Stadion Legii

2009-03-18 10:33
JSK Mariusz Rutz
Autor: JSK Architekci

Stadion Legii był naszym pierwszym projektem stadionu w Polsce, dlatego jest to projekt szczególny. Również jego reprezentacyjna lokalizacja wymagała długich przemyśleń, bliskość Agrykoli, Parku Łazienkowskiego i Zamku Ujazdowskiego – są to istotne parametry, z którymi musieliśmy się zmierzyć. W dużym stopniu zaważyły one na ostatecznym wyglądzie projektowanego stadionu, jego pokryciu oraz wysokości. Nie mógł być on wyższy niż Zamek Ujazdowski, aby nie zakłócić harmonii z tą jakże ważną okolicą. Rozległe parkowe tereny nie pozwalają na to, aby bryła stadionu była ciężka i masywna, dlatego zdecydowaliśmy się na filigranową konstrukcję dachu, która optycznie nadaje lekkości. Jest to membranowa konstrukcja teflonowa, wsparta na stalowych ramach, przypominająca poustawiane obok siebie namioty.

Przy tak dużym obiekcie ważną rzeczą jest, aby nie dominować i nie ingerować w przestrzeń ciężką bryłą. Otoczenie Stadionu Legii to wielki pas zieleni, którego nie można zniszczyć.
Co do układu funkcjonalnego Stadionu, to bardziej przypomina on teatr. Takie jest założenie w dzisiejszych nowoczesnych projektach stadionów. Ma to być miejsce spotkań ludzi, przyjaciół, a także biznesu. Można rzec – miejscem o znaczeniu społecznym. Zupełnie jak w przeszłości w teatrze czy operze XIX w., w których to oprócz przedstawienia odbywały się spotkania, załatwiano interesy i prowadzono szeroko pojęte życie towarzyskie. Dlatego właśnie w budynku zaprojektowaliśmy restauracje, kawiarnie, jego przestrzeń została podzielona na klasy – biznesową i standardową. Podczas rozgrywek w tym miejscu ogniskować ma się życie. Piłka nożna i związane z nią emocje to wydarzenie, które przyciąga ludzi, powoduje, że jednoczą się przy jednym stole. Chcemy, aby Stadion Legii był takim miejscem. Stąd ten układ – połączenie z funkcją usługową i gastronomiczną. Mecz piłki nożnej to przecież także spotkania, rozmowy, wymiana opinii i załatwianie spraw biznesowych. Temu właśnie służyć ma infrastruktura stadionu.
Kiedy myślimy o Legii – to myślimy o Warszawie. Dla podtrzymania wieloletniej tradycji klubu zaprojektowaliśmy muzeum Legii. Jest to klub nierozerwalnie związany z Warszawą. Muzeum, sklep i bar dla kibiców będą elementami wiążącymi fanów z ich drużyną. Stadion Legii jest charakterystycznym, klasycznym przykładem stadionu klubowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej