Podarować ciepło

2007-05-21 16:23

W Polsce około 1,5 mln mieszkań nie spełnia podstawowych standardów, a mimo to mieszkają w nich ludzie - donosi Habitat for Humanity, organizacja dobroczynna, której misją jest zapewnienie ubogim rodzinom godnego miejsca do życia. Przedsięwzięcia HfH wspierają także firmy budowlane.

O inicjatywach Habitat for Humanity pisaliśmy już przy okazji remontu warszawskiej kamienicy przy ulicy Kazimierzowskiej 76. Przypomnijmy: dziurawy dach, nieszczelne okna, brak elewacji, wilgoć w pomieszczeniach - to była codzienność mieszkańców  wybudowanego jeszcze przed wojną budynku. Ale udało się. Dwadzieścia trzy rodziny, razem z wolontariuszami 1 grudnia 2005 roku rozpoczęły remont. Dzięki sfinansowaniu prac ze środków Fundacji Bankowej im. L. Kronenberga oraz wsparciu firm, w tym także związanych z branżą budowlaną, remont udało się zakończyć w czerwcu 2006 roku.

Jedną z ostatnich inicjatyw Habitat for Humanity jest "Dom dla braci". Organizacja pomagała rodzinie Krzyszkiewiczów  - Tomaszowi i jego dwóm niepełnosprawnym braciom w skończeniu budowy domu w Miechowie. Tomasz Krzyszkiewicz rozpoczął swoje przedsięwzięcie dwa lata temu. Problemy z zaciągnięciem kredytu w banku, zbyt niskie dochody, opieka nad niepełnosprawnym rodzeństwem sprawiły, że nie był on w stanie ukończyć rozpoczętej budowy i dlatego też zwrócił się o pomoc do Fundacji HfH. Ta o wsparcie poprosiła lokalny oddział PCK.

Nowy dom braci Krzyszkiewiczów ma 63 mkw. i jedną kondygnację. Zaprojektowany został z myślą o osobach niepełnosprawnych, tak, aby można było do niego wprowadzić bez problemu wózki inwalidzkie. W prace zaangażowani byli wolontariusze z kraju i z zagranicy. Dzięki ich wsparciu udało się tak przygotować budynek, aby zapewniał braciom normalne funkcjonowanie. Jedną z firm, która wspomogła inicjatywę, była firma Junkers, która ofiarowała rodzeństwu kocioł do ogrzewania.

Przedsiębiorstwa budowlane mogą wspierać inicjatywy Habitatu na wiele sposobów, każda pomoc okazuje się mieć duże znaczenie. Wspomniany Junkers przekazuje kotły na poszczególne projekty realizowane od 2004 roku w Gdańsku, Gliwicach czy ostatnio w Miechowie. - Przekazując kotły dla ubogich rodzin, chcemy urzeczywistniać jedną z podstawowych przesłanek, jakimi kieruje się firma, tzn. zapewniać ciepło dla każdego domu, ciepło, które każdy lubi i potrzebuje. Dom to nie tylko mury to przede wszystkim ludzie i ciepło rodzinne, które również pragniemy wspierać poprzez naszą darowiznę - mówi Małgorzata Marczewska, kierownik działu marketingu Junkers.

Habitat for Humanity w ciągu 30 lat swojego istnienia wybudowała ponad 200 tys. domów na całym świecie, zapewniając dach nad głową dla miliona ludzi. W Polsce przy wsparciu sponsorów i wolontariuszy organizacja pomogła 94 rodzinom, a kolejne mieszkania są budowane i remontowane. Habitat for Humanity działa przez lokalne jednostki, które zakładają miejscowe społeczności. Mimo, że każda z nich ma własną osobowość prawną i zarząd, to z HfH łączy je nie tylko umowa partnerska, lecz także wspólny sposób finansowania i ta sama metoda działania.

Organizację wspierają m.in. takie firmy budowlane i związane z branżą, jak: Deitermann, Bolix, Caparol, Fluor, Lafarge Nida Gips, Barlinek, GTC, Sokółka Okna i Drzwi, Ruukki czy Bosch.

Kazimierzowska
Autor: Habitat for Humanity Kamienica przy Kazimierzowskiej przed remontem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej