Konkurs "Sztuka w kropki - Termo Organika" rozstrzygnięty

2010-04-29 17:32
Konkurs: Sztuka w kropki – Termo Organika
Autor: Termo Organika

Ponad 350 prac reprezentujących różne artystyczne kierunki oceniło jury złożone z wybitnych osobowości świata sztuki. 80 prac zostało przekazanych na aukcję charytatywną, z której całkowity dochód zostanie przekazany na krakowski Dom Dziecka, będący pod opieką Termo Organiki, producenta styropianu w kropki i organizatora konkursu.

Kropki w Zachęcie...

27 kwietnia 2010 r. w budynku warszawskiej Zachęty zaprezentowane zostały zwycięskie prace, a ich twórcy otrzymali nagrody. Na konkurs odpowiedzieli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy z całej Polski. Uczestnicy nie mieli żadnych ograniczeń co do formy dzieła, więc po raz pierwszy rywalizowały ze sobą prace z zupełnie różnych artystycznych dziedzin: obrazy, rzeźby, fotografie, filmy, przedmioty wzornictwa przemysłowego, w tym projekty: mebli, mody, architektury, a także utwory muzyczne, wiersze i opowiadania. Jedynym wymogiem stawianym twórcom było nawiązanie do motywu czarnej kropki.

 Idea w kropce
Autor: Roland Macko Idea w kropce
Budynek Wielokropek
Autor: Bartosz Święch Budynek Wielokropek

- Na konkurs wpłynęło wiele interesujących prac. Mam nadzieję, że ich autorzy zaistnieją nie tylko na krajowym rynku sztuki – mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki. - Ważnym elementem konkursu jest aukcja charytatywna, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na Dom Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie. Zachęcam do licytacji, każdy miłośnik sztuki powinien znaleźć coś interesującego dla siebie.

Prace oceniło jury składające się z autorytetów świata sztuki i wybitnych osobowości: Anda Rottenberg, Leon Tarasewicz, Barbara Hoff, Jacek Rakowiecki, Tadeusz Rolke, Xawery Żuławski, Krzysztof Knittel, Andrzej Chyra.

Werdykt jury

Jury pod przewodnictwem Andy Rottenberg nagrodziło ośmiu twórców, przyznając po 3 nagrody za zajęcie II i III miejsca oraz dwa wyróżnienia honorowe. Każdy laureat nagrody drugiego stopnia otrzymał czek na 5 tys. zł, a zdobywcy 3 miejsca po 3 tys. zł. Jurorzy nie przyznali I nagrody.

- Nadesłano wiele prac o naprawdę różnym poziomie artystycznym i warsztatowym, ale to typowe dla konkursów, gdzie rywalizują ze sobą amatorzy i zawodowcy. Oceniając prace szukaliśmy projektów z oryginalnymi pomysłami, potrafiącymi jednocześnie wykorzystać w nowatorski sposób motyw czarnej kropki w sztuce. Do finału wytypowaliśmy 20 prac – mówi Anda Rottenberg, przewodnicząca jury. - Poziom prac finałowych był wyrównany i żadna z prac nie wyróżniała się wystarczająco ponad pozostałe, by uzyskać Nagrodę Główną.

Zwyciężyła sztuka …z całego kraju

 • Laureaci 2. miejsca
  · Joanna Brzeska, literatura: „W królestwie Kropkowii” - Łódź
  · Bartosz Święch, architektura: „Budynek Wielokropek” - Dęblin
  · Michał Gurbiel, film: „Trip” - Poniatowa
 • Laureaci 3. miejsca
  · Roland Macko, wzornictwo przemysłowe, meble „Idea w kropce”- Szczecin
  · Artur Grab, fotografia: „Dots for Fogs”- Oleśnica
  · Beata Słobodzian, moda: „BHParasol”- Czarnowasy
 • Wyróżnienia honorowe
  · Erwina Ziomkowska, plastyka: „1 minuta, 1 godzina, 1 dzień”- Kraków
  · Jakub Słomkowski, plastyka: „Gra w kości” – Warszawa, Janki

Internetowa aukcja charytatywna konkursowych prac

Na stronie www.aukcje-art.pl trwa aukcja charytatywna, na której można wylicytować 80 konkursowych prac, m.in.; obrazy, zdjęcia, filmy, utwory muzyczne, literackie, itd. Wszystkie prace oznaczono hasłem „Sztuka w kropki -Termo Organika” tak, by bez problemu można było je odnaleźć na aukcyjnym portalu. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży każdej pracy wpłyną w całości bezpośrednio na konto Domu Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie.

Więcej informacji na stronie konkursu: sztukawkropki- termoorganika.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej