Będzie gaz dla Polski - jest umowa na dostawy gazu z USA! PKN Orlen podpisał ważny kontrakt

2023-01-25 14:32
Będzie nowy gaz dla Polski
Autor: Getty Images Będzie nowy gaz dla Polski - długoterminowy kontrakt z USA podpisany!

25 stycznia 2023 roku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Polski. Umowa gwarantuje dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 roku.

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej powiedział, że  "Sempra to amerykańska firma, która jest istotnym graczem na rynku amerykańskim w zakresie LNG. To kontrakt na 20 milionów ton. Będziemy go realizować od początku 2027 roku. To 1 milion ton rocznie, około 1 miliard 200 milionów metrów sześciennych gazu".

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów - podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. - To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie - dodał.

O firmie Sempra

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób.

Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii.

Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 roku były warte 72 mld dolarów.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej