Z nowym prezesem rozpocznie drogę na szczyt

2007-11-16 14:05

Przeszedł wszystkie szczeble kariery inżynierskiej, tj. od inżyniera budowy do prezesa zarządu firmy wykonawczej. Był kierownikiem budów w Polsce i za granicą. Od 12 listopada 2007 roku Andrzej Marczewski stoi na czele rzeszowskiej firmy Resbud.

W nowej firmie chciałby stworzyć silny i zgrany zespól pracowników. Jest przekonany, że pomogą mu w tym dotychczasowe doświadczenia - zarówno z pracy w branży, jak i umiejętności menedżerskie. Szczególnie ważne wydaje się, że większość spółek, w których pracował, była spółkami giełdowymi. 27 września 2007 roku Resbud debiutował bowiem na Giełdzie Papierów Wartościowych (był 52. debiutantem w tym roku i jednocześnie siódmą spółką, która przeniosła się na GPW z rynku MTS-CeTO - przyp. red.).

Pracę w dużych firmach Andrzej Marczewski rozpoczynał od Budimexu. W latach 1989-1992 kierował robotami budowlanymi Budimexu w Pradze czeskiej. Później przyszedł czas na Exbud Budownictwo i Exbud S.A. Kielce. Właśnie pracując w drugiej z nich, dołączył do Loży Kieleckiej Business Centre Club. Jako przedsiębiorca stał się doradcą władz lokalnych. Warto dodać, że pod koniec lat 90. Exbud S.A. był jedną z największych firm budowlanych na polskim rynku. Na LIŚCIE 100, przygotowywanej przez naszą redakcję, trzykrotnie zajął pierwsze miejsce: w 1997 roku, z przychodami w wysokości 655,5 mln zł, a potem w roku 1998 i 2000. Przychody ze sprzedaży wyniosły - odpowiednio - 452,1 i 651,7 mln zł. Kolejne duże firmy w karierze Marczewskiego to m.in. Mostostal-Warszawa, PRInż Holding z Katowic, PBG i Hydrobudowa Włocławek.

Teraz znów będzie starał się kierowaną przez siebie firmę uczynić jedną z lepszych. Zakończył się pierwszy etap restrukturyzacji Resbudu, a w ciągu trzech lat firma zamierza znaleźć się w pierwszej trójce najbardziej rentownych przedsiębiorstw budowlanych na Podkarpaciu. Obecnie liderami w regionie są: PB Besta, Inżynieria Rzeszów i Hart-b.ex.

Resbud buduje głównie obiekty mieszkaniowe (ponad 50 proc. wpływów ze sprzedaży), poza Polską południowo-wschodnią działa też na rynkach mazowieckim, śląskim oraz na Ukrainie. Czterokrotnie zajmował pierwsze miejsce w konkursie "Budowa Roku Podkarpacia", organizowanym przez rzeszowski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Jako podwykonawca specjalizuje się w robotach żelbetowych. Za swój ostatni ciekawy kontrakt uważa udział w projekcie Górczewska II, w ramach którego wykona konstrukcje żelbetowe trzech budynków przy ul. Górczewskiej w Warszawie. Projekt realizuje wraz z J.W. Construction.

Jest spółką kontrolowaną w ponad 50 proc. przez ABM Solid (ABM Solid był 39. debiutantem na GPW w tym roku - przyp. red.). W 2006 roku zysk netto Resbudu wyniósł 4,2 mln zł, zaś przychody firmy sięgnęły 48,4 mln zł.

Andrzej Marczewski
Autor: NBS Public Relations Andrzej Marczewski, prezes zarządu firmy Resbud
Izba Celna w Przemyślu
Autor: Resbud SA Izba Celna w Przemyślu, ukończona 30 kwietnia 2003 roku, zdobyła tytuł "Budowy Roku Podkarpacia 2003"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej