Skanska zainwestuje 100 mln euro w ciągu dwóch lat m.in. w Polsce

2012-11-15 10:36
Biurowiec Green Towers we Wrocławiu
Autor: Skanska SA Green Towers - budynek A

Skanska planuje rozpoczęcie budowy nowych biurowców o łącznej powierzchni 200 tys. m2. Wszystkie biurowce mają być zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju i certyfikowane wg kryteriów LEED.

Skanska Commercial Development Europe obecnie realizuje 180 tys. m2 powierzchni biurowej. Skanska inwestuje w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Do tej pory w Europie Środkowo-Wschodniej deweloper zainwestował 400 mln euro i planuje kolejne inwestycje na sumę około 100 mln euro. Oznacza to że w Europie przybędzie około 200 mln m2 powierzchni biurowej.

Skanska sukcesu swoich inwestycji biurowych upatruje w filozofii zrównoważonego rozwoju. Wszystkie biurowce, które realizuje inwestor, certyfikowane są wg kryteriów LEED i uzyskują one dobre wyniki zdobywając najwyższe certyfikaty. Nic dziwnego, że w nazwach większości biurowców na stałe zagościło słowo Green.

I tak w Łodzi inwestor buduje Green Horizon, 33 tys m2 powierzchni najmu, Green Corner z 27 tys. m2 powstaje w Warszawie. Oba biurowce mają być oddane w 2013 roku. W Pradze w pażdzierniku br. został oddany do użytku biurowiec City Green Court z 16 tys. m2, a w grudniu planowane jest oddanie 18,5 tys m2 w Green House w Budapeszcie. Wrocław ma Green Towers i 23 tys m2 powierzchni biurowej. Pod Green Day niedawno wmurowano kamień węglowy, Wrocław w 2014 roku ma zyskać 16 tys. m2 certyfikowanych biur.

Kolejne biurowce, które nie mają Green w nazwie to pierwsza krakowska inwestycja dewelopera Kapelanka 42. BIurowiec dostarczy na rynek 28 tys. m2 powierzchni. Planowane oddanie do użytku to rok 2014. Malta House w Poznaniu, 15 tys. m2 i planowane oddanie 2013 rok. Atrium 1 w Warszawie, 16 tys. m2 i 2014 rok zakończenia inwestycji. Oczywiście biurowce będą poddane certyfikacji LEED, część jest już precertyfikowana.

Na przyszły rok planowane są także pierwsze inwestycje w Rumunii i kolejne w Czechach i na Węgrzech.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej