Terreal przejmuje CREATON. Nowy gracz na rynku pokryć dachowych

2020-10-27 15:35
Terreal przejmuje CREATON
Autor: CREATON Polska Terreal przejmuje CREATON. Połączenie firm zwiększy ich zasięg i konkurencyjność na rynku

Firma Terreal, francuski lider w dziedzinie pokryć dachowych i innowacyjnych rozwiązań dla konstrukcji i okładzin budowlanych, ogłosiła, że podpisała umowę z Grupą Etex, międzynarodowym specjalistą w dziedzinie materiałów budowlanych, dotyczącą przejęcia należącej do niej organizacji CREATON, eksperta w dziedzinie rozwiązań dla dachów skośnych z zastosowaniem dachówek ceramicznych i cementowych.

Połączona organizacja będzie czerpać korzyści z synergii, znacznie szerszego zasięgu geograficznego oraz zwiększonej skali i dywersyfikacji.

CREATON należy do wiodących marek dachowych w Europie. Firma ma w asortymencie kompleksową gamę produktów do dachów skośnych, produkuje i oferuje dachówki ceramiczne i cementowe oraz akcesoria systemowe w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Firma ma siedem zakładów produkcyjnych dachówek w Niemczech, trzy w Polsce i jeden na Węgrzech, a także jeden zakład produkujący komponenty dachowe oraz cztery magazyny regionalne – zatrudnia ogółem 1240 osób.

Terreal tworzy innowacyjne rozwiązania w zakresie konstrukcji i okładzin budowlanych. Specjalizując się w czterech obszarach ‒ pokrycia dachowe, kolektory słoneczne, konstrukcje budowlane, fasady i dekoracje ‒ w 23 lokalizacjach we Francji i na świecie. Firma zatrudnia ponad 2000 pracowników i osiąga roczną sprzedaż na poziomie 400 mln euro.

Połączony podmiot liderem rynku

Połączenie oznacza dla Terreal znaczącą ekspansję międzynarodową, mamy teraz do czynienia z europejskim liderem na rynku dachówek ceramicznych, zajmującym pierwszą lub drugą pozycję we Francji, Niemczech, Polsce, Europie Południowo-Wschodniej, USA i Korei, a także ze znaczącą sprzedażą we Włoszech, krajach Beneluksu, Hiszpanii i innych krajach eksportowych.

Z przychodami szacowanymi na poziomie 610 mln euro w 2020 roku, nowa organizacja osiągnie korzyści dzięki zbilansowanej i zdywersyfikowanej ofercie produktów dachowych oraz obecności na geograficznie znacznie większym rynku. Terreal planuje wykorzystać mocne strony obu firm, aby rozwijać swoje komponenty i przedsięwzięcia związane z energią słoneczną, oferując pełne rozwiązania i systemy.

Fakt, że przejście zostało zaplanowane i zakończone tak szybko, jest w dużej mierze spowodowane wynikami biznesowymi Grupy CREATON w tym szczególnym 2020 roku. Dotychczas udało nam się sprawnie funkcjonować w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa i równocześnie w tych trudnych okolicznościach znacznie poprawić nasze wyniki finansowe - komentuje połączenie firm Marek Marchewka, dyrektor zarządzający CREATON Polska sp. z o.o.

Transakcja zostanie sfinansowana z połączenia środków własnych, instrumentów dłużnych i wkładów kapitałowych największych udziałowców Terreal: Park Square Capital, Goldman Sachs Merchant Banking Division i Barings. Umowa podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, a finał ma nastąpić w pierwszym kwartale 2021.

Transakcja ta była możliwa dzięki wzmocnieniu profilu biznesowego i finansowego, jakie Terreal osiągnął w ciągu ostatnich kilku lat, a także dzięki silnemu wsparciu naszych akcjonariuszy. Szanujemy to, co zespoły zarządzające CREATON osiągnęły w ciągu ostatnich kilku lat. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z nimi i nie mamy wątpliwości, że będą idealnie pasować do naszej silnej kultury opartej na doskonałości operacyjnej, bliskości z klientem, otwartości i pracy zespołowej. Jesteśmy pełni entuzjazmu wobec perspektyw transformacji – oświadczył Laurent Musy, dyrektor generalny Terreal.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej