Tikkurila już 10 lat w Polsce

2008-06-20 11:47

Fińska Tikkurila obchodzi w czerwcu 10-lecie marki w Polsce. Produkty z logo koncernu wyróżnia ponad 140-letnia historia firmy mającej swój wkład w tworzenie kolorystycznych upodobań współczesnych Europejczyków. A wszyskto zaczęło sie w XIX wieku w położonej niedaleko Helsinek wiosce o nazwie Tikkurila...

W 1862 roku, na bystrzach lokalnej rzeki, zbudowano olejarnię. I właśnie olej z siemienia lnianego, przetwarzany na pokost używany jako spoiwo do farb - stał się powodem dla dodatkowej ich produkcji. W ciągu kolejnych dziesięcioleci, w miejsce niewielkiej prasy olejowej, powstała firma specjalizująca się w produkcji farb i lakierów - Tikkurila Oy # która miała w przyszłości stać się jedną z największych w branży w Europie Północnej i Wschodniej.

Początki jednak nie były łatwe. Odzyskanie niepodległości przez Finlandię w roku 1917 sprawiło, że rynek młodego państwa zalał import produktów uznanych producentów zagranicznych. Jednak wysoka jakość produktów z logo Tikkurila już wkrótce miała stać się dobrem narodowym. Obok wielu projektów popularyzujących markę, w 1929 roku firma zaczęła wydawać pismo dla klientów # "Tikkurilan Viesti". Intencją pomysłodawców periodyku miało być "oświecenie" potencjalnych nabywców farb i lakierów. Tikkurilan Viesti wydawany jest od tego czasu regularnie, z wyjątkiem 6-letniej przerwy w czasie II wojny światowej.

Paleta kolorów - krajobrazów Finlandii - inspirowała ekspertów Tikkurila do tworzenia harmonijnych zestawów barw. Z biegiem lat tradycyjne kolory przestały jednak wystarczać. Dlatego już w 1958 roku w Tikkurila zorganizowano dział kolorów, którego zadaniem było opracowywanie nowych barw i palet. W Finlandii, a możliwe, że i w całej Europie, ten typ działalności był zupełną nowością. Co ciekawe, kolory na jakie malowano budynki mieszkalne i użyteczności publicznej oraz zakłady i fabryki, były wybierane po konsultacji z ich pracownikami. Usługa ta była darmowa i dostępna dla każdego.

Kolejne lata badań w laboratoriach Tikkurila pozwoliły stworzyć własny, jeden z najbardziej zaawansowanych, systemów barwienia. Wdrożony w 1970 roku - Monicolor Tinting System - zrewolucjonizował produkcję farb i jej sprzedaż. Od tego czasu pożądany kolor można było uzyskać na miejscu w sklepie. Farba była dostępna aż w 360 kolorach, co na owe czasy wydawało się niewiarygodne. Obowiązująca dziś gama Tikkurila Symphony oferuje wybór spośród ponad 2000 barw.

Zaufanie odbiorców Tikkurila zawdzięcza jednak nie tylko dopracowanym systemom mieszania farb, a starannym procesom produkcji oraz ciągłym badaniom nad ich ulepszaniem. Ta fińska firma, wywodząca się z jednego z najczystszych regionów na Ziemi, jest światowym liderem jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego. W 1994 roku Tikkurila, jako pierwsza w świecie, otrzymała certyfikat zarządzania ochroną środowiska przyznawany producentom w jej branży. Wiele produktów Tikkurila zostało uhonorowanych Europejskim Znakiem Ekologicznym. W ciągu 10 lat istnienia na rynku polskim, Tikkurila stała się jednym z liderów wśród producentów farb o najwyższej jakości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej