Sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód

2007-12-20 15:53
Sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód
Autor: brak danych Sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód

Widać już pierwsze oznaki zwalniania gospodarki - mówi Arkadiusz Protas, wiceprezes i rzecznik Busness Centre Club - wymaga ona pilnych reform, głównie w obszarze wydatków publicznych, systemu ochrony zdrowia, systemu ubezpieczeń społecznych, czy zmian na rynku pracy.

W mijającym właśnie roku 2007 ważnym dla nas wydarzeniem było otrzymanie nagrody Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego za wkład w krzewienie integracji i tożsamości europejskiej. EKES docenił projekty Business Centre Club, wspierające ideę integracji. tj. debaty publiczne i badania dotyczące eurokonstytucji, Medal Europejski oraz zainaugurowaną we wrześniu tego roku kampanię społeczną ProEuro. Spośród wszystkich organizacji społecznych z krajów Unii Europejskiej, wyróżnienie otrzymały, obok BCC, jeszcze  tylko dwie organizacje: z Włoch i z Malty.

Jednak 2007 rok zapisze się również mniej optymistycznie. W tym czasie bowiem nastąpiło wytworzenie przez rządzących polityków szkodzącego gospodarce klimatu podejrzliwości wokół przedsiębiorców i zerwanie przez rząd Jarosława Kaczyńskiego dialogu w Komisji Trójstronnej (dopełnione podpisaniem dwustronnej umowy rządu z Solidarnością w sierpniu 2007). Widać już pierwsze oznaki zwalniania gospodarki, dlatego wymaga ona pilnych reform, głównie w obszarze wydatków publicznych, systemu ochrony zdrowia, systemu ubezpieczeń społecznych, czy zmian na rynku pracy. BCC był mocno zaangażowany w ideę Umowy Społecznej, która pozwoliłaby na przeprowadzenie tych reform. Dopiero wynik wyborów i wyłonienie nowego rządu, z innym nastawieniem do przedsiębiorczości i dialogu społecznego, daje szanse na powrót do rozmów i - w dalszej kolejności - na zawarcie takiej umowy.

Na 2008 rok życzę przedsiębiorcom sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód w ekspansji ich firm. Życzę im także, aby rządzącym politykom udało się wreszcie zrealizować, tak jak zapowiadają, zamiar likwidacji absurdalnych i szkodliwych przepisów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystkich czytelników Muratora Plus proszę o przyjęcie życzeń wszelkiej pomyślności, tak w sprawach zawodowych, jak osobistych.

Arkadiusz Protas
Autor: Business Centre Club Arkadiusz Protas, wiceprezes i rzecznik Business Centre Club
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej