Najlepsze fasady roku 2015

2016-03-21 15:08
Fasada Roku 2015, laureat w kategorii budynek wielorodzinny nowy
Autor: brak danych Fasada Roku 2015, laureat w kategorii budynek wielorodzinny nowy. Osiedle "Morena” przy ul. Stanisława Dorantta w Olsztynie, projekt  KAPS ARCHITEKCI Korneluk Parysek, inwestor Novdom Sp. z o.o., wykonawca Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane BUDWIL Paweł Wilan

Już po raz 9. został rozstrzygnięty konkurs firmy Baumit na Fasadę Roku. Do konkursu zostało zgłoszonych niemal 200 obiektów w pięciu kategoriach, nagroda główna warta jest 10 000 zł. Laureaci rozpoczynają teraz rywalizację o kolejną prestiżową nagrodę, dołączając do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge.

Warunkiem udziału w konkursie było wykorzystanie kompletnej technologii Baumit. Obiekty sklasyfikowane w 5 kategoriach oceniane były pod względem zastosowanej kolorystyki i struktury elewacji, jak również ich kreatywnych połączeń, podkreślających walory budynku oraz wkomponowujących budynek w otoczenie. Jurorzy zwracali również uwagę na dbałość o detale architektoniczne a także, w przypadku budynków po renowacji, poszanowanie ich historycznej tradycji.

W pierwszej kategorii – budynek jednorodzinny nowy, jurorzy najwyżej ocenili projekt domu w miejscowości Zielonki Wieś, autorstwa pracowni BECZAK/BECZAK ARCHITEKCI. Doceniono plastykę obiektu, urzekającego spójną formą i kolorystką oraz konsekwencję w użyciu materiałów. Prace budowlane na zlecenie prywatnego inwestora wykonał Zakład Remontowo-Budowlany, Józef Wróbel.
W kategorii budynków wielorodzinnych nowych wybór był trudny spośród prawie dziewięćdziesięciu realizacji. Ostatecznie laureatem konkursu zostały budynki „Osiedla Morena” przy ul. Stanisława Dorantta w Olsztynie. Autorem projektu jest pracowania KAPS ARCHITEKCI Korneluk Parysek, inwestorem Novdom Sp. z o.o., za wykonanie odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane BUDWIL Paweł Wilan. W opinii jurorów budynki osiedla wyróżniają się wyrazistym, odważnym, geometrycznym kształtem i nowatorskim podejściem.
W kategorii dla budynków po rekonstrukcji i adaptacji najlepszy okazał się dom studencki Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Rostafińskiego w Krakowie – DS 2 „Babilon”. W tym przypadku doceniono konsekwencję, zachowanie tektoniki bryły i szacunek do pierwotnego założenia projektu. Realizację zgłosiła ArtBud - Firma Projektowo-Budowlana, zaś za wykonanie prac remontowych odpowiedzialna była spółka DEX-BUD.
W kategorii budynki niemieszkalne wygrał Dworzec Kolejowy w Piasecznie za zachowanie walorów architektury modernistycznej, zarówno w formie, jak i w zastosowanych materiałach. Autorem projektu tej realizacji jest pracownia SEMA Architekci, zaś prace budowlane na zlecenie inwestora – PKP SA Warszawa, przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Remar Rafał Makowski.
W kategorii – budynek po renowacji nagroda główna przypadła Oranżerii Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim za kompleksową rewaloryzację i rekonstrukcję z użyciem całej gamy materiałów renowacyjnych, dzięki którym zachowano historyczny charakter elewacji budynku. Za opracowanie wizji architektonicznej odpowiedzialna była pracownia Serafin Studio Projektowe, prace remontowe na zlecenie gminy zrealizowała firma Mur-Mal Maciej Maliszewski. 

Więcej zdjęć oraz informacji o nagrodzonych, a także wyróżnionych obiektach na www. fasadaroku.pl >>

W ramach Baumit Life Challenge, o tytuł Europejskiej Fasady Roku, Polskę na arenie międzynarodowej reprezentować będą zwycięzcy konkursu Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne realizacje z każdej kategorii, wyróżniające się ciekawą strukturą oraz kolorystyką. W pierwszym etapie konkursu jury wybierze on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii). Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 w Madrycie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej