0d 1 września 2023 obniżka cen gazu w PGNiG. Będzie ponad 37 zł za MWh taniej niż w sierpniu!

2023-08-08 7:22
pgnig ceny gazu
Autor: gettyimages Od 1 września 2023 PGNiG obniża ceny gazu

PGNiG zapowiada niższe ceny gazu od 1 września 2023. Obniżka cen gazu w spółce należącej do Grupy Orlen wyniesie ponad 37 zł za 1 MWh. Gaz będzie kosztował 201,39 zł/MWh. Kto skorzysta z tańszego gazu?

Dla kogo tańszy gaz od 1 września?

Należąca do Orlenu spółka PGNiG Obrót Detaliczny - największy sprzedawca gazu w Polsce - obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik Gaz dla Biznesu.

Jak podano w komunikacie PGNiG Obrót Detaliczny 1 sierpnia, spółka "we wrześniu obniży cenę gazu dla klientów biznesowych do 201,39 zł/MWh".

"Niższa cena gazu ziemnego wynika z notowań tego paliwa na Towarowej Giełdzie Energii oraz z zastosowania przez PGNiG Obrót Detaliczny automatycznej obniżki w wysokości 15%. Dzięki temu cena rozliczeniowa za wrzesień 2023, uwzględniająca autoobniżkę, wyniesie 201,39 zł/MWh netto, bez akcyzy, co oznacza, że będzie niższa o 37,18 zł/MWh niż w sierpniu - 238,57 zł/MWh" - wyliczył koncern.

To zresztą już kolejna obniżka cen gazu dla tej grupy odbiorców, rozliczających się według oferty cennikowej. W marcu i kwietniu obniżka wyniosła 55%, w maju cena gazu spadła o kolejne 15%. W sumie od stycznia 2023 ceny gazu spadły o 75%.

Czy wymagany jest wniosek o tańszy gaz?

Klienci biznesowi będą rozliczani po niższych cenach gazu automatycznie. Jakiekolwiek działania czy składanie wniosków nie jest wymagane.

Zmienił się sposób obliczania ceny gazu

Warto przypomnieć, że od 1 kwietnia 2023 klienci biznesowi PGNiG mogą korzystać z nowego sposobu ustalania ceny za paliwo gazowe w ramach cennika Gaz dla Biznesu. Cena gazu jest kalkulowana na podstawie notowań gazu na Towarowej Giełdzie Energii.

Zgodnie z nowym sposobem kształtowania cennika Gaz dla Biznesu, cena będzie aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem.

Orlen podkreślił, że "PGNiG Obrót Detaliczny podejmuje też działania związane z kolejnym rozwiązaniem, które może się okazać realnym wsparciem dla dużych przedsiębiorstw, korzystających z gazu ziemnego".

"Jego wprowadzenie pozwoli na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i ograniczenie negatywnego wpływu cen gazu na działalność polskich firm" - ocenił koncern. Zapowiedział, iż szczegóły zostaną przekazane wkrótce.

Źródło: PGNiG, PAP

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej