Będzie praca dla inżyniera i specjalisty w zawodzie budowlanym?

2011-12-30 16:32
Będzie praca dla inżyniera?
Autor: PKP SA Będą inwestycje na kolei, będą więc poszukiwani inżynierowie i specjaliścii ze specjalizacją kolejową  

Budownictwo co i raz ulega różnym kryzysom - albo jest za mało pracy, a za dużo ludzi, albo też jak ostatnio, całkiem na odwrót. Zapowiadany jest kolejny kryzys i spowolnienie inwestycji. Czy inżynier i specjalista branży budowlanej będzie nadal poszukiwany?

Jak wynika z ostatniego raportu firmy Antal International, specjalizującej się w rekrutacji inzynierów, specjalistów i menedżerów, wszystko wskazuje na to, że rynek ustabilizował się, a plany związane z zatrudnieniem w branży budowlanej są optymistyczne. Kiedy na jesieni były zbierane dane do raportu, połowa pracodawców zapowiadało poszukiwanie inżynierów i specjalistów na średnie i wyższe stanowiska. Podobna grupa (44%) deklarowała chęć zatrudniania pracowników z tej grupy w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

- Rok 2011, pomimo zawirowań rynkowych, możemy oceniać naprawdę dobrze. Potwierdzają to wyniki 10. edycji badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot, które wskazują na dobrą sytuację na rynku pracy również pod koniec roku. Liczba prowadzonych przez nas projektów rekrutacyjnych daje podstawy sądzić, że dobrym kandydatom coraz łatwiej jest znaleźć ciekawą pracę, czego przykładem są specjaliści i menedżerowie w branży budowlanej – komentuje Tomasz Kośnik, konsultant Antal International specjalizujący się w rekrutacji dla budownictwa. - Obecnie jedynie pewien niepokój odczuwany jest w obszarze budowy dróg. Niewiadomą są też szczegóły planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian w przepisach prawa. W budownictwie drogowym będzie stagnacja – duża część kontraktów będzie kontynuowana, natomiast będzie mniej ogłaszanych nowych przetargów. Wyczerpują się środki z funduszy europejskich, co z czasem spowoduje spadek liczby procesów rekrutacyjnych. Planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany przepisów dotyczących rynku pracy w branży budowlanej związanych z częściowym uwolnieniem zawodów budowlanych mogą też mieć wpływ na kształt rynku.

Będzie poszukiwany inżynier z uprawnieniami kolejowymi?

Na rynku pracy sytuacja się zmienia, bo ekonomiści prognozują kolejny okres spowolnienia gospodarczego. Jednak eksperci z Antal International zauważają pewne tendencje, które mogą umożliwić realizację optymistycznego scenariusza na rynku pracy. Deweloperzy i inwestorzy opierający swoją działalność na budownictwie mieszkaniowym, biurowym i komercyjnym mają w planach sporo inwestycji. Kolejnictwo jest kolejnym obszarem rozwijającym się dynamicznie. - W 2012 roku w branży budowlanej w szczególności poszukiwani będą pracownicy specjalizujący się w budowie kolei. Dobra koniunktura panować będzie zarówno w projektowaniu, jak i wykonawstwie robót kolejowych. Bez problemu pracę znajdzie projektant trakcji i sterowania ruchem kolejowym czy kierownik budowy, czyli inżynier z uprawnieniami kolejowymi. Obecnie planuje się wiele inwestycji w tym obszarze, a ze względu na małą liczbę takich projektów dotychczas, na rynku pracy jest mało kandydatów o poszukiwanych kwalifikacjach. Dla osób, które są specjalistami w tym zakresie, rok 2012 z pewnością będzie rokiem kandydata – zauważa Tomasz Kośnik.

Z obserwacji Antal International wiadomo również, że coraz więcej młodych ludzi podejmuje prace wakacyjne, zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe, co ułatwia im znalezienie później satysfakcjonującej pracy, ponieważ pracodawcy cenią proaktywną postawę, a doświadczenie zawodowe jest dla nich niejednokrotnie ważniejsze niż na przykład ukończenie dwóch kierunków studiów. Nowym zjawiskiem na rynku pracy, korzystnym tak dla przedsiębiorców jak i pracowników są rozwijające się dynamicznie elastyczne formy zatrudnienia (work-life balance). Specjaliści z rynku budowlanego biorą dzięki nim udział w różnych projektach, co daje im możliwość rozwoju zawodowego i większość konkurencyjność na rynku pracy.

I to na rok 2012 prognozuje pewien optymizm co do perspektyw specjalistów i menedżerów budownictwa, chociaż może nie we wszystkich zawodach...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej