Zaha Hadid wygrała konkurs na Stadion Olimpijski w Tokio

2012-11-19 16:48
Zaha Hadid
Autor: Zaha Hadid Architects Zaha Hadid - projekt Stadionu Olimpijskiego w Tokio. Obiekt - na 80 tys. kibiców - zastąpi w centrum Tokio dotychczasowy Stadion Narodowy. Ma kosztować 1,6 mld dolarów. Budowa ma się zakończyć w roku 2018, dwa lata przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.  

Aż trudno w to dzisiaj uwierzyć, ale Zaha Hadid nie od razu została uznana za światowej klasy architekta. I chociaż wygrywała konkursy, swój pierwszy większy projekt zrealizowała w 1993 roku – budynek fabrycznej straży pożarnej w niemieckim Weilam Rhein. Teraz jej projekty są symbolem nowoczesnej, wpisanej w otoczenie architektury i wygrywa konkurs za konkursem. Ostatnim jej zwycięskim projektem jest Stadion Olimpijski w Tokio.

Zaha Hadid z pochodzenia jest Irakijką urodzoną w Bagdadzie w 1950 roku. Studiowała najpierw w Bejrucie potem w Londynie, w 1980 roku założyła własną pracownię. Dzisiaj powiemy o niej architekt z wizją, wcześniej jednak jej projekty uważane były za zbyt awangardowe. W latach 80. co prawda jej projekty zdobywały w konkursach nagrody, ale nie były realizowane. Naprawdę trudno uwierzyć, że jej pierwszym większym sfinalizowanym projektem był budynek zakładowej straży pożarnej.

Projekty Zahy Hadid wyróżniają charakterystyczne obłe kształty brył. Jest też wielką admiratorką wykorzystywania betonu architektonicznego, zresztą nic w tym dziwnego. Dzięki rozwojowi w budownictwie technologii betonu architektonicznego pojawiła się bezproblemowa możliwość realizacji jej niesamowitych pomysłów, przypominających nieraz bardziej dzieło rzeźbiarza a nie architekta. Zresztą, ogladając projekty Zahy Hadid przekonacie się o tym sami...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej