Włoszczowski Stolbud z optymizem

2009-01-28 16:54
Okno drewniane firmy Stolbud Włoszczowa
Autor: brak danych

Firma co prawda nie zwiększyła w 2008 roku znacząco swojego udziału w rynku, to biorąc pod uwagę wzrost konkurencji na rynku krajowym oraz zmniejszenie eksportu, obroty wzrosły o prawie 10 %. I mimo kryzysu plan na obecny rok zakłada wzrost sprzedaży i to o 20 %.

Rok 2008 zamknął się dla branży wzrostem produkcji okien o blisko 7,5 % (w stosunku do roku 2007) wyprodukowano prawie 13 mln jednostek okiennych. Gdyby nie kryzys produkcja wzrosłaby jeszcze bardziej, jednak koniec roku wyhamował zamówienia. Wciąż znaczący udział - na poziomie blisko 70% - mają okna tworzywowe, to właśnie w tym segmencie stolarki nastąpiły największe spadki w zestawieniu z danymi z roku poprzedniego. Okna drewniane mają prawie 30% udział w rynku, co oznacza blisko 3,5 mln wyprodukowanych jednostek. Najmniejszy udział tradycyjnie mają okna stalowe i aluminiowe – do sprzedaży trafiło odpowiednio 55 tys. i 13 tys. sztuk.

- Stolbud Włoszczowa uplasował się na 38. miejscu pośród producentów stolarki, z udziałem w rynku na poziomie 5-7% - mówi Dariusz Górski , dyrektor handlowy. W ubiegłym roku udało się poprawić sprawność i uporządkować produkcję.


Firma stawia na energooszczędność swoich produktów. Do sprzedaży trafiło okno Capital, produkt o izolacyjności termiczności (Uw=0,68W/m2K).

Plan sprzedaży na rok 2009 zakłada ponad 20% wzrost. Głównie w oparciu o rynek krajowy, na który zostanie przeznaczone – ponad 70% produkcji. Firma chce budować swoją pozycję opierając się o nowoczesne technologie w produkcji i tradycyjne wzornictwio. Nowy inwestor* postawił na wykorzystanie dostępnych w firmie zasobów w postaci doświadczonej, sprawnej załogi oraz postanowił spożytkować potencjał drzemiący w sprawnym zarządzaniu i marketingu.


Stolbud Włoszczowa otrzymał rekomendację Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi. Wszystko to sprawia, że firma z optymizmem patrzy na rok 2009.

*Większościowym udziałowcem Stolbud Włoszczowa od 2006 roku jest Bogusław Wypychewicz właściciel Zakładu Produkcji Urządzeń Elektrycznych z Włoszczowy oraz spółki Azymut, zajmującej się produkcją narzędzi do plastycznej obróbki metali oraz form do kształtowania tworzyw termoutwardzalnych. Zdaniem rady nadzorczej Stolbudu, wejście nowego inwestora miało pomóc spółce zarówno w kwestiach finansowych (strata netto w 2006 r. osiągnęła 15,3 mln zł), jak również przyczynić się do zmian w organizacji i sposobie zarządzania spółką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej