PZPB: trudny 2016, sprawny 2017...

2016-12-13 11:05
Jan Styliński
Autor: PZPB Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB)

Rok 2016 był dla budownictwa polskiego trudny, podobnie zresztą jak kilka lat poprzednich – podsumowuje mijający rok Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców i Budownictwa.

Nienajlepszą kondycję większość firm pogłębił istotny spadek inwestycji, i to zarówno prywatnych jak i publicznych. Niestety, słabą aktywności inwestycyjną wykazali się nawet ci inwestorzy, na których rynek od kilkunastu miesięcy liczył najbardziej, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA. I nie chodzi tu o wskazywane w tabelach miliardowe, ciągnące się miesiącami przetargi, lecz o realnie wykonywane roboty. Bo tylko te dają tak potrzebny branży zastrzyk pieniędzy. Wielkim echem po rynku odbiły się grupowe zwolnienia w polskim oddziale SKANSKA - największej pod względem obrotu firmie budowlanej w kraju, ale także analogiczne zwolnienia we wspomnianej wyżej… Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jednocześnie, wielu przedsiębiorców narzeka na narastające problemy kadrowe i niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Z drugiej strony, pojawiło się światełko w tunelu. Inwestorzy publiczni coraz częściej konkludują zawartymi umowami nazbyt długo trwające przetargi, co pozwala mieć nadzieję, że po przebrnięciu przez mitręgę administracyjną uzyskania pozwoleń na budowę, wreszcie w drugiej połowie 2017 ruszą na dużą skalę roboty budowlane. Poza tym, resort infrastruktury wykazał się wcześniej niespotykaną otwartością i zaprosił do dialogu zauważalną część rynku. Powstały powołane przez Ministra Andrzeja Adamczyka rady ekspertów, składające się zarówno z przedstawicieli rynku oraz administracji jak i gremiów naukowych. Przedsiębiorcy rynku drogowego i kolejowego zyskali wreszcie status podmiotu a nie przedmiotu dyskusji toczącej się w resorcie oraz jego agendach. Wreszcie, został opublikowany projekt kodeksu budowlano-urbanistycznego, który choć obarczony wieloma niedoskonałościami, ma szansę na sensowne dopracowanie w ramach szerokich konsultacji społecznych i branżowych.

Życzę Czytelnikom Muratora PLUS oraz całemu rynkowi budowlanemu – zarówno przedsiębiorcom jak i administracji oraz pracownikom – żeby kolejny 2017 rok upłynął nam pod znakiem budowy sprawnego rynku, nagradzającego uczciwość i zaufanie we wzajemnych relacjach. I żeby marka „Polskie Budownictwo” powszechnie kojarzyła się z najwyższą jakością, bezpieczeństwem oraz nowoczesnym zarządzaniem.

Jan Styliński
prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Powrót na stronę z życzeniami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej