Velux przerabia maski dla personelu medycznego

2020-05-06 11:47
VELUX pomaga
Autor: VELUX VELUX uczestniczy w akcji #MaskaDlaMedyka

Grupa VELUX podjęła się bezprecedensowej współpracy z organizatorami akcji #MaskaDlaMedyka oraz firmami 3D LABS, YASA Motors Poland oraz Andrychowską Fabryką Maszyn Defum. Jej efektem jest zaprojektowanie i uruchomienie w rekordowym tempie masowej produkcji metodą wtryskową adapterów do masek do snorklingu.

W gnieźnieńskiej fabryce VELUX wyprodukowano 10 tys. adapterów marki Decathlon, które zakupiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, aby rozesłać je do szpitali na terenie całej Polski. Produkcja odbyła się metodą wtryskową, co oznacza przełom w akcji społecznej #MaskaDlaMedyka, gdyż do tej pory adaptery były drukowane wyłącznie na drukarkach 3D. Grupa VELUX jest gotowa do wsparcia dalszej produkcji adapterów, jeśli tylko będzie taka potrzeba.

Grupa Techniczno-Projektowa #MaskaDlaMedyka, złożona z praktyków i pracowników uczelni technicznych opracowała projekt i prototyp adaptera. Zespół 3D Labs odpowiadał za wyszukanie partnerów posiadających niezbędne zasoby technologiczne, zaś Yasa Motors Poland wzięło na siebie wykonanie projektu formy wtryskowej i wyprodukowanie jej newralgicznych części. Andrychowska Fabryka Maszyn Defum przygotowała pozostałe elementy potrzebne do złożenia kompletnej formy wtryskowej. Gnieźnieńska fabryka VELUX podęła się masowej produkcji adaptera wykonanego z plastiku. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła 10 000 masek, które zostały ekspresowo wyprodukowane przez Decathlon w Polsce. Oto przykład wspaniałej współpracy.

Było to dla nas niezwykłe doświadczenie. Cieszę się, że wykorzystując nasz potencjał produkcyjny możemy wesprzeć służbę zdrowia w walce z koronawirusem. Szczególnie doceniam współpracę z pozostałymi firmami. Cały proces zajął zaledwie 11 dni, co w normalnych warunkach zajmuje około 2-3 miesiące – opowiada Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie. 

Tuż przed weekendem majowym 200-kilogramowa forma do wtryskarki została dostarczona do fabryki okuć i komponentów Grupy VELUX. Pracownicy narzędziowni natychmiast przystąpili do składania jej z części, co zajęło około 14 godzin. Adaptery wyprodukowano w kilku seriach produkcyjnych, pod nadzorem najbardziej doświadczonych ślusarzy, narzędziowców, technologów wtrysku oraz inżynierów. #MaskaDlaMedyka to akcja społeczna, której misją jest zabezpieczenie jak największej liczby pracowników systemu ochrony zdrowia narażonych na bezpośredni kontakt z wirusem SARS-CoV-2. Korzystając z rozwiązań stosowanych m.in. w Włoszech czy w Czechach, osoby zaangażowane w akcję zbierają i przerabiają za pomocą adapterów maski do snorklingu w wysoce skuteczne maski ochronne dla personelu medycznego.

Adaptery do masek to nie jedyna akcja pomocowa VELUX. Firma pomogła gnieźnieńskiemu szpitalowi m.in. w zakupie respiratorów, a także w wyposażeniu karetki w Namysłowie.

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce (poziom obrotów 1,98 mld zł). Zatrudniają około 4300 osób, w tym większość w czterech zakładach: w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej