W styczniu wzrosły ceny

2010-02-09 10:43

...w 2 grupach towarowych materiałów budowlanych, w 6 spadły, a w 3 nie zmieniły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Wzrost zanotowano w chemii budowlanej (+3,1%) i w silikatach (+1,8%). Spadły ceny suchej zabudowy (-4,1%), pokryć i folii dachowych, rynien (-1,7%), izolacji wodochronnych (-1,3%), gazobetonów (-1,2%), drewna i materiałów drewnopodobnych (-0,8%) oraz izolacji termicznych (-0,1%).
W kategorii "inne" zanotowano w 2 grupach wzrost cen: instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (+1,6%) oraz cementu, wapna (+0,3%). Spadły ceny farb, lakierów, tapet (-0,9%). W pozostałych 4 grupach tej kategorii ceny nie zmieniły się.

Grupa PSB SA śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaje poniższy wykres.

Trendy zmian cen – dane Grupy PSB S.A.
Autor: Grupa PSB S.A.

Przychody PSB SA ze sprzedaży materiałów budowlanych w styczniu 2010 r. były o 21% niższe niż przed rokiem oraz o 25% niższe niż w grudniu 2009 R. Na tak znaczący spadek popytu zdecydowanie najsilniej wpłynęła bardzo ostra zima w miesiącu styczniu.

Według danych GUS, w okresie od I do XII 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 22,3% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym 9,1%. Podobna relacja między dynamikami zachodzi w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 18,2%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 6,8%. Sytuacja po grudniu, zarówno w pozwoleniach, jak i w kategorii mieszkań rozpoczętych nieznacznie polepszyła się, wobec notowanej po listopadzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej