Kolejna inwestycja Xelli w Polsce

2009-08-25 12:37
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Cezary Szeszuła - prezes zarządu Xella Polska

- Wierzymy w polski rynek - powiedział Jan Buck-Emden - prezes zarządu Xella International GmbH, na otwarciu nowej linii produkcyjnej w fabryce YTONG w Pile. - Jest to dla nas drugi pod względem ważności rynek na świecie. Nowa fabryka dostarczy 300 tys. m3 bloczków z betonu komórkowego rocznie.

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Przemawia Jan Buck-Emden - prezes Xella International
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Fabryka Ytong w Pile - linia produkcyjna

Uruchomiona 21 sierpnia 2009 r. linia produkcyjna bloczków YTONG to kolejny etap rozwoju firmy Xella w Polsce. Modernizacja zakładu w Pile pozwoli na znaczące zwiększenie możliwości produkcyjnych - dostarczy materiał potrzebny do wybudowania ok. 5 500 domów, co oznacza, że dziennie linię produkcyjną pilskiej fabryki może opuścić 15 domów.

Proces modernizacji objął całkowitą automatyzację linii dozowania, krojenia i pakowania. Ta ostatnia została wyposażona w nowoczesny manipulator kompletujący bloczki. 95% parku maszynowego to urządzenia nowe. Wartość inwestycji wyniosła 7 mln euro. Produkcja prowadzona jest bezodpadowo, zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

– Xella inwestuje w swoje zakłady produkcyjne zgodnie z długofalową strategią. W latach 2006-2009 wydaliśmy na modernizację fabryk ponad 100 milionów złotych. A inwestycja w zakłady produkcyjne przekłada się na najwyższą na polskim rynku jakość produktów – mówi Cezary Szeszuła, prezes zarządu Xella Polska. W zakładzie YTONG w Pile park maszynowy stanowią prawie w 100% nowe urządzenia i maszyny. Dzięki temu możliwa jest produkcja najwyższej jakości wyrobów, w tym także bloczków YTONG ENERGO – dodaje Cezary Szeszuła.

Unowocześniona linia zapewni produkcję pełnego asortymentu materiałów marki YTONG w grubościach od 5-48 cm oraz w gęstościach 350-700 kg/m3, w tym wprowadzanego w maju na polski rynek bloczka YTONG ENERGO, który spełnia zaostrzone normy cieplne (współczynnik przenikania ciepła U=0,19 W/(m2K) przy grubości 48 cm). Bloczki YTONG ENERGO pozwalają na rezygnację z dodatkowej izolacji cieplnej i poza oszczędnościmi związanymi z kosztami ogrzewania domu wygenerować oszczędności także na etapie wznoszenia budynku. 

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Na uroczystość przybyli: Prezydent Piły p. Zbigniew Kosmatka, Starosta gm. Czarnków p. Wiesław Maszewski, Burmistrz Gminy Trzcianka p. Marek Kupś, Z-ca Dyrektora ds. Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego p. Jakub Jędrzejewski
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Przy mównicy Zbigniew Kosmatka - Prezydent Piły; z kwiatami Monika Mychlewicz - Dyrektor Marketingu Xella Polska

Pilska fabryka będzie obsługiwała klientów z regionu Polski północno-zachodniej. Z danych statystycznych wynika, że w ubiegłym roku w regionie północno-zachodniej Polski zlokalizowana była, co czwarta nowo rozpoczynana inwestycja w budownictwie mieszkaniowym.
Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę prawie takiej samej liczby domów jednorodzinnych, jak w roku 2007 – odpowiednio 20 177 domów jednorodzinnych w 2008 r.  oraz 20 475 w 2007 r.
– Wysoki potencjał rozwoju rynku budowlanego w północno-zachodniej części Polski potwierdza również liczba udzielonych pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych – w 2008 roku była ona o 1,2% wyższa niż w roku 2007 – mówi Anna Waszczuk, analityk rynku firmy Xella Polska. – Jednocześnie zwiększył się udział przyznanych w tym regionie pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w ogólnej liczbie udzielonych pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym w Polsce (wzrost o 1% z poziomu 11,0% w 2007 roku do 12,0% w 2008 roku). 
Fabryka w Pile to czwarty zakład produkujący bloczki YTONG (obok fabryk w Ostrołęce, Sieradzu i Miliczu) oraz jedenasty zakład Xelli w Polsce.

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Prezydent Piły Zbigniew Kosmatka i burmistrz Trzcianki Marek Kupś na czele zwiedzających
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Fabryka YTONG w Pile - dźwig manipulator

XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach w całej Polsce. Xella Polska prowadzi również sprzedaż na Litwie, Łotwie, Ukrainie i w Rosji (Obwód Kaliningradzki). Firma zatrudnia około 700 osób.

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Dyrektor Ireneusz Szelągowski osobiście oprowadził po fabryce grupę dziennikarzy.
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Od lewej: Jerzy Sieja - dyrektor ds. Produkcji Xella Polska, członek zarządu, Jan Buck-Emden - prezes zarządu Xella International GmbH oraz Cezary Szeszuła - prezes zarządu Xella Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej