Urząd Skarbowy zwraca 3000 zł! Wystarczy wypełnić jedno pole w PIT 2022. Ulga podatkowa IKZE

2023-02-03 8:35
urząd skarbowy podatki fiskus
Autor: Andrzej Bęben Skarbówka sprawdzi stan Twojego konta! Zmiany w przepisach już 1 lipca

Osoby inwestujące w IKZE mają możliwość skorzystania z preferencji podatkowej w PIT. Wpłata na IKZE do końca roku pozwoli zmniejszyć zobowiązania podatkowe za 2022 r. Kto może skorzystać z takiej ulgi i ile będzie wynosiła?

Oszczędzanie na IKZE. Komu przysługuje ulga podatkowa?

Oszczędzanie w ramach IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) uprawnia podatników do skorzystania preferencji podatkowej i odliczenia ulgi od:

  • dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej
  • dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%)
  • przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Jak informuje portal pit.pl z odliczenia wpłat z IKZE mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, ryczałtem lub w formie podatku liniowego. Możliwość skorzystania z ulgi przysługuje podatnikom rozliczającym się samodzielnie, wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Ponadto nie ma znaczenia czy podatnik uzyskuje przychody z tytułu umowy o pracę, zlecenie, dzieło, czy też prowadzonej działalności gospodarczej.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Ile wynoszą kwoty wpłat za 2023 rok?

Ulga na IKZE za 2023 r. pozwala na odliczenie sumy składek wpłaconych w 2023 r. na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Zgodnie z przepisami wysokość wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności lub 1,8-krotności (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej) przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej - wyjaśnia portal pit.pl.

Kwoty za 2023 rok wynoszą 12 483 zł (samozatrudnieni) lub 8 322 zł (pozostałe podmioty).

By skorzystać z ulgi na IKZE należy posiadać dowody poświadczające dokonane wpłaty (potwierdzenie przelewów uwzględniające dane osobowe wpłacającego i instytucji otrzymującej wpłatę).

Ulga na IKZE. Formularz do wypełnienia

W zależności od formy opodatkowania, w celu skorzystania z ulgi na IKZE należy wypełnić właściwy formularz:

  • osoby rozliczające się na zasadach ogólnych -> PIT-37 oraz załącznik PIT/O
  • przedsiębiorcy opodatkowani według skali -> PIT-36 oraz załącznik PIT/O
  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych -> PIT-28 oraz załącznik PIT/O
  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają się liniowo, według 19-procentowej skali -> PIT-36L

Oszczędzanie na IKZE a podatek Belki

Oszczędzanie na IKZE umożliwia uniknięcie tzw. podatku Belki, ponieważ zgromadzone środki są zwolnione z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. "Żeby skorzystać z preferencji i nie płacić podatku, należy wypłacać pieniądze przez co najmniej 5 lat i wypłacić je po po ukończeniu 65. roku życia. Taka wypłata pozwoli na zapłatę 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego, bez podatku od dochodów kapitałowych. Jeśli kapitał zostanie wycofany wcześniej, trzeba rozliczyć wypłatę w PIT i dokonać zapłaty podatku dochodowego do urzędu skarbowego" - wyjaśnia portal pit.pl.

Sonda
Czy dokonujesz wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Inflacja WYSTRZELI jeszcze mocniej?

Posłuchaj złowrogiej prognozy ekonomisty!

Listen on Spreaker. Źródło: Skarbówka zwraca 3 tys. zł! Wystarczy, że wypełnisz jedno pole w PIT 2023. Ulga podatkowa IKZE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej