Terreal przejmuje CREATON. Nowy gracz na rynku pokryć dachowych

2020-10-27 15:35
Terreal przejmuje CREATON
Autor: CREATON Polska Terreal przejmuje CREATON. Połączenie firm zwiększy ich zasięg i konkurencyjność na rynku

Firma Terreal, francuski lider w dziedzinie pokryć dachowych i innowacyjnych rozwiązań dla konstrukcji i okładzin budowlanych, ogłosiła, że podpisała umowę z Grupą Etex, międzynarodowym specjalistą w dziedzinie materiałów budowlanych, dotyczącą przejęcia należącej do niej organizacji CREATON, eksperta w dziedzinie rozwiązań dla dachów skośnych z zastosowaniem dachówek ceramicznych i cementowych.

Połączona organizacja będzie czerpać korzyści z synergii, znacznie szerszego zasięgu geograficznego oraz zwiększonej skali i dywersyfikacji.

CREATON należy do wiodących marek dachowych w Europie. Firma ma w asortymencie kompleksową gamę produktów do dachów skośnych, produkuje i oferuje dachówki ceramiczne i cementowe oraz akcesoria systemowe w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Firma ma siedem zakładów produkcyjnych dachówek w Niemczech, trzy w Polsce i jeden na Węgrzech, a także jeden zakład produkujący komponenty dachowe oraz cztery magazyny regionalne – zatrudnia ogółem 1240 osób.

Terreal tworzy innowacyjne rozwiązania w zakresie konstrukcji i okładzin budowlanych. Specjalizując się w czterech obszarach ‒ pokrycia dachowe, kolektory słoneczne, konstrukcje budowlane, fasady i dekoracje ‒ w 23 lokalizacjach we Francji i na świecie. Firma zatrudnia ponad 2000 pracowników i osiąga roczną sprzedaż na poziomie 400 mln euro.

Połączony podmiot liderem rynku

Połączenie oznacza dla Terreal znaczącą ekspansję międzynarodową, mamy teraz do czynienia z europejskim liderem na rynku dachówek ceramicznych, zajmującym pierwszą lub drugą pozycję we Francji, Niemczech, Polsce, Europie Południowo-Wschodniej, USA i Korei, a także ze znaczącą sprzedażą we Włoszech, krajach Beneluksu, Hiszpanii i innych krajach eksportowych.

Z przychodami szacowanymi na poziomie 610 mln euro w 2020 roku, nowa organizacja osiągnie korzyści dzięki zbilansowanej i zdywersyfikowanej ofercie produktów dachowych oraz obecności na geograficznie znacznie większym rynku. Terreal planuje wykorzystać mocne strony obu firm, aby rozwijać swoje komponenty i przedsięwzięcia związane z energią słoneczną, oferując pełne rozwiązania i systemy.

Fakt, że przejście zostało zaplanowane i zakończone tak szybko, jest w dużej mierze spowodowane wynikami biznesowymi Grupy CREATON w tym szczególnym 2020 roku. Dotychczas udało nam się sprawnie funkcjonować w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa i równocześnie w tych trudnych okolicznościach znacznie poprawić nasze wyniki finansowe - komentuje połączenie firm Marek Marchewka, dyrektor zarządzający CREATON Polska sp. z o.o.

Transakcja zostanie sfinansowana z połączenia środków własnych, instrumentów dłużnych i wkładów kapitałowych największych udziałowców Terreal: Park Square Capital, Goldman Sachs Merchant Banking Division i Barings. Umowa podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, a finał ma nastąpić w pierwszym kwartale 2021.

Transakcja ta była możliwa dzięki wzmocnieniu profilu biznesowego i finansowego, jakie Terreal osiągnął w ciągu ostatnich kilku lat, a także dzięki silnemu wsparciu naszych akcjonariuszy. Szanujemy to, co zespoły zarządzające CREATON osiągnęły w ciągu ostatnich kilku lat. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z nimi i nie mamy wątpliwości, że będą idealnie pasować do naszej silnej kultury opartej na doskonałości operacyjnej, bliskości z klientem, otwartości i pracy zespołowej. Jesteśmy pełni entuzjazmu wobec perspektyw transformacji – oświadczył Laurent Musy, dyrektor generalny Terreal.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej