Regatta Build Cup 2019 na mecie

2019-09-27 15:20 Monika Czechowska
Regatta Build Cup
Autor: Fakro

Za nami zawody firm budowlanych w żeglarstwie morskim Regatta Build Cup 2019. Wyścig na wodach Adriatyku rozegrał się na trasie z Murteru do Zadaru. W tym roku najlepsze okazały się załogi Capek Bruk, Eiffage i Alteris.

Do zawodów zgłosiły się 32 załogi, co oznacza prawie 300 żeglarzy reprezentujących firmy z branży budowlanej i branż pokrewnych. Część żeglarzy zaokrętowała się w Szybeniku, reszta w Biogradzie na Moru. W tym roku wyraźnie zauważalna była większa profesjonalizacja zawodów. Za sterami stanęło jeszcze więcej skiperów ze znaczącymi sportowymi osiągnięciami, niż w latach poprzednich. Ciekawym pomysłem, który ogromnie przypadł do gustu zawodnikom były spontaniczne wieczory szantowe, w których mógł wziąć czynny udział każdy, kto przywiózł ze sobą instrument i potrafił się nim należycie obsłużyć.

Regatta Build Cup 2019 regaty branży budowlanej w Chorwacji
Autor: Murator Pierwotnie planowana trasa Regatta Build Cup 2019, którą zaktualizowały warunki atmosferyczne

Regatta Build Cup 2019 z finałem w Zadarze

Regatowa flota, po opuszczeniu Murteru, udała się ku Parkowi Narodowemu Kornati. Po drodze, mimo że wiatr osiągał prędkość około 2-3 węzłów udało się rozegrać pierwsze wyścigi – nawigacyjny i up-down. Gdy łodzie dobiły do mariny Piskera, potwierdziły się wcześniejsze przewidywania synoptyków – nadchodziła Bora, czyli zimny front schodzący z gór ku morzu. W nocy wiało już potężnie, kolejny dzień załogi musiały przeczekać w porcie. Trzeba było zrezygnować z kolejnego punktu programu, jakim była miejscowość Veli Rat, i udać się od razu do portu Sali. Czasu i wiatru starczyło na rozegranie dwóch kolejnych wyścigów. Ostatnie sportowe zmagania miały miejsce już w drodze do Zadaru, gdzie zaplanowano regatową metę.

Już po trzech pierwszych wyścigach ustaliła się ścisła czołówka w każdej z trzech klas. Pierwsze na mecie prawie zawsze były te same ekipy: w klasie Profi – Grupa Capek Bruk Profi Sailing Team z kapitanem Przemysławem Tarnackim; w klasie łodzi dużych – Alteris, ze skiperem Łukaszem Wosińskim, a w klasie łodzi małych – Eiffage dowodzony przez Adama Dziedzica. Ogłoszenie zwycięzców nie było więc dla nikogo niespodzianką.

Tu pełna relacja z regat

Konkurs fotograficzny „Muratora”

Każdego roku redakcja „Muratora” zaprasza uczestników budowlanych regat do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, w tym roku pod hasłem: „Zwroty i przechyły”. Ponieważ warunki atmosferyczne bardziej sprzyjały fotografowaniu niż żeglowaniu, jurorzy musieli wybrać tę jedną zwycięską spośród setek doskonałych fotografii (przyznano też 9 wyróżnień). Poniżej fotografia z nagrodą główną, autorstwa Joanny Balasińskiej.

Konkurs fotograficzny Muratora na Regatta Build Cup 2019
Autor: Joanna Balasińska To zdjęcie otrzymało nagrodę główną w konkursie fotograficznym "Muratora" na Regatta Build Cup 2019 pt. "Zwroty i przechyły"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej