Będzie gaz dla Polski - jest umowa na dostawy gazu z USA! PKN Orlen podpisał ważny kontrakt

2023-01-25 14:32
Będzie nowy gaz dla Polski
Autor: Getty Images Będzie nowy gaz dla Polski - długoterminowy kontrakt z USA podpisany!

25 stycznia 2023 roku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Polski. Umowa gwarantuje dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 roku.

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej powiedział, że  "Sempra to amerykańska firma, która jest istotnym graczem na rynku amerykańskim w zakresie LNG. To kontrakt na 20 milionów ton. Będziemy go realizować od początku 2027 roku. To 1 milion ton rocznie, około 1 miliard 200 milionów metrów sześciennych gazu".

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów - podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. - To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie - dodał.

O firmie Sempra

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób.

Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii.

Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 roku były warte 72 mld dolarów.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej