Tajemniczy inwestor ujawniony

2009-08-21 13:32

Katowicki deweloper notowany na NewConnect - Stark Development SA - pozyskał znaczącego akcjonariusza. 25-procentowy pakiet akcji objął inwestor giełdowy Mariusz Patrowicz bezpośrednio oraz pośrednio poprzez spółkę Urlopy.pl SA, w której posiada większościowy pakiet. Akcje zostały odkupione od założycieli i większościowych akcjonariuszy Stark Development - Piotra i Joanny Cholewa oraz prezesa zarządu Pawła Cegły za kwotę 1 mln 125 tys. zł. Stark Development dzięki wsparciu nowego inwestora zamierza zdywersyfikować swoją działalność, m.in. poprzez wejście w sektor energii odnawialnej.

W wyniku transakcji, zrealizowanej poza obrotem zorganizowanym, Mariusz Patrowicz zakupił 22 500 000 akcji Stark Development, a spółka Urlopy.pl nabyła 5 625 000 akcji po 0,04 zł.

Dotychczasowi akcjonariusze, którzy zdecydowali się na sprzedaż części posiadanych akcji, zmniejszyli swoje zaangażowane w Spółce z 62 do 37 procent. Jednocześnie oświadczyli, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie mają zamiaru dokonywać dalszej sprzedaży akcji.

- Piotr i Joanna Cholewa oraz ja zdecydowaliśmy się na sprzedaż części z posiadanych akcji. Widzimy potencjalne korzyści i realne szanse rozwoju spółki wynikające ze wsparcia pana Mariusza Patrowicza. Od kilku miesięcy poszukiwaliśmy inwestora, który zapewniłby dodatkowe finansowanie oraz umożliwiał wejście Stark Development na nowe rynki. Uważam, że te cele udało nam się osiągnąć. Posiadane przez spółkę aktywa w postaci banku ziemi oraz brak zadłużenia zewnętrznego w połączeniu z ustalaną, nową strategią rozwoju powinny w najbliższym czasie przyczynić się do poprawy wyników finansowych oraz zwiększenia wartości spółki dla wszystkich akcjonariuszy Stark Development – mówi Paweł Cegła, prezes zarządu Stark Development SA.

Stark Development SA dzięki wsparciu nowego inwestora zamierza zdywersyfikować swoją działalność poprzez rozpoczęcie inwestycji w sektorze energii odnawialnej. W tym celu planowane jest nawiązanie współpracy ze spółkami Atlantis Energy oraz Fon Ecology, które realizują już projekty w tym zakresie.

Spółka zamierza kontynuować działalność deweloperską. Planowane projekty budowy apartamentów second home w górach oraz osiedla domów jednorodzinnych w okolicach Katowic zostaną zweryfikowane pod kątem obecnej sytuacji rynkowej i wiosną 2010 roku może rozpocząć się etap budowy najbardziej obiecujących.

Mariusz Patrowicz zadeklarował zainteresowanie udziałem w pracy organów Stark Development, a ponadto zamierza pomóc w pozyskaniu finansowania dla prowadzonej przez spółkę dotychczasowej działalności. Dodatkowo chciałby osobiście się zaangażować w umożliwienie Stark Development rozpoczęcia działalności w nowych branżach i dotarcia do dodatkowych rynków.

Spółka planuje także współpracę z Urlopy.pl. Stark Development realizuje i planuje projekty budowy nieruchomości w segmencie second home w atrakcyjnych turystycznie miejscach w Polsce. Z kolei spółka Urlopy.pl jest biurem podróży, która z powodzeniem prowadzi sprzedaż usług turystycznych w zakresie wyjazdów wakacyjnych, wczasów, miejsc hotelowych oraz biletów lotniczych. Istnieją więc potencjalne synergie wynikające ze współpracy, między innymi poprzez opracowanie wspólnej oferty i dotarcie do nowych klientów.

Zaangażowanie nowego inwestora, umożliwi również uzyskanie efektów synergii w zakresie działań operacyjnych podejmowanych we współpracy z innymi spółkami o podobnym profilu, które znajdują się w portfelu Patrowicza.


Mariusz Patrowicz posiada wykształcenie wyższe prawnicze. Od 1989 roku prowadzi własną działalność gospodarczą i od kilku lat jest aktywnym inwestorem giełdowym. Jest większościowym akcjonariuszem między innymi Atlantis SA i Fon SA. Jest także zaangażowany w takie spółki jak: Izolacja Jarocin SA, Chemoservis SA. Patrowicz jest również prezesem zarządu i akcjonariuszem Investment Friends SA. Spółka ta jest z kolei głównym udziałowcem Urlopy.pl SA. Patrowicz pełni również funkcję Członka Rady Nadzorczej FON SA, Członka Rady Nadzorczej Atlantis SA, Członka Zarządu Spółek Akcyjnych: Investment Friends Development, Investment Friends Energy, Mediaplanet, Investment Friends Telekomunikacja oraz Investment Friends Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej