Włoszczowski Stolbud z optymizem

2009-01-28 16:54
Okno drewniane firmy Stolbud Włoszczowa
Autor: brak danych

Firma co prawda nie zwiększyła w 2008 roku znacząco swojego udziału w rynku, to biorąc pod uwagę wzrost konkurencji na rynku krajowym oraz zmniejszenie eksportu, obroty wzrosły o prawie 10 %. I mimo kryzysu plan na obecny rok zakłada wzrost sprzedaży i to o 20 %.

Rok 2008 zamknął się dla branży wzrostem produkcji okien o blisko 7,5 % (w stosunku do roku 2007) wyprodukowano prawie 13 mln jednostek okiennych. Gdyby nie kryzys produkcja wzrosłaby jeszcze bardziej, jednak koniec roku wyhamował zamówienia. Wciąż znaczący udział - na poziomie blisko 70% - mają okna tworzywowe, to właśnie w tym segmencie stolarki nastąpiły największe spadki w zestawieniu z danymi z roku poprzedniego. Okna drewniane mają prawie 30% udział w rynku, co oznacza blisko 3,5 mln wyprodukowanych jednostek. Najmniejszy udział tradycyjnie mają okna stalowe i aluminiowe – do sprzedaży trafiło odpowiednio 55 tys. i 13 tys. sztuk.

- Stolbud Włoszczowa uplasował się na 38. miejscu pośród producentów stolarki, z udziałem w rynku na poziomie 5-7% - mówi Dariusz Górski , dyrektor handlowy. W ubiegłym roku udało się poprawić sprawność i uporządkować produkcję.


Firma stawia na energooszczędność swoich produktów. Do sprzedaży trafiło okno Capital, produkt o izolacyjności termiczności (Uw=0,68W/m2K).

Plan sprzedaży na rok 2009 zakłada ponad 20% wzrost. Głównie w oparciu o rynek krajowy, na który zostanie przeznaczone – ponad 70% produkcji. Firma chce budować swoją pozycję opierając się o nowoczesne technologie w produkcji i tradycyjne wzornictwio. Nowy inwestor* postawił na wykorzystanie dostępnych w firmie zasobów w postaci doświadczonej, sprawnej załogi oraz postanowił spożytkować potencjał drzemiący w sprawnym zarządzaniu i marketingu.


Stolbud Włoszczowa otrzymał rekomendację Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi. Wszystko to sprawia, że firma z optymizmem patrzy na rok 2009.

*Większościowym udziałowcem Stolbud Włoszczowa od 2006 roku jest Bogusław Wypychewicz właściciel Zakładu Produkcji Urządzeń Elektrycznych z Włoszczowy oraz spółki Azymut, zajmującej się produkcją narzędzi do plastycznej obróbki metali oraz form do kształtowania tworzyw termoutwardzalnych. Zdaniem rady nadzorczej Stolbudu, wejście nowego inwestora miało pomóc spółce zarówno w kwestiach finansowych (strata netto w 2006 r. osiągnęła 15,3 mln zł), jak również przyczynić się do zmian w organizacji i sposobie zarządzania spółką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej