Orco z lepszymi wynikami

2009-12-03 15:32
Mokotowska 59 (Warszawa)
Autor: Orco Property Group Mokotowska 59 (Warszawa)

Sfinalizowane 4 warszawskie inwestycje i poprawione wyniki finansowe - Orco Property Group podsumowuje III kwartał 2009 r. Deweloper w ubiegłym tygodniu uzyskał pozwolenie na użytkowanie osiedla Klonowa Aleja.

Osiedle Klonowa Aleja (Warszawa)
Autor: Orco Property Group Osiedle Klonowa Aleja (Warszawa)
Feliz Residence (Warszawa)
Autor: Orco Property Group Feliz Residence (Warszawa)
Osiedle Szafirowa Aleja (Warszawa)
Autor: Orco Property Group Osiedle Szafirowa Aleja (Warszawa)

- Szereg zrealizowanych inwestycji oraz poprawa wyników finansowych w III kwartale tego roku potwierdzają, że mamy stabilną pozycję na polskim rynku deweloperskim. Spodziewamy się utrzymania pozytywnej tendencji sprzedaży w związku z poprawą sytuacji na rynku. Pragnę zaznaczyć, że pomimo wdrażanego obecnie planu restrukturyzacji prowadzona przez Orco Property Group działalność operacyjna przebiega sprawnie. Sprzedawane przez nas mieszkania są gotowe i stanowią w pełni bezpieczne inwestycje – zapewnia Alicja Kościesza, sales & marketing director.

19 listopada 2009 r. Grupa ogłosiła, że w III kwartale 2009 r. wypracowała skonsolidowane przychody w wysokości 54,5 mln euro. Znacznie poprawiony został zysk operacyjny Orco, który wyniósł 11,8 mln euro, wobec straty na poziomie 7,5 mln euro w II kwartale tego roku. Spółka jest już bardzo blisko osiągnięcia punktu rentowności – w III kwartale 2009 zanotowała zaledwie 1,3 mln euro skonsolidowanej straty netto w porównaniu do 154 mln euro straty w poprzednim kwartale.

W listopadzie 2009 r. deweloper zakończył realizację inwestycji Klonowa Aleja. Spółka otrzymała już pozwolenie na użytkowanie osiedla. Mieszkania w stanie deweloperskim od pierwszej połowy października są już przekazywane klientom, którzy prowadzą prace wykończeniowe. Osiedle trzypiętrowych budynków (284 mieszkania o powierzchni od 35 do 120 m2) zlokalizowane jest na Targówku, w sąsiedztwie Parku Leśnego Bródno. 30% mieszkań jest objętych programem "Rodzina na Swoim".

We wrześniu 2009 r. spółka oddała do użytku pierwsze w Warszawie proekologiczne osiedle Feliz Residence - 40 apartamentów położonych na warszawskiej Ochocie, w sąsiedztwie Parku Szczęśliwickiego. Dwa kameralne apartamentowce zostały wykończone przy użyciu najwyższej jakości naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Zastosowano nowoczesne rozwiązania energooszczędne, które obniżą koszty eksploatacji apartamentów nawet do 30% w stosunku do tradycyjnych technologii oferowanych na rynku dzięki zastosowaniu m.in.: kolektorów słonecznych, pieców kondensacyjnych, opraw energooszczędnych, prawie dwukrotnie większej izolacyjności ścian i dachów oraz recyrkulacji wody deszczowej. Na ostatnich piętrach apartamentowców znajdują się penthousy z kominkami i z zagospodarowanymi zielenią tarasami. Apartamenty cieszą się zainteresowaniem klientów, połowa z nich została już sprzedana.

W sierpniu 2009 r. deweloper Orco Property Group zakończył sprzedaż mieszkań na osiedlu Szafirowa Aleja na Białołęce. Kompleks obejmuje 13 budynków w stylu willowym, 2,4 hektara terenów rekreacyjnych z boiskiem do siatkówki, placem zabaw dla dzieci i grillem. Osiedle reprezentuje najwyższy standard wśród nowopowstających obiektów wielorodzinnych na Białołęce.

W kwietniu 2009 r. spółka Orco zakończyła prace na Mokotowskiej 59, inwestycji, która stała się jednym z najbardziej ekskluzywnych apartamentowców w Warszawie. Deweloper dołożył wszelkich starań, aby fasada zaadaptowanej na potrzeby rezydencji dawnej drukarni idealnie harmonizowała z otaczającymi ją kamienicami. Ze starannością i smakiem wykonano także wnętrza budynku w stylu Art Deco – klatki schodowe wykończone w orzechowym drewnie ze stylowym oświetleniem, marmurowe schody, eleganckie lobby z dekoracyjnym tynkiem weneckim i wykonanymi w Wiedniu na zamówienie żyrandolami. Rezydencja Mokotowska 59 jest jedną z nielicznych, w pełni zrewitalizowanych kamienic w tej okolicy. Obecnie w sprzedaży są dostępne ostatnie dwa apartamenty, w tym 244-metrowy penthouse na ostatnim piętrze z dużym tarasem i widokami na panoramę Warszawy, od Placu Unii Lubelskiej po PKiN.

Wiosną 2009 r. wstrzymano prace budowlane na ul. Złotej 44, a pod koniec lipca w wyniku sądowego postępowania uchylono decyzję Wojewody Mazowieckiego, utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Warszawa o udzieleniu pozwolenia na budowę Złotej, unieważniono pozwolenie na budowę. Orco odwołało się od decyzji składając skarge kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego i jest przekonane o uzyskaniu pozytywnego wyroku. Na tym etapie Deweloper prowadzi negocjacje w sprawie refinansowania inwestycji z obecnym bankiem w celu uzyskania możliwości uruchomienia prac budowlanych natychmiast po zakończeniu toczącego się postepowania sądowo-administracyjnego ponownym wydaniu pozwolenia na budowę. Jeżeli Sąd podejmie decyzję do marca 2010 roku, to budowa zostanie zakończona na EURO 2012. Sprzedaż zostanie otwarta po wznowieniu prac.

Osoby, które do końca lutego 2010 kupią mieszkanie na Feliz Residence oraz Klonowej Alei wezmą udział w losowaniu luksusowej wycieczki o wartości rynkowej 4 tys. euro, do hotelu Adriana na chorwackiej wyspie Hvar.

14 października 2009 r. Paryski Sąd Handlowy podjął decyzję o przedłużeniu na kolejne sześć miesięcy Procedury Ochronnej przed wierzycielami (Procédure de Sauvegarde) dla Orco Property Group. Grupa kontynuuje restrukturyzację operacyjną i finansową, jednocześnie prowadząc normalną działalność operacyjną w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej