Rekordowy rok w trudnych czasach

2010-01-12 12:14

Po raz kolejny: wzrost zysków, eksportu i rentowności w porównaniu z minionymi latami. Prognozy wyników finansowych na rok 2009 - zrealizowane ponadprogramowo. Tak Drutex, producent okien i drzwi, podsumowuje ubiegły rok.

Z perspektywy operacyjnej, 2009 okazał się najbardziej pomyślnym rokiem w długiej historii spółki. Drutex zanotował 295 mln zł przychodów, co oznacza wzrost w porównaniu do roku 2008 o 14%. Zysk brutto w 2009 r. również wzrósł z 43 mln zł uzyskanych w 2008 r. do 55 mln zł, co stanowi 28% poprawę wyniku zeszłorocznego. Do niewątpliwych sukcesów firmy należy na pewno wzrost sprzedaży eksportowej do poziomu 40% w 2009 r.
Firma odważnie wkracza na nowe światowe rynki, dzięki czemu znacząco zwiększył się też zasięg terytorialny kanałów sprzedaży. Kanały dystrybucyjne i baza klientów Druteksu wzrosły głównie w Europie, ale firma prowadzi również działalność USA, Kanadzie, Meksyku, Australii oraz na Dalekim Wschodzie.

Dzięki niezależności finansowej, co jest szczególnie istotne w okresie słabej koniunktury, firma była w stanie realizować kolejne projekty inwestycyjne i dziś odznacza się silną kondycją, jak w okresie wzrostu gospodarczego. Spółka w roku 2009 podjęła się wielu przedsięwzięć związanych z unowocześnianiem technologii, zakupem nowych linii produkcyjnych, powiększaniem floty samochodowej oraz jako jedna z nielicznych w branży zwiększała zatrudnienie.

- Wysoka dynamika wzrostu przychodów ze sprzedaży bardzo nas cieszy i wciąż zamierzamy rosnąć ponad rynek. Spodziewamy się, że w przyszłym roku rynek w Polsce urośnie o około 5%, my oczekujemy ponad 20% wzrostu obrotów jednostkowych - mówi Leszek Gierszewski, prezes spółki Drutex SA.  - Jeśli chodzi o przyszłość firmy, to jestem optymistą. Liczę na kolejne udane lata. Wierzę, że polityka długofalowej uczciwej konkurencji, trzymania się zasad "fair play" oraz inwestycji w innowacje, stanowi podstawę platformy biznesu zbudowanej na trwałych fundamentach, niezależnie od branży. Co więcej, do kryzysu przygotowaliśmy się już dużo wcześniej i dlatego również teraz mamy bardzo dobrą strukturę kosztów. Można nawet powiedzieć, że kryzys nas nie dotyczy. Jesteśmy silną i prężną spółką, świetnie przygotowaną, aby przetrwać okres słabszej koniunktury i wyjść z niego jako firma jeszcze silniejsza, generująca zrównoważony, długoterminowy wzrost.

- W 2009 roku skoncentrowaliśmy się na innowacjach – zarówno produktowych jak i technologicznych. To właśnie dzięki nim osiągnęliśmy tak doskonałe wyniki finansowe i sprzedażowe, czyniąc znaczny krok w realizacji długoterminowego biznes planu. Rok 2009 był trudnym okresem dla naszej branży. Tym bardziej cieszy nas fakt, że realizując kolejne kroki naszej strategii, zoptymalizowaliśmy procesy biznesowe oraz podnieśliśmy efektywność kosztową, dzięki czemu osiągnęliśmy tak doskonałe wyniki sprzedażowe i produkcyjne – dodaje Karolina Dobranowska, wiceprezes spółki.

Wyniki spółki świadczą o jej silnym zapleczu finansowym i technologicznym oraz przemyślanej strategii w zakresie sprzedaży, marketingu i logistyki. Dzięki proinwestycyjnemu nastawieniu firmy, Drutex z powodzeniem poszerza asortyment, utrzymując w ten sposób swoją pozycję lidera w branży.


Drutex SA jest jednym z największych producentów stolarki okienno-drzwiowej w Europie. Spółka rozpoczęła działalność w 1985 r. i obecnie sprzedaje swoje produkty w większości krajów europejskich, USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i na Dalekim Wschodzie. W ciągu kilkunastu lat istnienia spółka osiągnęła pozycję wiodącego producenta stolarki otworowej zarówno w Polsce jak i w Europie. Siedziba firmy znajduje się w Bytowie, w woj. pomorskim. Tam też znajduje centrum logistyczne spółki, dysponujące flotą ponad 130samochodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej