Życzenia na Święta i Nowy Rok: HOCHTIEF Polska

2013-12-23 7:00
Henryk Liszka
Autor: HOCHTIEF Polska Henryk Liszka

Rok 2013 był trudny, rok 2014 będzie charakteryzować wzmożona konkurencyjność. Budowlane życzenia na Święta i Nowy Rok składa Henryk Liszka, prezes zarządu HOCHTIEF Polska

Dla branży budowlanej 2013 rok był czasem próby, wymagał dostosowania się do pracy w szczególnie trudnych warunkach, w tym np. dywersyfikacji zakresów dotychczasowej działalności. Sektor budowlany charakteryzuje duża konkurencyjność w każdym segmencie. W ostatnim roku dodatkowo wzmagała ją mniejsza liczba inwestycji infrastrukturalnych.

Wzmożona konkurencyjność rynku będzie charakteryzować też kolejne lata. Analizy rynku pozwalają przypuszczać, że 2014 rok postawi przed branżą budowlaną spore wymagania, ale przyniesie też szanse, np. możliwości realizacji nowych projektów dofinansowywanych z funduszy unijnych w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020. Nasz kraj ciągle oceniany jest jako atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Stopniowe ożywienie gospodarcze powinno sprzyjać podejmowaniu decyzji o realizacji nowych projektów przez prywatnych, w tym też zagranicznych inwestorów.

Mając na uwadze realizację ogłaszanych już przetargów finansowanych z nowej perspektywy budżetowej oraz poprawiającą się sytuację gospodarczą kraju, spodziewamy się wzrostu aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym i prywatnym. Liczymy również na to, że czynniki rynkowe i regulacje prawne będą sprzyjały w przyszłym roku realizacji zleceń w sektorze energetycznym. Dostrzegamy możliwości rozwoju obiektów przemysłowych oraz szanse na powrót rynku do większej aktywności inwestycyjnej w segmencie mieszkaniowym i nieruchomości komercyjnych, w tym obiektów biurowych i handlowych małej i średniej wielkości. Obszarem, który niewątpliwie wymaga rozwoju w naszym kraju są inwestycje realizowane w modelu PPP. Liczymy tutaj na opracowanie modeli wsparcia dla realizacji tego typu przedsięwzięć.

Henryk Liszka, Hochtief Polska
Autor: HOCHTIEF Polska Henryk Liszka, prezes zarządu HOCHTIEF Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej