Nestor polskiego kosztorysowania - Henryk Rogala

2007-11-02 11:40
Henryk Rogala
Autor: Licz i Buduj Henryk Rogala, nestor polskiego kosztorysowania...

Wieloletni redaktor naczelny wydawnictw SEKOCENBUD i miesięcznika "Licz i Buduj" odszedł 26 października 2003 roku. Przez całe swoje aktywne i bogate w wydarzenia życie dążył do szerzenia wiedzy o ekonomice budownictwa, marzył o coraz bardziej profesjonalnym podejściu do spraw kosztorysowania, wiele zrobił, aby rósł autorytet i prestiż zawodu kosztorysanta.

Henryk Rogala, nestor polskiego kosztorysowania, współzałożyciel warszawskiego Ośrodka Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa PROMOCJA, współtwórca systemu cen w budownictwie SEKOCENBUD, wieloletni redaktor naczelny wydawnictw SEKOCENBUD i miesięcznika "Licz i Buduj".
Człowiek o wielkich zaletach umysłu i charakteru, tytan i entuzjasta pracy. Jego wiedza, zdolności i doświadczenie przez wiele lat służyły specjalistom zajmującym się ekonomiką budownictwa, przygotowaniem i rozliczaniem inwestycji w naszym kraju.
Przez całe swoje aktywne i bogate w wydarzenia życie dążył do szerzenia wiedzy o ekonomice budownictwa, marzył o coraz bardziej profesjonalnym podejściu do spraw kosztorysowania, wiele zrobił, aby rósł autorytet i prestiż zawodu kosztorysanta. Jego znana w całym środowisku kompetencja była owocem wielu talentów i szerokiej wiedzy popartej systematyczną, codzienną pracą, wykonywaną z pasją i wyjątkowym zaangażowaniem.

Pracę zawodową rozpoczął w trudnych latach powojennych. W przedsiębiorstwach produkcyjnych dokładnie poznał praktykę gospodarczą, na dalszych szczeblach kariery zawodowej znalazła się praca eksperta w ministerstwach i instytucjach centralnych - w Ministerstwie Finansów i Komisji Planowania, był doradcą wicepremiera.

W pamięci środowiska na zawsze pozostanie jako pionier w upowszechnianiu ekonomicznie zdrowych zasad funkcjonowania budownictwa w naszym kraju. Przez wiele lat przewodniczył Komitetowi Ekonomiki Budownictwa funkcjonującemu w ramach Zarządu Głównego PZITB. Pod jego przewodnictwem Komitet stał się ważnym ośrodkiem myśli ekonomicznej w budownictwie. Jego osobowość, wiedza i doświadczenie sprawiały, że gromadzili się tam ludzie zaangażowani w sprawy ważne dla kosztorysantów budowlanych. Od 1982 roku współtworzył Ośrodek Kosztorysowania Robót Budowlanych Wacetob w Warszawie. Był też prezesem Centrum Kształcenia Kosztorysantów Budowlanych "Prospera".
W 1987 roku włączył się w tworzenie Ośrodka Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa "Promocja" oraz nowatorskiego systemu komputerowej informacji o cenach w budownictwie - Sekocenbud. Pod jego zarządem liczba wydawanych biuletynów cenowych wzrosła do kilkunastu, opracowany został komputerowy program kosztorysowy SeKo, prowadzone są liczne szkolenia, a co roku w Ciechocinku odbywa się jedna z najważniejszych dla środowiska konferencji.
Udział Henryka Rogali w tych sukcesach jest oczywisty. Od samego początku był redaktorem naczelnym miesięcznika "Licz i Buduj" i bardzo dbał o merytoryczny poziom pisma, zawsze chciał, by było fachowym doradcą, a także forum wymiany poglądów i miejscem dyskusji o ekonomicznym budowaniu, cenach i kosztach, zasadach i metodach kosztorysowania.

Miał niespożytą energię, cenne wizje rozwoju, tylko nieubłagany los nie pozwolił mu do końca ich zrealizować. Odszedł niespodziewanie, jeszcze dwa dni przed śmiercią podpisał artykuły do druku...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej