Mikołaj Placek: Moja praca jest moją pasją

2010-05-12 11:38
Mikołaj Placek, prezes OKNOPLAST Kraków
Autor: archiwum firmowe

Razem z ojcem stworzyli od podstaw firmę, która jest obecnie liderem na polskim rynku stolarki otworowej. Na sukces firmy składają się jednak nie tylko wysokiej jakości produkty, ale także wykwalifikowana kadra, na rozwój której firma kładzie duży nacisk. O firmie i zainteresowaniach rozmawiamy z Mikołajem Plackiem, prezesem firmy OKNOPLAST Kraków.

Trudno jest zarządzać rodzinną firmą? Jaki był Pana pomysł na firmę?

Firmę Oknoplast-Kraków od podstaw zbudował mój ojciec Adam Placek. Stworzył dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo praktycznie od zera. Ja z firmą Oknoplast-Kraków związałem się zawodowo ponad 10 lat temu. Pracowałem na wielu kluczowych stanowiskach w takich działach jak: logistyka, sprzedaż, marketing i finanse. Uczestniczyłem w jej rozwoju, przemianie z małej rodzinnej firmy w poważne, liczące się przedsiębiorstwo. Znam wszystkie aspekty jej funkcjonowania praktycznie od przysłowiowej podszewki. W momencie, gdy przejmowałem pałeczkę prezesa firmy, na pewno czułem duże zobowiązanie, gdyż w moje ręce zostało przekazane prężnie działające przedsiębiorstwo, z dużymi perspektywami rozwoju. Moją strategią było i jest wypracowanie pozycji europejskiego lidera branży PVC. Obecnie z powodzeniem sprzedajemy już na rynku włoskim, francuskim, niemieckim oraz u naszych południowych sąsiadów. Zamierzamy ugruntować pozycję firmy wytyczającej nowe trendy, na której będą wzorować się pozostali producenci. Dążymy do tego, aby na rynku Europy Zachodniej być firmą budzącą szacunek.

Nie jest tajemnicą, że atmosfera panująca w firmie jest szczególna. Na czym to polega?

Tak, jak Pani wspomniała, jesteśmy firmą, która podstawy swojego funkcjonowania stworzyła na bazie rodzinnej współpracy. Ta atmosfera szczerych, przyjaznych stosunków między ludźmi oraz poczucie, że wszyscy pracujemy na wspólny sukces utrzymywana jest nadal. Jest to niezmiernie ważne, gdyż odpowiednie środowisko pracy jest kluczowe dla funkcjonowania zespołu pracowników. Potwierdzeniem wyjątkowej atmosfery w Oknoplast-Kraków jest fakt, że większość pracowników, którzy współtworzyli firmę nadal u nas pracuje. Stawiamy na specjalistów w swoich dziedzinach, doceniamy ich potencjał oraz doświadczenie, bo dzięki ich wiedzy i zaangażowaniu firma dynamicznie się rozwija. Strategia personalna firmy opiera się na stałym podnoszeniu kompetencji pracowników, analizowaniu ich potencjału oraz odkrywaniu talentów.

Co sprawia Panu satysfakcję, co jest Pana pasją? W jaki sposób spędza Pan wolny czas?

Moja praca jest moją pasją. Obserwowanie, jak firma się rozwija, jak pomysły, które jeszcze parę lat temu były odległymi wizjami - stają się rzeczywistością, sprawia mi to ogromną satysfakcję. Natomiast mój wolny czas, którego niestety nie posiadam w nadmiarze, staram się wykorzystać na podróże, na odkrywanie nowych zakątków świata. Fascynują mnie w szczególności miejsca odległe, nie będące typowymi kurortami turystycznymi, miejsca, gdzie czas zatrzymał się dawno temu. Możliwość obserwowania zupełnie innej rzeczywistości, ludzi żyjących w swoich małych światach rządzących się własnym czasem i zasadami, gdzie związek człowieka z naturą jest niemal namacalny, pozwala odnaleźć w sobie swoistą równowagę. Poznawanie lokalnej kultury i obyczajów sprawia, że zaczynamy postrzegać rzeczy z innej perspektywy, przewartościowujemy wiele spraw. Nie odkryje tutaj żadnej nowej prawdy mówiąc, że aby odpowiednio funkcjonować w życiu codziennym i tym zawodowym, każdy potrzebuje odskoczni, gdzie mówiąc wprost - można się zdystansować do życia codziennego. W moim przypadku tą odskocznią są dalekie podróże.

Mikołaj Placek, prezes OKNOPLAST Kraków
Autor: archiwum firmowe
Mikołaj Placek, prezes OKNOPLAST Kraków
Autor: Archiwum prywatne

Jaki jest prywatnie prezes OKNOPLAST-Kraków? Co lubi robić po pracy?

O to jaką jestem osobą, musiałaby Pani spytać moich najbliższych (śmiech), gdyż mój własny osąd zapewne różni się od tego, jak postrzegają mnie moi przyjaciele :-) A tak na poważnie, to każdą wolną chwile staram się spędzać w aktywny sposób. Jak już wcześniej wspomniałem, moją pasją są podróże, jednak nie zawsze dysponuje czasem, by wyjechać, dlatego w wolnych chwilach regularnie gram w tenisa. Moim konikiem jest motoryzacja, zwłaszcza włoskie sportowe samochody. To takie spełnienie marzeń z czasów młodości.

Ma Pan męskie zainteresowania – dalekie podróże, sportowe auta. Kuchnia to też domena mężczyzn, a jak Pan radzi sobie na tym polu? Pana specjalność w kuchni?

Odpowiedź na pytanie, kto gotuje lepiej i czy kuchnia to domena mężczyzn, nie jest wcale prosta, prawda zapewne leży gdzieś pośrodku, gdyż osobiście znam więcej kobiet, które są mistrzyniami na tym polu. Uwielbiam kuchnie włoską i zdarza się, że czasem w wolnej chwili coś przyrządzę np. mój ulubiony makaron cannelloni con carne oraz obowiązkowo deser Tiramisu. Przygotowywanie potraw może być bardzo relaksujące, niestety z uwagi na styl życia i ograniczenia czasowe częściej bywam gościem we włoskich restauracjach, niż przygotowuję potrawy w domu.

Nie wszystkie firmy angażują się w pomoc charytatywną. OKNOPLAST-Kraków pomaga dzieciom z biedniejszych rodzin….

Tak to prawda, OKNOPLAST-Kraków przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, które wspieramy jest m.in. Stowarzyszenie „U Siemachy”, które w sposób wyjątkowy pomaga dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansujemy między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazujemy środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

Na koniec nie wypada nie zapytać o przyszłość tę bliższą i dalszą dla OKNOPLAST-Kraków. Jaką ma Pan wizję rozwoju firmy?

Ambicją firmy jest sytuacja, w której Oknoplast-Kraków stanie się liczącym graczem na rynku europejskim. Dążymy do tego, aby w ciągu najbliższych 5 lat stać się czołowym dostawcą rozwiązań stolarki otworowej segmentu klientów indywidualnych na rynku Europy Środkowej i konkurencyjnym graczem na rynku Europy Zachodniej. Tworzymy koncepcję europejskiej sieci partnerów handlowych, oferując lojalność, elastyczność i możliwość wspólnego rozwoju w zakresie dostarczanych dóbr i usług, Cały czas dążymy do stworzenia rozwiązań w zakresie naszej organizacji oraz naszych produktów i usług, które na rynku stolarki okiennej będą wykraczały poza zastane schematy. Chcemy w oczach wymagającego klienta być bezdyskusyjnym liderem, którego oferta najlepiej odpowiada jego własnym potrzebom. Z wielką satysfakcją odnotowujemy, że klienci darzą nas dużym zaufaniem, czego dowodem jest fakt, że prawie dwie trzecie osób kupujących produkty Oknoplast-Kraków kieruje się przy ich wyborze przychylnymi opiniami rodziny, znajomych i sąsiadów.

Mikołaj Placek, prezes OKNOPLAST Kraków
Autor: archiwum firmowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej