PSB nie narzekają

2009-06-09 12:33
PSB nie narzekają
Autor: MMaszner

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, w maju 2009 r. ruchy cen były m.in. wynikiem obniżek, jakie dostawcy oferowali kupcom na kwietniowe Targi PSB w Kielcach. Spadły ceny w 7 grupach towarowych, w 2 grupach wzrosły, a w 2 nie zmieniły się wcale - ceny wiodących materiałów budowlanych śledzi Grupa PSB SA.

Najbardziej staniała sucha zabudowa wnętrz (o 8,7%), izolacje termiczne (o 3,4%), gazobetony (o 2,1%) i silikaty (o 2%). O 1,5% staniały pokrycia i folie dachowe, rynny, o 0,6% izolacje wodochronne i o 0,1% drewno i materiały drewnopochodne. Ceny materiałów ściennych ceramicznych oraz stolarki otworowej nie zmieniły się. Wzrosły natomiast ceny narzędzi i sprzętu budowlanego (o 2,3%) i chemii budowlanej (o 0,2%).
W kategorii "inne" zwraca uwagę spadek cen o 3,6% w grupie płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni oraz o 1,7% cementu, wapna. W innych grupach asortymentowych ruchy cen w tej kategorii były mniej spektakularne.

Trendy zmian cen – dane Grupy PSB S.A.
Autor: Grupa PSB SA

Przychody PSB SA ze sprzedaży materiałów budowlanych w maju 2009 r. były o 31% wyższe niż przed rokiem oraz o 37% wyższe niż w kwietniu 2009 r. Tak dobre efekty sprzedaży w maju, wynikają w dużym stopniu z realizowanych zamówień zawartych przez składy podczas Targów Grupy PSB, które odbyły się w drugiej połowie kwietnia.

Natomiast dane GUS nie są optymistyczne. W okresie styczeń-kwiecień 2009 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, o 19% spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań ogółem, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym o 8,8%. Zdecydowanie gorszą dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 35%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 16,4%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej