Produkty w zgodzie z naturą

2009-12-15 13:48
Produkty PPG Deco Polska w zgodzie z naturą
Autor: PPG Deco Polska

Zgodnie z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej (UE 2004/42/WE), we wszystkich farbach i lakierach produkowanych od 1 stycznia 2010 r. musi zostać obniżona zawartość szkodliwych dla środowiska Lotnych Związków Organicznych (LZO). Wszystkie receptury farb i lakierów firmy PPG Deco Polska, oferowanych w ramach marek takich jak Dekoral, Drewnochron, Domalux i Cieszynka, są już dostosowane do nowych przepisów.

Lotne Związki Organiczne (LZO) lub z j. ang. Volatile Organic Compounds (VOC) to naturalne lub syntetyczne substancje chemiczne, które przedostają się do atmosfery m.in. ze spalin samochodowych i lotniczych, środków do polerowania drewna, detergentów, zmiękczaczy tkanin, a także z farb i lakierów. Lotne związki reagując ze światłem słonecznym obniżają poziom ozonu, zwiększając zanieczyszczenie powietrza i globalne ocieplenie, stanowiąc tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

LZO i farby
LZO w farbach i lakierach stanowi mniej niż 3% całej ilości LZO emitowanej w Europie. W tej grupie produktów problem LZO dotyczy głównie farb rozpuszczalnikowych (w znacząco mniejszym stopniu farb wodnych), w których odpowiada on za kontrolowanie właściwości aplikacyjnych, rozlewności powłoki i szybkości schnięcia. Wszystkie farby produkowane po 1 stycznia 2010 r. muszą być zgodne w swojej recepturze i oznakowaniu z nowymi limitami LZO. W celu płynnego wprowadzenia zmniejszonych limitów LZO dyrektywa przewiduje dodatkowy, roczny okres przejściowy – w całym 2010 roku sklepy mogą sprzedawać farby wyprodukowane przed 1 stycznia 2010 nie spełniające normy LZO.

Źródła emisji LZO

Źródła emisji LZO
Autor: PPG Deco Polska

PPG kontra LZO
W świetle nowej dyrektywy ograniczającej emisję LZO, ponad 80% produktów marek Dekoral, Drewnochron, Domalux i Cieszynka spełniała wymagane normy. Dostosowania wymagała część farb i lakierów rozpuszczalnikowych, co wiązało się ze zmianami recepturowymi tych produktów. Szeroko zakrojone prace badawcze i laboratoryjne zespołu ekspertów PPG Deco Polska, działającego w ramach międzynarodowej grupy, pozwoliły na wprowadzenie ekologicznych odpowiedników dotychczasowych wyrobów nie spełniających wymagań LZO.
Zmiany wprowadzone w recepturach nie pogarszają parametrów technicznych i jakościowych tych produktów. W wielu przypadkach nawet, wprowadzone odpowiedniki charakteryzują się podwyższonymi parametrami.

Wszystkie produkty PPG Deco Polska, dostosowywane do LZO, będą specjalnie oznakowane – na ich opakowaniach znajduje się zielony liść symbolizujący produkt ekologiczny
Autor: PPG Deco Polska Wszystkie produkty PPG Deco Polska, dostosowywane do LZO, będą specjalnie oznakowane – na ich opakowaniach znajduje się zielony liść symbolizujący produkt ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i środowiska.


PPG z siedzibą w Pittsburghu jest globalnym dostawcą farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Firma PPG zarządza ponad 140 zakładami przemysłowymi w ponad 60-ciu krajach. Wartość sprzedaży w 2008 r. wyniosła 15,8 mld dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: PPG).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej