Kolejna inwestycja Xelli w Polsce

2009-08-25 12:37
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Cezary Szeszuła - prezes zarządu Xella Polska

- Wierzymy w polski rynek - powiedział Jan Buck-Emden - prezes zarządu Xella International GmbH, na otwarciu nowej linii produkcyjnej w fabryce YTONG w Pile. - Jest to dla nas drugi pod względem ważności rynek na świecie. Nowa fabryka dostarczy 300 tys. m3 bloczków z betonu komórkowego rocznie.

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Przemawia Jan Buck-Emden - prezes Xella International
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Fabryka Ytong w Pile - linia produkcyjna

Uruchomiona 21 sierpnia 2009 r. linia produkcyjna bloczków YTONG to kolejny etap rozwoju firmy Xella w Polsce. Modernizacja zakładu w Pile pozwoli na znaczące zwiększenie możliwości produkcyjnych - dostarczy materiał potrzebny do wybudowania ok. 5 500 domów, co oznacza, że dziennie linię produkcyjną pilskiej fabryki może opuścić 15 domów.

Proces modernizacji objął całkowitą automatyzację linii dozowania, krojenia i pakowania. Ta ostatnia została wyposażona w nowoczesny manipulator kompletujący bloczki. 95% parku maszynowego to urządzenia nowe. Wartość inwestycji wyniosła 7 mln euro. Produkcja prowadzona jest bezodpadowo, zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

– Xella inwestuje w swoje zakłady produkcyjne zgodnie z długofalową strategią. W latach 2006-2009 wydaliśmy na modernizację fabryk ponad 100 milionów złotych. A inwestycja w zakłady produkcyjne przekłada się na najwyższą na polskim rynku jakość produktów – mówi Cezary Szeszuła, prezes zarządu Xella Polska. W zakładzie YTONG w Pile park maszynowy stanowią prawie w 100% nowe urządzenia i maszyny. Dzięki temu możliwa jest produkcja najwyższej jakości wyrobów, w tym także bloczków YTONG ENERGO – dodaje Cezary Szeszuła.

Unowocześniona linia zapewni produkcję pełnego asortymentu materiałów marki YTONG w grubościach od 5-48 cm oraz w gęstościach 350-700 kg/m3, w tym wprowadzanego w maju na polski rynek bloczka YTONG ENERGO, który spełnia zaostrzone normy cieplne (współczynnik przenikania ciepła U=0,19 W/(m2K) przy grubości 48 cm). Bloczki YTONG ENERGO pozwalają na rezygnację z dodatkowej izolacji cieplnej i poza oszczędnościmi związanymi z kosztami ogrzewania domu wygenerować oszczędności także na etapie wznoszenia budynku. 

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Na uroczystość przybyli: Prezydent Piły p. Zbigniew Kosmatka, Starosta gm. Czarnków p. Wiesław Maszewski, Burmistrz Gminy Trzcianka p. Marek Kupś, Z-ca Dyrektora ds. Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego p. Jakub Jędrzejewski
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Przy mównicy Zbigniew Kosmatka - Prezydent Piły; z kwiatami Monika Mychlewicz - Dyrektor Marketingu Xella Polska

Pilska fabryka będzie obsługiwała klientów z regionu Polski północno-zachodniej. Z danych statystycznych wynika, że w ubiegłym roku w regionie północno-zachodniej Polski zlokalizowana była, co czwarta nowo rozpoczynana inwestycja w budownictwie mieszkaniowym.
Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę prawie takiej samej liczby domów jednorodzinnych, jak w roku 2007 – odpowiednio 20 177 domów jednorodzinnych w 2008 r.  oraz 20 475 w 2007 r.
– Wysoki potencjał rozwoju rynku budowlanego w północno-zachodniej części Polski potwierdza również liczba udzielonych pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych – w 2008 roku była ona o 1,2% wyższa niż w roku 2007 – mówi Anna Waszczuk, analityk rynku firmy Xella Polska. – Jednocześnie zwiększył się udział przyznanych w tym regionie pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w ogólnej liczbie udzielonych pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym w Polsce (wzrost o 1% z poziomu 11,0% w 2007 roku do 12,0% w 2008 roku). 
Fabryka w Pile to czwarty zakład produkujący bloczki YTONG (obok fabryk w Ostrołęce, Sieradzu i Miliczu) oraz jedenasty zakład Xelli w Polsce.

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Prezydent Piły Zbigniew Kosmatka i burmistrz Trzcianki Marek Kupś na czele zwiedzających
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. Fabryka YTONG w Pile - dźwig manipulator

XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach w całej Polsce. Xella Polska prowadzi również sprzedaż na Litwie, Łotwie, Ukrainie i w Rosji (Obwód Kaliningradzki). Firma zatrudnia około 700 osób.

Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Dyrektor Ireneusz Szelągowski osobiście oprowadził po fabryce grupę dziennikarzy.
Nowa inwestycja firmy Xella Polska
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Od lewej: Jerzy Sieja - dyrektor ds. Produkcji Xella Polska, członek zarządu, Jan Buck-Emden - prezes zarządu Xella International GmbH oraz Cezary Szeszuła - prezes zarządu Xella Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej