"NIE materialna architektura" wg Koniecznego

2010-02-15 12:36
NIE materialna architektura okiem Roberta Koniecznego (19 lutego 2010 r., Kraków)
Autor: Sanitec KOŁO

19 lutego 2010 r. o godzinie 18:00 w krakowskim salonie Sanitec KOŁO odbędzie się spotkanie zatytułowane "NIE materialna architektura". Jego gościem honorowym będzie Robert Konieczny - znakomity polski architekt, którego projekty zdobywają najwyższe oceny w uznanych światowych konkursach w dziedzinie architektury i projektowania.

W trakcie półtoragodzinnego wystąpienia Konieczny* przedstawi m.in. projekty domów, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie i sławę – Dom Bezpieczny (finalista Word Architecture Festiwal 2009 w Barcelonie), Dom OUTrialny (znalazł się w trójce finalistów LEAF Awards 2009) i Dom Aatrialny (uznany za jeden z najlepszych budynków świata). Konieczny zaprezentuje również zrealizowany w ubiegłym roku pod Pszczyną Indywidualny Dom TypOwy – ekologiczny budynek z drewna zbudowany na planie koła. Jego konstrukcję i wnętrza opisano w wielu czasopismach branżowych i portalach internetowych; spotkanie będzie okazją do bezpośrednich rozmów z autorem o szczegółach tego projektu.

W trakcie uroczystego wieczoru zostaną również przedstawione zwiastuny trzech dokumentów filmowych poświęconych architekturze w reżyserii Jadwigi Kocur** – "Porwanie Europy", "Dwugłowy smok" i "Światła Saturna”.

Piątkowe wydarzenie inauguruje cykl spotkań zatytułowany "KOŁO architektury". Organizowane w niezwykłych wnętrzach krakowskiego salonu firmowego KOŁO imprezy, będą okazją do osobistych rozmów i poznania osiągnięć największych sław na scenie polskiej i światowej architektury. Obecnie, jeszcze do 20 lutego br. w salonie znajduje się wystawa projektów warszawskich inwestycji – "Plany na przyszłość", które mają szansę zostać zrealizowane w najbliższym czasie.

- Obok prac znanych biur architektonicznych np. APA Kuryłowicz, Jems, APA Wojciechowski, Szaroszyk & Rycerski czy Hermanowicz, Rewski Architekci pojawiają się projekty biur, których historia jest znacznie krótsza. Niemniej są to prace bardzo interesujące i dojrzałe, np. Płaskowicki i Partnerzy, S.A.M.I. Architekci, Grupa 5 – mówi Adrian Burzyk, dyrektor ds. obsługi inwestycji z Sanitec KOŁO i gospodarz piątkowych spotkań.

Z uwagi na unikalny i niezwykle kameralny charakter wydarzenia, ilość jego uczestników jest ograniczona i każdorazowo obowiązywać będą osobiste zaproszenia. Aby je zdobyć konieczny jest kontakt z organizatorem – firmą Sanitec Koło. Na stronach www.kolo.com.pl umieszczony został formularz kontaktowy umożliwiający zgłoszenie zainteresowania udziałem. Spotkania skierowane są przede wszystkim do profesjonalistów oraz osób interesujących się architekturą.

 • "NIE materialna architektura", 19 lutego 2010 r., godzina 18:00
 • Wystawa "Plany na Przyszłość 2009", do 20 lutego 2010 r.
 • Salon firmowy KOŁO - Centrum Witek
  ul. Handlowców 13
  32-085 Modlniczka k/Krakowa
  Godziny otwarcia:
  pn – pt 10:00 – 20:00
  sb 10:00 – 18:00
  nd 11:00 – 16:00

*Arch. Robert Konieczny, Pracownia KWK Promes - zdobywca międzynarodowej nagrody "Dom Roku na Świecie 2006”, jedyny z Polski na liście "101 world's most exciting architects" magazynu "Wallpaper", jako jedyny z Europy Środkowowschodniej na liście 44 Young International Archiects.
**Jadwiga Kocur debiutowała autorskim cyklem programów o architekturze "ODKRYWANIE PRZESTRZENI", realizowanym dla katowickiego Ośrodka TVP w latach 2003r do 2006 rok. Współpracowała z Discovery Chanel przy realizacji 3-częściowego filmu dokumentalnego dla cyklu Inżynieria Ekstremalna, przedstawiającego kulisy powstawania wielofunkcyjnego kompleksu nowej generacji "Złote Tarasy" w Warszawie, obecnie największego "dachu świata".

Dom Bezpieczny projektu Roberta Koniecznego
Autor: od Sanitec KOŁO Dom Bezpieczny projektu Roberta Koniecznego - finalista Word Architecture Festiwal 2009 w Barcelonie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej