W przedsionku giełdy

2007-11-22 17:55
Technopark2_wejście na giełdę
Autor: Mariusz Maszner

No i mamy kolejnego debiutanta na giełdzie. Tym razem mowa jednak nie o GPW, ale o rynku NewConnect. 16 listopada 2007 roku zadebiutowała na nim spółka Technopark2 z Poznania. To już trzecia firma z branży nieruchomości, która chce korzystać z tzw. nowego połączenia. Ale nie wybrała tego rozwiązania, by dopiero zdobywać kapitał i pokazać, że wie, jak go wykorzystać.

Na koniec czerwca 2007 roku kapitał własny Technoparku2 wyniósł 20,1 mln zł. Po pierwszym półroczu 2007 roku firma mogła pochwalić się zyskiem netto w wysokości 16,7 mln zł i zyskiem operacyjnym na poziomie 20,7 mln zł. Zdaniem Tomasza Tylińskiego, prezesa zarządu spółki, tak dobre wyniki odróżniają jego firmę od tzw. start up'ów, czyli przedsiębiorstw rozpoczynających działalność - które są obecne na NewConnect.

Z NewConnect na GPW

Technopark2 początkowo starał się o wprowadzenie akcji na GPW. Wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego wycofał z KNF, odwołując się do alternatywnych scenariuszy rozwoju. - Wiązało się to z dynamiką sprzedaży i zakupu nieruchomości. Każdą taką transakcję trzeba było nanosić do prospektu, a w wyniku tego zmieniać cały dokument. To z kolei wydłużało oczekiwanie na upublicznienie spółki - komentuje Tomasz Tyliński.

NewConnect okazało się dobrym rozwiązaniem. - Nie potrzebowaliśmy środków z emisji prywatnej czy publicznej, bo zapewniały nam je transakcje, dokonywane na rynku nieruchomości. Do obrotu wprowadziliśmy istniejące akcje - dodaje prezes.

Wprowadzono ich 6 mln 15 tys., były to akcje serii A. Już pierwszego dnia, na otwarciu, wartość ich notowań wzrosła o 26,89 proc. - z 13,99 zł do 16,99 zł.

Dlaczego giełda? To naturalny kierunek rozwoju każdej firmy, która chce się liczyć na rynku - uważa Tomasz Tyliński. Jego ambicją jest, by w przyszłym roku spółka przeniosła się na GPW.

Ostatnio na warszawskim parkiecie szybko przybywa nowych firm. Na dzień 30 października 2007 roku na rynku regulowanym notowano 63 debiuty, a na NewConnect 13 debiutów. Już 16 listopada giełdowych nowicjuszy było - odpowiednio - 68 i 17.

NewConnect to nowy projekt GPW. To rynek akcji, z założenia jest on jednak rynkiem tańszym, bardziej otwartym i liberalnym. By na nim zaistnieć, niepotrzebny jest np. prospekt emisyjny. Miejsce wydaje się idealne dla firm, które istnieją od niedawna, a docelowo myślą o rynku regulowanym. Z drugiej strony, ryzyko korzystania z nowego połączenia oznacza nawet stratę wszystkich zainwestowanych środków. Projekt ruszył 30 sierpnia 2007 roku.

Redeweloperka i rewitalizacja

Technopark2 specjalizuje się w działalności redeweloperskiej. - Znajdujemy nieruchomość: to może być grunt lub istniejący obiekt. Następnie szukamy pomysłu na zmianę sposobu jego wykorzystania, w wyniku czego wartość inwestycji rośnie. A potem wystawiamy obiekt na sprzedaż. Zakładamy, że jego przebudowa lub budowa od nowa pociągnie za sobą działania rewitalizacyjne terenu - tłumaczy prezes.

Na tej zasadzie sprzedana została już jedna nieruchomość, u zbiegu ulic Smolnej i Mariackiej w Poznaniu. Firma zarobiła na tym 20 mln zł, a dodatkowa korzyść jest taka, że w miejsce starego, zaniedbanego obiektu fabrycznego powstanie osiedle mieszkaniowe. Wykonawcą będzie Budimex-Nieruchomości. - Doszliśmy do wniosku, ze rozwój przemysłowy w miejscu takim jak to - na obrzeżu dwóch dużych centrów rekreacyjnych: Jeziora Maltańskiego i Parku Cytadela, nieomalże w sercu miasta - nie ma sensu - mówi prezes Technoparku2.

Firma ma już też umowę przedwstępną na sprzedaż kolejnego obiektu, tj. przy ul Baraniaka. Swoją działalność chce rozszerzać na inne miasta: Warszawę, Kraków, Opole, Wrocław i Trójmiasto. Z zagranicznych rynków interesują ja Niemcy.

Tomasz Tyliński z wykształcenia jest informatykiem ze specjalnością systemów komputerowych ogólnego przeznaczenia. Własną działalność rozpoczął w roku 1991, czyli jeszcze w czasie studiów. Siedem lat później, gdy zakładał Technopark2, miał już na swoim koncie wdrożenie systemu montażu elektronicznego, opartego na technologii komputerowej. - Zainteresowanie rynkiem nieruchomości to tradycja rodzinna. Mój ojciec prowadził w latach 60. dużą firmę budowlaną - podsumowuje krótko.

Debiut giełdowy Technoparku2
Autor: Mariusz Maszner
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej