Nowy wymiar domu

2009-03-02 11:13
Dom Nowy Wymiar
Autor: brak danych

Energooszczędność, niekonwencjonalna forma i możliwość modyfikacji rozkładu powierzchni to główne cechy domu, który powstaje w okolicach Pszczyny - kolejną firmą, która zaangażowała się w innowacyjny projekt jest Stolbud Włoszczowa SA.

Dom Nowy Wymiar
Autor: brak danych "Dom Nowy Wymiar"
Dom Nowy Wymiar
Autor: brak danych "Dom Nowy Wymiar" - budowa

W projekcie autorstwa Roberta Koniecznego (figurującego na liście „101 world's most exciting architects” magazynu „Wallpaper” oraz jedynego architekta z Europy Środkowowschodniej na liście 44 najlepszych młodych architektów świata, według wydawnictwa Scalae) wykorzystano okna drewniano-aluminiowe systemu Gemini Soft, które pozwolą na utrzymanie ciepłego, naturalnego klimatu we wnętrzu pomieszczenia. Zastosowane na zewnątrz aluminium gwarantuje oknom ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Firma Stolbud na potrzeby projektu przekazał 13 zaawansowanych technologicznie okien (w tym 3 balkonowe). Zostały one wyprodukowane z litego drewna sosnowego w kolorze lazur dąb, natomiast profile aluminiowe w kolorze srebrnym, uzyskanym w procesie anodowania. Okna ograniczają o 20% przenikanie ciepła przez drewnianą część okna, co w rezultacie wpływa na ograniczenia strat ciepła i przekłada się na wymierne ekonomiczne korzyści.

„Eksperymentalny” dom ma szkieletową konstrukcję i modułowy podział przestrzeni. Oznacza to, że użytkownicy mogą dostosowywać budynek do swoich wymagań – zarówno na etapie projektowania jak i użytkowania. Ambicją architektów jest stworzenie domu uniwersalnego, który będzie pasował na każdą działkę (dlatego budynek powstał na planie koła). W założeniu, ma być zarazem oszczędny w użytkowaniu jak i budowie.

Architekt przewidział trzy łazienki, których wyposażenia podjęła się firma Sanitec KOŁO. Z łazienki na parterze będą korzystać domownicy oraz goście, znajdzie się tam kabina natryskowa, umywalka oraz miska ustępowa. Na piętrze powstaną dwa pomieszczenia, jedno przylegające do sypialni z przeznaczeniem dla rodziców, a drugie będą użytkować wyłącznie dzieci. Celem zapewnienia komfortu dorosłym, łazienkę wyposażano w dużą wannę z linii Progress o wymiarach 190x90 cm. Natomiast w łazience dziecięcej zaplanowano dwie oddzielne umywalki. Użyto ceramiki łazienkowej z serii EGO charakteryzującej się niewielkimi, kompaktowymi rozmiarami i owalnymi kształtami o modernistycznej stylistyce.

Wśród firm patronujących temu projektowi są również: Rigips, Fakro, Rockwool, Austrotherm, Magnat, Stolbud Włoszczowa, Barlinek, Koło, Soprema, Moco.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej www.dom-nowywymiar.pl

W filmie o projekcie opowiada  Robert Konieczny, autor projektu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej