Produkty w zgodzie z naturą

2009-12-15 13:48
Produkty PPG Deco Polska w zgodzie z naturą
Autor: PPG Deco Polska

Zgodnie z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej (UE 2004/42/WE), we wszystkich farbach i lakierach produkowanych od 1 stycznia 2010 r. musi zostać obniżona zawartość szkodliwych dla środowiska Lotnych Związków Organicznych (LZO). Wszystkie receptury farb i lakierów firmy PPG Deco Polska, oferowanych w ramach marek takich jak Dekoral, Drewnochron, Domalux i Cieszynka, są już dostosowane do nowych przepisów.

Lotne Związki Organiczne (LZO) lub z j. ang. Volatile Organic Compounds (VOC) to naturalne lub syntetyczne substancje chemiczne, które przedostają się do atmosfery m.in. ze spalin samochodowych i lotniczych, środków do polerowania drewna, detergentów, zmiękczaczy tkanin, a także z farb i lakierów. Lotne związki reagując ze światłem słonecznym obniżają poziom ozonu, zwiększając zanieczyszczenie powietrza i globalne ocieplenie, stanowiąc tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

LZO i farby
LZO w farbach i lakierach stanowi mniej niż 3% całej ilości LZO emitowanej w Europie. W tej grupie produktów problem LZO dotyczy głównie farb rozpuszczalnikowych (w znacząco mniejszym stopniu farb wodnych), w których odpowiada on za kontrolowanie właściwości aplikacyjnych, rozlewności powłoki i szybkości schnięcia. Wszystkie farby produkowane po 1 stycznia 2010 r. muszą być zgodne w swojej recepturze i oznakowaniu z nowymi limitami LZO. W celu płynnego wprowadzenia zmniejszonych limitów LZO dyrektywa przewiduje dodatkowy, roczny okres przejściowy – w całym 2010 roku sklepy mogą sprzedawać farby wyprodukowane przed 1 stycznia 2010 nie spełniające normy LZO.

Źródła emisji LZO

Źródła emisji LZO
Autor: PPG Deco Polska

PPG kontra LZO
W świetle nowej dyrektywy ograniczającej emisję LZO, ponad 80% produktów marek Dekoral, Drewnochron, Domalux i Cieszynka spełniała wymagane normy. Dostosowania wymagała część farb i lakierów rozpuszczalnikowych, co wiązało się ze zmianami recepturowymi tych produktów. Szeroko zakrojone prace badawcze i laboratoryjne zespołu ekspertów PPG Deco Polska, działającego w ramach międzynarodowej grupy, pozwoliły na wprowadzenie ekologicznych odpowiedników dotychczasowych wyrobów nie spełniających wymagań LZO.
Zmiany wprowadzone w recepturach nie pogarszają parametrów technicznych i jakościowych tych produktów. W wielu przypadkach nawet, wprowadzone odpowiedniki charakteryzują się podwyższonymi parametrami.

Wszystkie produkty PPG Deco Polska, dostosowywane do LZO, będą specjalnie oznakowane – na ich opakowaniach znajduje się zielony liść symbolizujący produkt ekologiczny
Autor: PPG Deco Polska Wszystkie produkty PPG Deco Polska, dostosowywane do LZO, będą specjalnie oznakowane – na ich opakowaniach znajduje się zielony liść symbolizujący produkt ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i środowiska.


PPG z siedzibą w Pittsburghu jest globalnym dostawcą farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Firma PPG zarządza ponad 140 zakładami przemysłowymi w ponad 60-ciu krajach. Wartość sprzedaży w 2008 r. wyniosła 15,8 mld dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: PPG).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej