Przekonywujące wyniki Geberit za 2008 rok

2009-05-28 10:21

Pomimo trudnych ogólnych warunków ekonomicznych, Grupa Geberit odnotowała dobre wyniki finansowe na zamknięcie roku 2008.

Przychody ze sprzedaży osiągnęły 2 455,1 miliona CHF, co oznacza spadek o 1,3% w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie wzrost organiczny sprzedaży, liczony w walutach lokalnych wyniósł 3,2%. W samym regionie europejskim przychody ze sprzedaży, ujmowane w walutach lokalnych wzrosły o 2,6%. Dwucyfrowy wzrost utrzymał się w regionie Dalekiego Wschodu i Pacyfiku (+20,4%) oraz Bliskiego Wschodu i Afryki (+19,0%). Mimo trudności, Ameryka także zakończyła rok wskaźnikiem dodatnim (+0,8%).

W roku 2008 Grupa Geberit ponownie zdołała przekroczyć znakomite rezultaty finansowe roku poprzedniego i odnotowała kolejny rekord rentowności. Wzrost rentowności nastąpił pomimo faktu uwzględnienia w wynikach za rok 2007 dodatniego wpływu zdarzeń nadzwyczajnych. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej (EBITDA) wzrosły o 1,8% w stosunku do roku poprzedniego, wynosząc 649,1 miliona CHF. Wskaźnik rentowności EBITDA wyniósł 26,4% (w 2007 r. - 25,7%), ustanawiając nowy rekord. Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) wzrósł o 1,7% do 563,4 miliona CHF. Zysk netto wzrósł o 0,6%, do kwoty 466,3 milionów CHF. Wygenerowany zysk przypadający na jedną akcję wyniósł 11,90 CHF (wzrost o 2,0% w stosunku do 2007 r.), a same dywidendy wypłacane akcjonariuszom mają się zwiększyć do poziomu 5,40 CHF na akcję.

Światowy kryzys gospodarczy i związana z nim niepewność, co do najbliższej przyszłości utrudnia formułowanie miarodajnych prognoz, to jednak kierownictwo Geberit jest przekonane, iż Grupa znajduje się w dobrej sytuacji.

Grupa Geberit zajmuje wiodącą pozycję na europejskim rynku technologii sanitarnych, dostarczając rozwiązania na całym świecie i osiągając przychody ze sprzedaży w wysokości 2,5 miliarda CHF. Zatrudnia 5700 pracowników w 40 krajach na całym świecie. W Polsce Geberit zatrudnia 49 pracowników, ma swoją siedzibę w Warszawie wraz z nowocześnie wyposażonym centrum szkoleniowo-ekspozycyjnym. Dodatkowo Geberit Polska operuje w 2 biurach regionalnych, zlokalizowanych w Poznaniu i Krakowie. W ujęciu zgodnym z zasadami rachunkowości Grupy, w roku 2008 Geberit Polska osiągnął roczne przychody ze sprzedaży na poziomie 122 milionów PLN, wobec 110 mlilionów PLN w roku poprzednim, co oznacza wzrost organiczny sprzedaży o 11%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej