W przedsionku giełdy

2007-11-22 17:55
Technopark2_wejście na giełdę
Autor: Mariusz Maszner

No i mamy kolejnego debiutanta na giełdzie. Tym razem mowa jednak nie o GPW, ale o rynku NewConnect. 16 listopada 2007 roku zadebiutowała na nim spółka Technopark2 z Poznania. To już trzecia firma z branży nieruchomości, która chce korzystać z tzw. nowego połączenia. Ale nie wybrała tego rozwiązania, by dopiero zdobywać kapitał i pokazać, że wie, jak go wykorzystać.

Na koniec czerwca 2007 roku kapitał własny Technoparku2 wyniósł 20,1 mln zł. Po pierwszym półroczu 2007 roku firma mogła pochwalić się zyskiem netto w wysokości 16,7 mln zł i zyskiem operacyjnym na poziomie 20,7 mln zł. Zdaniem Tomasza Tylińskiego, prezesa zarządu spółki, tak dobre wyniki odróżniają jego firmę od tzw. start up'ów, czyli przedsiębiorstw rozpoczynających działalność - które są obecne na NewConnect.

Z NewConnect na GPW

Technopark2 początkowo starał się o wprowadzenie akcji na GPW. Wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego wycofał z KNF, odwołując się do alternatywnych scenariuszy rozwoju. - Wiązało się to z dynamiką sprzedaży i zakupu nieruchomości. Każdą taką transakcję trzeba było nanosić do prospektu, a w wyniku tego zmieniać cały dokument. To z kolei wydłużało oczekiwanie na upublicznienie spółki - komentuje Tomasz Tyliński.

NewConnect okazało się dobrym rozwiązaniem. - Nie potrzebowaliśmy środków z emisji prywatnej czy publicznej, bo zapewniały nam je transakcje, dokonywane na rynku nieruchomości. Do obrotu wprowadziliśmy istniejące akcje - dodaje prezes.

Wprowadzono ich 6 mln 15 tys., były to akcje serii A. Już pierwszego dnia, na otwarciu, wartość ich notowań wzrosła o 26,89 proc. - z 13,99 zł do 16,99 zł.

Dlaczego giełda? To naturalny kierunek rozwoju każdej firmy, która chce się liczyć na rynku - uważa Tomasz Tyliński. Jego ambicją jest, by w przyszłym roku spółka przeniosła się na GPW.

Ostatnio na warszawskim parkiecie szybko przybywa nowych firm. Na dzień 30 października 2007 roku na rynku regulowanym notowano 63 debiuty, a na NewConnect 13 debiutów. Już 16 listopada giełdowych nowicjuszy było - odpowiednio - 68 i 17.

NewConnect to nowy projekt GPW. To rynek akcji, z założenia jest on jednak rynkiem tańszym, bardziej otwartym i liberalnym. By na nim zaistnieć, niepotrzebny jest np. prospekt emisyjny. Miejsce wydaje się idealne dla firm, które istnieją od niedawna, a docelowo myślą o rynku regulowanym. Z drugiej strony, ryzyko korzystania z nowego połączenia oznacza nawet stratę wszystkich zainwestowanych środków. Projekt ruszył 30 sierpnia 2007 roku.

Redeweloperka i rewitalizacja

Technopark2 specjalizuje się w działalności redeweloperskiej. - Znajdujemy nieruchomość: to może być grunt lub istniejący obiekt. Następnie szukamy pomysłu na zmianę sposobu jego wykorzystania, w wyniku czego wartość inwestycji rośnie. A potem wystawiamy obiekt na sprzedaż. Zakładamy, że jego przebudowa lub budowa od nowa pociągnie za sobą działania rewitalizacyjne terenu - tłumaczy prezes.

Na tej zasadzie sprzedana została już jedna nieruchomość, u zbiegu ulic Smolnej i Mariackiej w Poznaniu. Firma zarobiła na tym 20 mln zł, a dodatkowa korzyść jest taka, że w miejsce starego, zaniedbanego obiektu fabrycznego powstanie osiedle mieszkaniowe. Wykonawcą będzie Budimex-Nieruchomości. - Doszliśmy do wniosku, ze rozwój przemysłowy w miejscu takim jak to - na obrzeżu dwóch dużych centrów rekreacyjnych: Jeziora Maltańskiego i Parku Cytadela, nieomalże w sercu miasta - nie ma sensu - mówi prezes Technoparku2.

Firma ma już też umowę przedwstępną na sprzedaż kolejnego obiektu, tj. przy ul Baraniaka. Swoją działalność chce rozszerzać na inne miasta: Warszawę, Kraków, Opole, Wrocław i Trójmiasto. Z zagranicznych rynków interesują ja Niemcy.

Tomasz Tyliński z wykształcenia jest informatykiem ze specjalnością systemów komputerowych ogólnego przeznaczenia. Własną działalność rozpoczął w roku 1991, czyli jeszcze w czasie studiów. Siedem lat później, gdy zakładał Technopark2, miał już na swoim koncie wdrożenie systemu montażu elektronicznego, opartego na technologii komputerowej. - Zainteresowanie rynkiem nieruchomości to tradycja rodzinna. Mój ojciec prowadził w latach 60. dużą firmę budowlaną - podsumowuje krótko.

Debiut giełdowy Technoparku2
Autor: Mariusz Maszner
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej