Azbestowa inwentaryzacja w Warszawie

2009-08-20 12:03

3000 – tyle budynków w Warszawie jest jeszcze pokrytych szkodliwym dla środowiska i zdrowia ludzi azbestem. Najwięcej w dzielnicach Białołęka (581) i Wawer (544). Najbezpieczniej pod tym względem jest w Śródmieściu (tylko 8 dachów), Ochocie (11) i Żoliborzu (12). W najbliższym czasie inspektorzy pracujący na zlecenie miejskiego Biura Ochrony Środowiska rozpoczną azbestową inwentaryzację stolicy.

- Mamy świadomość, że nie wszyscy właściciele takich obiektów wiedzą o niebezpieczeństwie, a wypełnienie odpowiednich dokumentów może powodować trudności i kłopoty, dlatego wychodząc naprzeciw mieszkańcom, miasto podjęło działanie zmierzające do stworzenia bazy do inwentaryzacji tych wyrobów - mówi Paweł Lisicki, zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska.

Do nieruchomości wytypowanych na podstawie ortofotomapy zapukają specjaliści, którzy ocenią stan techniczny oraz zmierzą powierzchnię dachów zawierających azbest. Osoby wykonujące prace będą miały imienne upoważnienia podpisane przez Dyrektora Biura Ochrony Środowiska. Będą udzielały warszawiakom informacji na temat stanu technicznego dachu, możliwości jego dalszej eksploatacji czy sposobu postępowania z niebezpiecznym pokryciem dachu. Poinformują też o możliwości uzyskania dofinansowania na usunięcie wyrobów azbestowych oraz pomogą w wypełnieniu odpowiednich dokumentów.
Gminny i Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla m.st. Warszawy przyznaje dofinansowanie do realizacji przedsięwzięć w zakresie usunięcia odpadów zawierających azbest. Dotacje dotyczą dofinansowania do 100% najniższych kosztów demontażu, transportu i oddania na składowisko odpadów niebezpiecznych. Wnioski mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Przyjmowane są przez cały rok. W 2008 roku Fundusz dofinansował 62 przedsięwzięcia na łączną kwotę ponad 700 tys. zł. Dzięki temu unieszkodliwiono ponad 430 ton odpadów i wyrobów zawierających azbest.

Inwentaryzację poprzedza akcja informacyjna skierowana bezpośrednio do właścicieli wyznaczonych nieruchomości. Miejskie Centrum Komunikacji Społecznej sukcesywnie, zgodnie z planowanym harmonogramem prac, przesyła pocztą materiały informacyjne dotyczące planowanej inwentaryzacji, opracowane wspólnie z Biurem Ochrony Środowiska.

Najwięcej wyrobów zawierających azbest znalazło zastosowanie w budownictwie jako pokrycia dachowe obiektów budowlanych. Zawartość azbestu w tych wyrobach wynosi 10–15%, pozostałą ilość mieszanki cementowo-azbestowej stanowi cement portlandzki. Powierzchnia płyt azbestowo-cementowych podlega tzw. korozji. Zjawisko to polega na wymyciu z płyt cementu przez wodę i odsłonięciu włókien azbestowych, które następnie mogą przedostawać się do powietrza stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 oraz przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39 poz. 251 z późn. zm.) zobowiązują.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej