Najlepsze fasady roku 2015

2016-03-21 15:08
Fasada Roku 2015, laureat w kategorii budynek wielorodzinny nowy
Autor: brak danych Fasada Roku 2015, laureat w kategorii budynek wielorodzinny nowy. Osiedle "Morena” przy ul. Stanisława Dorantta w Olsztynie, projekt  KAPS ARCHITEKCI Korneluk Parysek, inwestor Novdom Sp. z o.o., wykonawca Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane BUDWIL Paweł Wilan

Już po raz 9. został rozstrzygnięty konkurs firmy Baumit na Fasadę Roku. Do konkursu zostało zgłoszonych niemal 200 obiektów w pięciu kategoriach, nagroda główna warta jest 10 000 zł. Laureaci rozpoczynają teraz rywalizację o kolejną prestiżową nagrodę, dołączając do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge.

Warunkiem udziału w konkursie było wykorzystanie kompletnej technologii Baumit. Obiekty sklasyfikowane w 5 kategoriach oceniane były pod względem zastosowanej kolorystyki i struktury elewacji, jak również ich kreatywnych połączeń, podkreślających walory budynku oraz wkomponowujących budynek w otoczenie. Jurorzy zwracali również uwagę na dbałość o detale architektoniczne a także, w przypadku budynków po renowacji, poszanowanie ich historycznej tradycji.

W pierwszej kategorii – budynek jednorodzinny nowy, jurorzy najwyżej ocenili projekt domu w miejscowości Zielonki Wieś, autorstwa pracowni BECZAK/BECZAK ARCHITEKCI. Doceniono plastykę obiektu, urzekającego spójną formą i kolorystką oraz konsekwencję w użyciu materiałów. Prace budowlane na zlecenie prywatnego inwestora wykonał Zakład Remontowo-Budowlany, Józef Wróbel.
W kategorii budynków wielorodzinnych nowych wybór był trudny spośród prawie dziewięćdziesięciu realizacji. Ostatecznie laureatem konkursu zostały budynki „Osiedla Morena” przy ul. Stanisława Dorantta w Olsztynie. Autorem projektu jest pracowania KAPS ARCHITEKCI Korneluk Parysek, inwestorem Novdom Sp. z o.o., za wykonanie odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane BUDWIL Paweł Wilan. W opinii jurorów budynki osiedla wyróżniają się wyrazistym, odważnym, geometrycznym kształtem i nowatorskim podejściem.
W kategorii dla budynków po rekonstrukcji i adaptacji najlepszy okazał się dom studencki Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Rostafińskiego w Krakowie – DS 2 „Babilon”. W tym przypadku doceniono konsekwencję, zachowanie tektoniki bryły i szacunek do pierwotnego założenia projektu. Realizację zgłosiła ArtBud - Firma Projektowo-Budowlana, zaś za wykonanie prac remontowych odpowiedzialna była spółka DEX-BUD.
W kategorii budynki niemieszkalne wygrał Dworzec Kolejowy w Piasecznie za zachowanie walorów architektury modernistycznej, zarówno w formie, jak i w zastosowanych materiałach. Autorem projektu tej realizacji jest pracownia SEMA Architekci, zaś prace budowlane na zlecenie inwestora – PKP SA Warszawa, przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Remar Rafał Makowski.
W kategorii – budynek po renowacji nagroda główna przypadła Oranżerii Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim za kompleksową rewaloryzację i rekonstrukcję z użyciem całej gamy materiałów renowacyjnych, dzięki którym zachowano historyczny charakter elewacji budynku. Za opracowanie wizji architektonicznej odpowiedzialna była pracownia Serafin Studio Projektowe, prace remontowe na zlecenie gminy zrealizowała firma Mur-Mal Maciej Maliszewski. 

Więcej zdjęć oraz informacji o nagrodzonych, a także wyróżnionych obiektach na www. fasadaroku.pl >>

W ramach Baumit Life Challenge, o tytuł Europejskiej Fasady Roku, Polskę na arenie międzynarodowej reprezentować będą zwycięzcy konkursu Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne realizacje z każdej kategorii, wyróżniające się ciekawą strukturą oraz kolorystyką. W pierwszym etapie konkursu jury wybierze on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii). Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 w Madrycie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej