Udane rewitalizacje: kamieniołom Lipówka w Rudnikach

2016-08-22 18:15
Kamieniołom Lipówka
Autor: CEMEX Polska CEMEX zrewitalizował nieużywany od 1989 roku kamieniołom

Tereny zniszczone z powodu przemysłowej eksploatacji są znakomitą materią do rewitalizacji. Jednym z takich przykładów jest nowe życie dla kamieniołomu Lipówka w Rudnikach.

Eksploatacja kamieniołomu zakończyła się w roku 1989 i przez wiele lat nic się tam nie działo poza przejmowaniem tego terenu przez naturę. Coraz bardziej zielony zakątek stał się inspiracją do ciekawej rewitalizacji. W 2013 roku na wyrobisku Lipówka utworzona została przyrodnicza ścieżka edukacyjnej. Ale to nie jedyna atrakcja tego terenu. Dzięki współpracy firmy CEMEX z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, władzami gminy Rędziny oraz Stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Przytulia, z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej w kamieniołomie odbył się „Dzień Różnorodności nie tylko Biologicznej”. Było to wydarzenie edukacyjno-rekreacyjne, w programie którego odbyło się wiele warsztatów przyrodniczych.

Co ciekawego można zobaczyć w kamieniołomie? Bardzo dużo! Wśród wielu atrakcji eksponaty biologiczne, paleontologicznych i geologiczne, ale nie tylko. Dla zainteresowanych pokazy i warsztaty o świecie istot żywych, przyrodzie nieożywionej oraz innych działach nauki, techniki, a nawet przemysłu oraz doświadczenia chemiczne. Uroczyście otworzono nową – geologiczną – część edukacyjną ścieżki opracowaną przez naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego, którą nazwano „Kopalnia przywrócona naturze”. Uczestnicy mogli zobaczyć najciekawsze fragmenty kamieniołomu Lipówka, a przyrodnicy opowiadali o walorach tego miejsca. Był też spacer z ornitologiem z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, bo i fauna też obrodziła w tym miejscu.
Ważnym elementem pikniku były warsztaty pierwszej pomocy, co wpisuje się w misję i wizję CEMEX Polska, jako firmy dbającej o zachowanie najwyższych standardów BHP nie tylko w miejscu pracy. W rowerowym FunParku, utworzonym na Lipówce w kwietniu 2016, dyżurował instruktor i chętnych zapoznawał z tajnikami jazdy na torze PumpTrack. Zwieńczeniem imprezy była możliwość zwiedzenia Cementowni Rudniki. To naprawdę dobry przykład współpracy przemysłu ze środowiskiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej