0d 1 września 2023 obniżka cen gazu w PGNiG. Będzie ponad 37 zł za MWh taniej niż w sierpniu!

2023-08-08 7:22
pgnig ceny gazu
Autor: gettyimages Od 1 września 2023 PGNiG obniża ceny gazu

PGNiG zapowiada niższe ceny gazu od 1 września 2023. Obniżka cen gazu w spółce należącej do Grupy Orlen wyniesie ponad 37 zł za 1 MWh. Gaz będzie kosztował 201,39 zł/MWh. Kto skorzysta z tańszego gazu?

Dla kogo tańszy gaz od 1 września?

Należąca do Orlenu spółka PGNiG Obrót Detaliczny - największy sprzedawca gazu w Polsce - obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik Gaz dla Biznesu.

Jak podano w komunikacie PGNiG Obrót Detaliczny 1 sierpnia, spółka "we wrześniu obniży cenę gazu dla klientów biznesowych do 201,39 zł/MWh".

"Niższa cena gazu ziemnego wynika z notowań tego paliwa na Towarowej Giełdzie Energii oraz z zastosowania przez PGNiG Obrót Detaliczny automatycznej obniżki w wysokości 15%. Dzięki temu cena rozliczeniowa za wrzesień 2023, uwzględniająca autoobniżkę, wyniesie 201,39 zł/MWh netto, bez akcyzy, co oznacza, że będzie niższa o 37,18 zł/MWh niż w sierpniu - 238,57 zł/MWh" - wyliczył koncern.

To zresztą już kolejna obniżka cen gazu dla tej grupy odbiorców, rozliczających się według oferty cennikowej. W marcu i kwietniu obniżka wyniosła 55%, w maju cena gazu spadła o kolejne 15%. W sumie od stycznia 2023 ceny gazu spadły o 75%.

Czy wymagany jest wniosek o tańszy gaz?

Klienci biznesowi będą rozliczani po niższych cenach gazu automatycznie. Jakiekolwiek działania czy składanie wniosków nie jest wymagane.

Zmienił się sposób obliczania ceny gazu

Warto przypomnieć, że od 1 kwietnia 2023 klienci biznesowi PGNiG mogą korzystać z nowego sposobu ustalania ceny za paliwo gazowe w ramach cennika Gaz dla Biznesu. Cena gazu jest kalkulowana na podstawie notowań gazu na Towarowej Giełdzie Energii.

Zgodnie z nowym sposobem kształtowania cennika Gaz dla Biznesu, cena będzie aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem.

Orlen podkreślił, że "PGNiG Obrót Detaliczny podejmuje też działania związane z kolejnym rozwiązaniem, które może się okazać realnym wsparciem dla dużych przedsiębiorstw, korzystających z gazu ziemnego".

"Jego wprowadzenie pozwoli na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i ograniczenie negatywnego wpływu cen gazu na działalność polskich firm" - ocenił koncern. Zapowiedział, iż szczegóły zostaną przekazane wkrótce.

Źródło: PGNiG, PAP

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej