Audyt przez Internet, czyli Value e-xelerator

2008-09-15 15:30

Jednym z kluczy do sukcesu przedsiębiorstwa okazuje się wiedza na temat działalności konkurencji. Międzyfirmowe porównania pobudzają do doskonalenia procedur wewnątrz przedsiębiorstwa, a także zwiększają motywację do osiągania lepszych wyników. Value e-xelerator to program, dzięki któremu w prosty sposób można się dowiedzieć, co słychać w branży1.

Program stworzony został z myślą o przedsiębiorstwach, które chcą sprawnie zarządzać jakością, działają w jednej branży lub są częścią większej grupy. Mogą go zatem z powodzeniem stosować stowarzyszenia branżowe, sieci franczyzowe, a także firmy wielozakładowe. W ich przypadku bowiem możliwe jest uzyskanie spójnej płaszczyzny porównania.

Działanie programu polega przede wszystkim na połączeniu internetowego audytu z elektronicznym benchmarkingiem, czyli wspomnianą analizą porównawczą. Dzięki niej przedsiębiorstwo uzyskuje informacje o tym, jak jest postrzegane przez klientów, a także jak wypada na tle wszystkich uczestniczących w systemie podmiotów. Zna nie tylko swoje wyniki, ale też wyniki wszystkich certyfikowanych firm. To bardzo cenne informacje. Dzięki nim firma może szybko zorientować się w sytuacji, czy i na ile odstaje od konkurencji. A wszystko to on-line. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że system nie pozwala na porównywanie wyników konkretnych firm, ale zawiera dane z całej branży. Żaden przedsiębiorca nie chciałby bowiem ujawniać swoich wyników. Samo kompletowanie danych banchmarkingowych, jak i ich przetwarzanie odbywa się w prosty sposób. Informacje związane z zarządzaniem wprowadzane są w jednolity sposób, dzięki czemu dostępne on-line dane okazują się wiarygodne i od razu można je wykorzystać.

Przede wszystkim jednak system służy do elektronicznego zarządzania jakością. Odbywa się to w sposób następujący. Na początku KEMA, czyli niezależna i zewnętrzna jednostka certyfikująca,  razem z grupą branżowych ekspertów oraz zainteresowanymi stronami określa kryteria, według których będą oceniane podmioty. Jest to zestaw wymagań, jakie się stawia poszczególnym audytowanym procesom. Dzięki nim można sprawdzić, czy firma realizuje swoja politykę zarządzania jakością, czy też stoi w miejscu. Same audyty odbywają się już w dwojaki sposób: albo metodą tradycyjną - na miejscu w firmie, albo drogą elektroniczną. W tym drugim przypadku KEMA i audytowana organizacja kontaktują się ze sobą przez Internet, dzięki czemu wszystko odbywa się w sposób szybki i niezakłócający funkcjonowania przedsiębiorstwa. Po przeprowadzeniu audytu, firma otrzymuje raport. Dane ze wszystkich analiz gromadzone są w jednym miejscu. I choć program wymaga przeglądarki Internet Explorer (nie uznaje np. bezpieczniejszej Opery), to jednak zarówno wymiana informacji, jak również ich przechowywanie odbywają się w sposób zapewniający bezpieczeństwo i poufność.

Długość audytów oraz ich częstotliwość zależą od tego, jakiej wielkości jest firma i ilu pracowników zatrudnia. Efektem wdrożenia, ale i utrzymania systemu Value E-xelerator, jest certyfikat KEMY. A to już dla klientów cenna informacja.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej