PSB nie narzekają

2009-06-09 12:33
PSB nie narzekają
Autor: MMaszner

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, w maju 2009 r. ruchy cen były m.in. wynikiem obniżek, jakie dostawcy oferowali kupcom na kwietniowe Targi PSB w Kielcach. Spadły ceny w 7 grupach towarowych, w 2 grupach wzrosły, a w 2 nie zmieniły się wcale - ceny wiodących materiałów budowlanych śledzi Grupa PSB SA.

Najbardziej staniała sucha zabudowa wnętrz (o 8,7%), izolacje termiczne (o 3,4%), gazobetony (o 2,1%) i silikaty (o 2%). O 1,5% staniały pokrycia i folie dachowe, rynny, o 0,6% izolacje wodochronne i o 0,1% drewno i materiały drewnopochodne. Ceny materiałów ściennych ceramicznych oraz stolarki otworowej nie zmieniły się. Wzrosły natomiast ceny narzędzi i sprzętu budowlanego (o 2,3%) i chemii budowlanej (o 0,2%).
W kategorii "inne" zwraca uwagę spadek cen o 3,6% w grupie płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni oraz o 1,7% cementu, wapna. W innych grupach asortymentowych ruchy cen w tej kategorii były mniej spektakularne.

Trendy zmian cen – dane Grupy PSB S.A.
Autor: Grupa PSB SA

Przychody PSB SA ze sprzedaży materiałów budowlanych w maju 2009 r. były o 31% wyższe niż przed rokiem oraz o 37% wyższe niż w kwietniu 2009 r. Tak dobre efekty sprzedaży w maju, wynikają w dużym stopniu z realizowanych zamówień zawartych przez składy podczas Targów Grupy PSB, które odbyły się w drugiej połowie kwietnia.

Natomiast dane GUS nie są optymistyczne. W okresie styczeń-kwiecień 2009 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, o 19% spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań ogółem, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym o 8,8%. Zdecydowanie gorszą dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 35%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 16,4%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej