Spółka Expom nawiązała współpracę z izraelską spółką Smart Wind

2011-07-11 14:18
ENERGIA 2011
Autor: brak danych

Zarząd spółki Expom SA podpisał list intencyjny o współpracy z izrealską firmą Smart Wind.Ltd. Dokument został podpisany podczas XV edycji CleanTech Summit & Exhibition w Tel Awiwie. 

Polska spółka Expom będzie przedstawicielem firmy Smart Wind Ltd. i dystrybutorem jej małych elektrowni wiatrowych na terenie Europy.

 - Strategia Expom SA na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych sektorach, do których należy m.in. energetyka odnawialna. Kontakt ze Smart Wind Ltd., umożliwi nam wejście w tę branżę z gotowym produktem, który będziemy produkować, sprzedawać i instalować na terenie całej Europy. W ramach strategii zakładającej powrót do branży MEW, uczestniczyłem poprzednio także w innej ważnej konferencji Eilat - Eilot Renewable Energy, która odbyła sie w lutym br., w Izraelu. Dzięki temu wydarzeniu udało mi się nawiązać relacje ze Smart Wind Ltd., które zaowocowały podpisaniem listu intencyjnego. - tłumaczy Jacek Banach, prezes zarządu Expom SA.

Jak wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej zamówionego przez firmę Expom SA rynek małych elektrowni wiatrowych jest w początkowej fazie wzrostu i ma przed sobą sporo wyzwań, ale także duże perspektywy i szanse rozwoju. Najbardziej obiecującą grupą odbiorców są rolnicy i niewielkie przedsiębiorstwa.

Obecnie niewiele jest firm produkujących profesjonalne i sprawdzone elementy MEW, w czym Expom SA Światowy potencjał rynkowy MEW jest oceniany przez AWEA (American Wind Energy Association) na 113 GW w roku 2020, co oznacza 200-300-krotny wzrost obecnie zainstalowanej mocy. W Polsce „Krajowy Plan Działania na rzecz odnawialnych źródeł energii” zakłada, że do roku 2020 15% globalnego zużycia energii brutto ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Moc zainstalowanych turbin wiatrowych ma wynosić 550 MW, a średni czas pracy turbin ma kształtować się na poziomie do 1000h/rok. Według szacunków IEO obecnie wszystkie zainstalowane i działający w Polsce MEW mają moc około 7MW, co stanowi 1,3% wielkości zaplanowanej na rok 2020.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej