Zmiana w akcjonariacie Mercor SA

2009-05-31 12:21

Spółka European Fire Systems Holding S.A.R.L (której właścicielem jest fundusz private equity Innova/3) 26 maja 2009 roku, w drodze sprzedaży 2 296 159 akcji, zbyła wszystkie posiadane udziały w Mercor SA . Transakcja pakietowa miała miejsce na rynku regulowanym.

European Fire Systems Holding S.A.R.L (spółka, której właścicielem jest Innova/3 L.P., fundusz typu private equity z grupy Innova Capital) przed transakcją sprzedaży posiadała 2 296 159 akcji zwykłych na okaziciela spółki Mercor SA, stanowiących 14,66% kapitału zakładowego Mercoru i uprawniających do wykonywania 2 296 159 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Mercor SA, dając tym samym 14,66% ogólnej liczby głosów na WZA spółki.

Firma Innova Capital zainwestowała w Mercor SA w styczniu 2006 roku, nabywając 36,4% akcji spółki poprzez European Fire Systems Holding S.A.R.L. Zawarcie transakcji z Innova Capital było dla Mercoru ważnym etapem w realizacji planu upublicznienia akcji spółki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (debiut giełdowy Mercor SA miał miejsce w lipcu 2007 roku). W wyniku IPO Innova Capital zmniejszyła udziały w Spółce do 16,35%, a następnie do 14,86% w wyniku rozwodnienia (po transakcji nabycia przez Mercor SA spółki BEM Brudniccy częściowo rozliczanej w akcjach Mercor SA).

Współpraca zarządu Mercor SA oraz zespołu Innova Capital, oprócz zrealizowanego z sukcesem upublicznienia akcji spółki na GPW, zaowocowała także udanymi akwizycjami, których Mercor w ostatnich latach dokonał na europejskim rynku, w 2006 roku przejmując pozostałe 50% akcji czeskiej spółki Hasil a.s. (pierwszy pakiet 50% został nabyty w 2005 roku), a następnie w 2008 roku nabywając 100% udziałów w hiszpańskiej firmie Tecresa Proteccion Pasiva oraz 100% udziałów w polskiej spółce BEM Brudniccy.

- Natura funduszy private equity wiąże się ze ściśle zdefiniowanym horyzontem czasowym inwestowania, przeciętnie obejmuje on 3-4 lata. Właśnie w takim przedziale czasowym pracowaliśmy z Mercorem. Cieszę się, że wspólnie z zarządem spółki udało nam się w tym okresie bardzo wiele osiągnąć. Mercor jest dziś firmą notowaną na GPW, mającą na koncie kilka udanych akwizycji. Spółka, która wyrosła z krajowego rynku, przeszła w swojej branży na pozycję jednego z liderów rynku europejskiego. Wierzę, że Mercor jako spółka giełdowa, już z nowym akcjonariatem będzie dalej rozwijać swój potencjał, osiągając kolejne cele strategiczne - mówi Krzysztof Krawczyk, Partner w Innova Capital, członek Rady Nadzorczej Mercor SA.

- Innova Capital to akcjonariusz, który wiele wniósł do naszej organizacji, chcę podkreślić, że bardzo dobrze nam się pracowało i wiele się nauczyliśmy. Jednocześnie zarząd Mercor SA od początku tej współpracy miał jasność co do horyzontu czasowego, jaki wyznacza okres inwestycji funduszy private equity, a więc wycofanie się funduszu ze spółki nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. Nasze cele zostały zrealizowane. Mercor konsekwentnie pracuje i będzie pracował dalej zgodnie z długoterminową strategią rozwoju, zwiększając wartość dla swoich akcjonariuszy - podkreśla Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej