Biogazownia na Mazurach za dotacje

2012-01-09 15:56
biogazownia
Autor: Urząd Marszałkowski Warmii i Mazur Biogazownia

Na Mazurach zostanie wybudowana biogazownia rolnicza. Inwestycja otrzymała dotacje ze środków unijnych na realizację. Umowa na dofinansowanie o wartości 4 mln została już podpisana.

Na terenie gospodarstwa rolnego w Upałtach pod Giżyckiem zostanie wybudowana biogazownia rolnicza.

Przeczytaj również: NFOŚiGW: ochrona przeciwpowodziowa we Wrocławiu za dofinansowanie z Unii

Inwestycja otrzymała dotacje z funduszy unijnych w kwocie 4 mln złotych. Umowę o dofinansowanie podpisali - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Adam Krzyśków oraz Jacek Rawłuszko dyrektor spółki Upałty-Rol, która będzie odpowiedzialna za budowę biogazowni.
Dokument został podpisany 28 grudnia 2011 roku. Na Warmii i Mazurach inwestycje odnawialnych źródeł energii ze słońca, biomasy oraz wód geotermicznych możliwe są dzięki dotacjom ze środków unijnych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisał od 2008 roku, 29 umów na tego typu przedsięwzięcia, na kwotę ponad 65,5 mln złotych. Łącznie dofinansowanie z Unii wyniosło 38 mln złotych.

Biogazownia na Mazurach

Biogazownia rolnicza będzie obiektem o mocy 1 MW. Budynek zostanie wybudowany na działce o powierzchni 1 tys. hektarowego gospodarstwa rolnego w Upałtach (miasteczko w okolicach Giżycka).
Biogazownia docelowo będzie obiektem samowystarczalnym - paliwo ma pochodzić jedynie z terenu, na którym będzie się znajdować. Do produkcji energii elektrycznej i cieplnej posłuży gaz uzyskany z fermentacji. Biogazownia rozwiąże problem gnojownicy w gospodarstwie, ponieważ w pełni ją wykorzysta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej