Sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód

2007-12-20 15:53
Sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód
Autor: brak danych Sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód

Widać już pierwsze oznaki zwalniania gospodarki - mówi Arkadiusz Protas, wiceprezes i rzecznik Busness Centre Club - wymaga ona pilnych reform, głównie w obszarze wydatków publicznych, systemu ochrony zdrowia, systemu ubezpieczeń społecznych, czy zmian na rynku pracy.

W mijającym właśnie roku 2007 ważnym dla nas wydarzeniem było otrzymanie nagrody Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego za wkład w krzewienie integracji i tożsamości europejskiej. EKES docenił projekty Business Centre Club, wspierające ideę integracji. tj. debaty publiczne i badania dotyczące eurokonstytucji, Medal Europejski oraz zainaugurowaną we wrześniu tego roku kampanię społeczną ProEuro. Spośród wszystkich organizacji społecznych z krajów Unii Europejskiej, wyróżnienie otrzymały, obok BCC, jeszcze  tylko dwie organizacje: z Włoch i z Malty.

Jednak 2007 rok zapisze się również mniej optymistycznie. W tym czasie bowiem nastąpiło wytworzenie przez rządzących polityków szkodzącego gospodarce klimatu podejrzliwości wokół przedsiębiorców i zerwanie przez rząd Jarosława Kaczyńskiego dialogu w Komisji Trójstronnej (dopełnione podpisaniem dwustronnej umowy rządu z Solidarnością w sierpniu 2007). Widać już pierwsze oznaki zwalniania gospodarki, dlatego wymaga ona pilnych reform, głównie w obszarze wydatków publicznych, systemu ochrony zdrowia, systemu ubezpieczeń społecznych, czy zmian na rynku pracy. BCC był mocno zaangażowany w ideę Umowy Społecznej, która pozwoliłaby na przeprowadzenie tych reform. Dopiero wynik wyborów i wyłonienie nowego rządu, z innym nastawieniem do przedsiębiorczości i dialogu społecznego, daje szanse na powrót do rozmów i - w dalszej kolejności - na zawarcie takiej umowy.

Na 2008 rok życzę przedsiębiorcom sił w pokonywaniu biurokratycznych i rynkowych przeszkód w ekspansji ich firm. Życzę im także, aby rządzącym politykom udało się wreszcie zrealizować, tak jak zapowiadają, zamiar likwidacji absurdalnych i szkodliwych przepisów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystkich czytelników Muratora Plus proszę o przyjęcie życzeń wszelkiej pomyślności, tak w sprawach zawodowych, jak osobistych.

Arkadiusz Protas
Autor: Business Centre Club Arkadiusz Protas, wiceprezes i rzecznik Business Centre Club
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej