Sto lat świetlnych - jubileusz firmy Osram

2007-05-24 16:11

Firma Osram, międzynarodowy producent oświetlenia, obchodzi stulecie powstania marki. Na polskim rynku firma istnieje od 15 lat. Jedynym udziałowcem Osram GmbH jest od 1978 roku koncern Siemens.

Marka Osram została zarejestrowana 100 lat temu, w 1906 roku, w berlińskim urzędzie patentowym przez austriackiego chemika Auera von Welsbacha. Wtedy to własnie żarówki kosztowały bajońską sumę 5 marek za sztukę i były wytwarzane ręcznie, a większość personelu przy linii produkcyjnej stanowiły kobiety. 19 lat później dwużarnikowe żarówki reflektorowe były jedynym źródłem światła, zapewniając zarówno światła drogowe, jak i światła mijania. Lata trzydzieste to spojrzenie w stronę oświetlenia witryn sklepowych i zwrócenie uwagi na problem oszczędzania energii.

Obecnie niektóre źródła światła produkowane są w warunkach czystego pomieszczenia np. Powerball, HCI w zakładzie produkcyjnym w Berlinie. Przedsiębiorstwo zatrudnia 38 000 pracowników i ma oddziały w 19 krajach. Produkty oznaczone żarówką na pomarańczowym tle dostępne są w ponad 140 państwach na całym świecie, a rozwiązania Osram znajdują zastosowanie nie tylko przy oświetleniu mieszkań.

5000 różnego rodzaju źródeł światła i systemów oświetleniowych jest wykorzystywanych w medycynie i kinematografii. Ciekawostką może być fakt, że firma zdobyła dwa Oscary w 1983 i 1987 roku). Osram produkuje również samochodowe źródła światła - wprowadził na rynek m.in. lampy ksenonowe.
Od 1978 roku jedynym udziałowcem OSRAM GmbH jest koncern Siemens.
Od 1991 firma obecna jest także w Polsce. Produkty jej rozświetlają zarówno nowoczesne obiekty (np. warszawski biurowiec Metropolitan) , jak i w te tradycyjne, takie jak Kościół Mariacki, Wawel, Pałac Prezydencki, Panoramę Racławicką).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej