Mosty firmy Gotowski nagrodzone

2011-10-07 12:15
Mosty Gotowski
Autor: Firma Gotowski Kładka nad drogą w Gdyni

Firma Gotowski została podwójnie nagrodzona za projekty mostowe zrealizowane na pomorzu. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach konkursu "Dzieło mostowe roku 2010 roku", który organizowany jest przez Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.

Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej (zmrp) od kilkunastu lat organizuje konkurs na najlepsze realizacje mostowe. Podczas 57 konferencji naukowej "Krynica", został zorganizowany w dniu 21 września, "Wieczór mostowy", podczas którego zostały nagrodzone statuetki dla laureatów konkursu im. Mieczysława Rybaka oraz medale Związku Mostowców RP (zmrp).
W tegorocznej edycji konkursu zostały przyznane 3 wyróżnienia. Dwa z nich przypadły firmie Gotowski. W konkursie mogą wziąźć udział realizacje mostowe, które zostały oddane do użytku w ciągu ostatnich dwóch lat.
Pierwsza nagroda została przyznana za wdrożenie nowych technologii w realizacji nowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz nowych rozwiązań w zakresie elementów wyposażenia mostów, mających istotny wpływ na postęp w polskim budownictwie. Nagrodzone realizacje mostowe to kładka w Gdyni oraz wiadukt w Bydgoszczy.
- Wyspecjalizowaliśmy się między innymi w budowie kładek. Jednak Gdynia była dla nas pod wieloma względami wyjątkowym placem budowy. Konstrukcja kosztowała inwestora 14 mln złotych. To sporo jak na polskie warunki. Dzięki udanemu projektowi i naszemu wykonawstwu kładka stała się szybko jedną z ikon nowoczesnego budownictwa. Konstrukcja liczy blisko 140 metrów długości, jest zadaszona i w pełni przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Cała konstrukcja, która powstała w naszym Zakładzie Konstrukcji Stalowych w Bydgoszczy ważyła ponad 350 ton, więc została podzielona na pięć głównych segmentów montażowych. - mówi prezes firmy Gotowski, Marek Gotowski.

Nagrodzony wiadukt

Druga nagroda dla firmy Gotowski przypadła przedsiębiorstwu za realizację wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi w ciągu ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Obiekt mostowy wyróżnia się nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, ponadto wiadukt dobrze wpisuje się w otoczenie.

– W tym wypadku również można mówić o sukcesie projektanta, inwestora i naszej firmy. Inwestorzy coraz częściej dostrzegają wagę takich obiektów dla wizerunku miast. Dlatego oczekują od projektantów oryginalnych rozwiązań, a od wykonawców rzetelności i staranności. To zaowocowało powstaniem wyjątkowo udanej konstrukcji określanej mianem „bramy” prowadzącej do Bydgoszczy. Dynamiczna sylwetka wiaduktu, która zyskał także iluminację wzbudziła wiele pozytywnych komentarzy ze strony kierowców. To cieszy nas najbardziej. Mamy nadzieje, że samorządy decydując się na tego typu inwestycje nadal będą stawiać nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę oraz jakość wykonania – podsumowuje Marek Gotowski.

Nagrodzone obiekty mostowe - dane techniczne:

Wiadukt na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy

  • długość - 49,1 metra,
  • szerokość -17,4 metra,
  • data otwarcia - 06.06.2008 rok

Kładka nad Drogą Gdyńską w Gdyni

  • długość - 139,5 metra,
  • szerokość - 6 metrów,
  • data otwarcia - 13.11.2009 rok.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej