Z nowym prezesem rozpocznie drogę na szczyt

2007-11-16 14:05

Przeszedł wszystkie szczeble kariery inżynierskiej, tj. od inżyniera budowy do prezesa zarządu firmy wykonawczej. Był kierownikiem budów w Polsce i za granicą. Od 12 listopada 2007 roku Andrzej Marczewski stoi na czele rzeszowskiej firmy Resbud.

W nowej firmie chciałby stworzyć silny i zgrany zespól pracowników. Jest przekonany, że pomogą mu w tym dotychczasowe doświadczenia - zarówno z pracy w branży, jak i umiejętności menedżerskie. Szczególnie ważne wydaje się, że większość spółek, w których pracował, była spółkami giełdowymi. 27 września 2007 roku Resbud debiutował bowiem na Giełdzie Papierów Wartościowych (był 52. debiutantem w tym roku i jednocześnie siódmą spółką, która przeniosła się na GPW z rynku MTS-CeTO - przyp. red.).

Pracę w dużych firmach Andrzej Marczewski rozpoczynał od Budimexu. W latach 1989-1992 kierował robotami budowlanymi Budimexu w Pradze czeskiej. Później przyszedł czas na Exbud Budownictwo i Exbud S.A. Kielce. Właśnie pracując w drugiej z nich, dołączył do Loży Kieleckiej Business Centre Club. Jako przedsiębiorca stał się doradcą władz lokalnych. Warto dodać, że pod koniec lat 90. Exbud S.A. był jedną z największych firm budowlanych na polskim rynku. Na LIŚCIE 100, przygotowywanej przez naszą redakcję, trzykrotnie zajął pierwsze miejsce: w 1997 roku, z przychodami w wysokości 655,5 mln zł, a potem w roku 1998 i 2000. Przychody ze sprzedaży wyniosły - odpowiednio - 452,1 i 651,7 mln zł. Kolejne duże firmy w karierze Marczewskiego to m.in. Mostostal-Warszawa, PRInż Holding z Katowic, PBG i Hydrobudowa Włocławek.

Teraz znów będzie starał się kierowaną przez siebie firmę uczynić jedną z lepszych. Zakończył się pierwszy etap restrukturyzacji Resbudu, a w ciągu trzech lat firma zamierza znaleźć się w pierwszej trójce najbardziej rentownych przedsiębiorstw budowlanych na Podkarpaciu. Obecnie liderami w regionie są: PB Besta, Inżynieria Rzeszów i Hart-b.ex.

Resbud buduje głównie obiekty mieszkaniowe (ponad 50 proc. wpływów ze sprzedaży), poza Polską południowo-wschodnią działa też na rynkach mazowieckim, śląskim oraz na Ukrainie. Czterokrotnie zajmował pierwsze miejsce w konkursie "Budowa Roku Podkarpacia", organizowanym przez rzeszowski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Jako podwykonawca specjalizuje się w robotach żelbetowych. Za swój ostatni ciekawy kontrakt uważa udział w projekcie Górczewska II, w ramach którego wykona konstrukcje żelbetowe trzech budynków przy ul. Górczewskiej w Warszawie. Projekt realizuje wraz z J.W. Construction.

Jest spółką kontrolowaną w ponad 50 proc. przez ABM Solid (ABM Solid był 39. debiutantem na GPW w tym roku - przyp. red.). W 2006 roku zysk netto Resbudu wyniósł 4,2 mln zł, zaś przychody firmy sięgnęły 48,4 mln zł.

Andrzej Marczewski
Autor: NBS Public Relations Andrzej Marczewski, prezes zarządu firmy Resbud
Izba Celna w Przemyślu
Autor: Resbud SA Izba Celna w Przemyślu, ukończona 30 kwietnia 2003 roku, zdobyła tytuł "Budowy Roku Podkarpacia 2003"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej