Wysokie przychody i mały zysk GTC

2009-05-21 10:00

Globe Trade Centre SA (GTC) w pierwszym kwartale bieżącego roku zanotowało przychody na poziomie 45,2 mln euro oraz zysk netto w wysokości 4,4 mln. Aktywa spółki sięgnęły 2,6 mld, a jej kapitały własne – 1,18 mld euro.

Po pierwszych trzech miesiącach 2009 r. GTC pokazało wysokie wyniki na poziomie przychodów. Wpływy z wynajmu wzrosły o 47,5% w stosunku rocznym osiągając 21,5 mln euro, przychody ze sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych zwiększyły się o 1613% do 23,7 mln. Wzrost przychodów z najmu był przede wszystkim efektem rozpoczęcia okresów czynszowych w nowo oddanych budynkach. Równolegle wzrost poziomu wynajęcia powierzchni pozwolił na poprawę rentowności operacyjnej przychodów z najmu do 76,5% (z 72,2% w IV kw. 2008 r.)
Wpływy ze sprzedaży mieszkań zwiększyły się dzięki oddaniu do użytku domów w warszawskim Osiedlu Konstancja (faza IV) oraz apartamentów Rose Garden w Bukareszcie i Park Apartments w Belgradzie. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 20% (19% było w IV kw. 2008 r.).
Łączny zysk brutto z działalności operacyjnej osiągnął w pierwszym kwartale 2009 r. 21,3 mln, co oznacza wzrost o 83% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wzrost rynkowych stóp kapitalizacji spowodował w I kwartale spadek wartości już ukończonych inwestycji o 13 mln euro.

Zysk netto w I kwartale 2009 r. wyniósł 4,4 mln euro w porównaniu do 34,8 mln w analogicznym okresie rok wcześniej. Jedną z przyczyn takiej obniżki zysku był wzrost rezerwy na podatek odroczony, który wynikał z osłabienia złotego wobec euro. Łączne obciążenie podatkowe wyniosło 17 mln euro. Ten negatywny trend może się odwrócić, o ile obserwowane w kwietniu umocnienie złotego utrzyma się.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej