OSRAM: nasza świetlówka świeci już ćwierć wieku

2010-04-09 15:03
OSRAM MINI BULLET (z lewej) z 2010 w porównaniu z  jednym z pierwszych energooszczędnych źródeł światła (z prawej z 1985 r.)
Autor: OSRAM OSRAM MINI BULLET (z lewej) z 2010 w porównaniu z jednym z pierwszych energooszczędnych źródeł światła (z prawej z 1985 r.).

W 1985 r. wynalazek firmy OSRAM po raz pierwszy szerokiej publiczności zaprezentował Alfred Wacker, ówczesny szef marketingu firmy wraz ze swoim zespołem podczas targów przemysłowych w Hanowerze. Pierwsza świetlówka energooszczędna z wbudowanym statecznikiem elektronicznym stanowiła przełom nie tylko dla prowadzących badana nad tą technologią naukowców, ale także dla konsumentów.

Martin Bachler (z lewej) i Alfred Wacker (z prawej) prezentują kilka najnowszych świetlówek energooszczędnych i jedną z pierwszych tego typu
Autor: OSRAM Martin Bachler (z lewej) i Alfred Wacker (z prawej) prezentują kilka najnowszych świetlówek energooszczędnych i jedną z pierwszych tego typu.

Firma OSRAM jako pierwsza przyczyniła się do powszechnego przyjęcia i dystrybucji świetlówek, dzięki miniaturyzacji zapłonnika i zintegrowaniu go z trzonkiem źródła światła. Alfred Wacker, jeden z ojców tej świetlówki, bardzo dobrze pamięta ten moment:
- Stworzenie pierwszego źródła światła z wbudowanym statecznikiem elektronicznym było dla nas niesamowitym przeżyciem. Możliwość zaoszczędzenia aż do 80% energii była czymś w rodzaju rewolucji w oświetleniu. To tak, jak samochód, który pali tylko dwa litry paliwa zamiast dziesięciu. Uczestnictwo w takim procesie tworzenia to najlepsza rzecz, jaka może się przydarzyć inżynierowi – mówi Alfred Wacker.

Od samego początku zużycie energii świetlówek było wyjątkowo niewielkie, ale od 1985 r. energooszczędne źródła światła przeszły daleką drogę pod względem wzornictwa, komfortu i barwy światła. O ile pierwsze z nich miały długość 20 cm, i były nawet były dwa razy dłuższe niż tradycyjne źródła światła, o tyle obecne zaczynają się od długości 8 cm. Wiele lat upłynęło zanim pierwsze energooszczędne produkty oświetleniowe w popularnym kształcie gruszki i świecy pojawiły się na rynku. Tymczasem dzisiaj, energooszczędne źródła światła są dostępne we wszystkich kształtach tak, by móc spełnić rozmaite wymogi estetyczne. Również stosunkowo długi czas startu tego źródła światła należy już do przeszłości dzięki nowej opatentowanej technologii Quick Light.

Dzisiaj OSRAM producent nowoczesnych i ekologicznych źródeł światła oferuje największy wybór energooszczędnych produktów oświetleniowych na świecie i stale wprowadza nowe innowacyjne rozwiązania. Barwa światła „warm comfort light" (naturalnie ciepło biała) jest kolejnym kamieniem milowym w ewolucji źródeł światła. Łączy w sobie maksymalną wydajność energetyczną z ciepłym światłem bardzo podobnym do tego wytwarzanego przez zwykłą żarówkę. 

Świetlówka kiedyś i dziś...
 rok 1985rok 2010
średnia trwałość 6 000 godzin 10 000 godzin
wielkość długość do 205 mm najmniejsza to Mini Bullet o średnicy bańki 45 mm i długości 84 mm
moc 7 – 11 – 15 – 20 W 5W – 30W
kształt rurka (liniowa) liniowa, w kształcie spirali i klasyczna (w kształcie gruszki, świecy, kuli itp.)
trzonek E27 E14, E27, B22D, GU10
barwa światła Warm white (ciepło biała) Warm Comfort Light (naturalnie ciepło biała), ciepło biała, chłodno biała, Daylight (światła dziennego)
zawartość rtęci 10 – 15 mg 5 mg to maksymalna zawartość ustawowa, obecnie produkty OSRAM zawierają maksymalnie 3 mg

- Nowoczesna technologia, którą zastosowaliśmy w naszych produktach pozwoliła na jednoczesne uzyskanie dwóch parametrów barwy światła, do której przyzwyczaiła nas żarówka oraz energooszczędności, którą oferują świetlówki. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko lepszym oświetleniem, ale również korzystać z możliwości, które dla wycofywanej, przestarzałej myśli technicznej były nieosiągalne – mówi Magdalena Bogusz, marketing manager firmy OSRAM Polska. - Chcemy oferować światło nie tylko bardziej energooszczędne i przyjazne środowisku naturalnemu, ale również najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb odbiorców, dlatego w oparciu o nowe technologie, systematycznie ulepszamy parametry dostępnego już asortymentu i wprowadzamy na rynek nowe produkty

W drugiej połowie 2010 r. OSRAM zapowiada wprowadzenie na polski rynek kilku nowości produktowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej