Mostostal Warszawa: rok trudny do poprawienia rentowności

2010-04-20 13:21
Jarosław Popiołek, prezes firmy Mostostal Warszawa SA
Autor: Mostostal Warszawa SA

Jarosław Popiołek, prezes Mostostalu Warszawa SA: - Wielkość produkcji w miesiącach zimowych jest zawsze niższa niż w pozostałych okresach roku – ten element standardowo uwzględniamy w naszych szacunkach. Tegoroczna zima była wyjątkowo uciążliwa więc jej wpływ na poziom i efektywność produkcji był większy niż zazwyczaj. Jednak w perspektywie, do końca roku, mamy jeszcze 3 kwartały. Dziś trudno oszacować faktyczny wpływ zimy na końcowy wynik za rok 2010. Oczekujemy, że nie tylko odrobimy zimowe straty, ale osiągniemy ostatecznie wyższą sprzedaż niż w 2009 roku.

- W pierwszym kwartale złożyliśmy oferty w kilkudziesięciu przetargach na łączną wartość ponad 4,5 miliarda złotych i czekamy na ich rozstrzygnięcia. Od początku 2010 roku Grupa Mostostal Warszawa podpisała kilkanaście nowych kontraktów na łączną kwotę ponad 800 milionów złotych. W konsekwencji, po pierwszych trzech miesiącach, wartość zamówień przewidzianych do realizacji wynosi blisko 3 miliardy złotych. To daje podstawy by sądzić, że nasz plan zostaje w pełni zrealizowany.

Obecny rok może natomiast okazać się trudny do poprawienia pod względem rentowności. W 2009 roku Mostostal Warszawa wypracował 139 milionów złotych zysku przed opodatkowaniem. Dla Grupy Kapitałowej ta wartość wyniosła 169 milionów. Marża operacyjna kształtowała się na poziomie 7% - to jeden z najwyższych wskaźników w branży.

Jednak z uwagi na wysoką i dość nieprzewidywalną konkurencję, szczególnie w obszarze projektów infrastrukturalnych, zyskowność w tym segmencie może nie utrzymać się na poziomie, na jakim była jeszcze niedawno temu. Niepokojący jest też wzrost cen stali oraz innych materiałów i wyrobów, zupełnie nieuzasadniony obiektywnymi warunkami rynkowymi.

W związku z tym mocno poszerzamy naszą obecność regionalną, która pozwoli nam pozyskiwać o wiele szerszą paletę inwestycji do realizacji - w zakresie budownictwa ogólnego i drogowego. Wartość jednostkowa poszczególnych projektów może nie będzie tak imponująca jak w przypadku mega-inwestycji infrastrukturalnych, to jednak ich spodziewana liczba oraz niższe koszty obsługi przełożą się na dużo wyższą rentowność działalności w tym segmencie.

Ważnym elementem naszej działalności są też inwestycje z zakresu ochrony środowiska finansowane z budżetów wojewódzkich i gminnych – oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz obiekty hydrotechniczne – np. wały przeciwpowodziowe, śluzy i małe elektrownie wodne.

W naszej spółce od dawna trwają intensywne działania marketingowe i organizacyjne zmierzające do przygotowania Grupy Mostostal Warszawa do oferowania i świadczenia kompleksowych usług inżynieryjno-budowlanych na potrzeby klientów z obszaru energetyki i przemysłu ciężkiego. Potencjał jakim już wkrótce będziemy dysponować w tym zakresie, pozwoli nam podjąć się z sukcesem najbardziej skomplikowanych i wymagających zadań w tej dziedzinie. Szczególnie w przemyśle energetycznym, rozumianym jak najszerzej i obejmującym zarówno energetykę opartą o tradycyjne, jak i odnawialne źródła energii, widzimy platformę dla rozwoju i budowy silnej pozycji naszej firmy, co najmniej w takim zakresie, w jakim realizujemy naszą dotychczasową, podstawową działalność - o wynikach firmy w I kwartale i prognozach na przyszłość mówił Jarosław Popiołek, prezes Mostostal Warszawa SA.

Jarosław Popiołek, prezes firmy Mostostal Warszawa SA
Autor: Mostostal Warszawa SA Jarosław Popiołek, prezes firmy Mostostal Warszawa SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej