JWCH: zysk netto po I kwartale większy o 204%

2009-05-26 13:17

Pierwszy kwartał 2009 roku deweloper J.W. Construction Holding SA zakończył znacznymi wzrostami. Spółka odnotowała ponad trzykrotny wzrost zysku netto, prawie 180% większy zysk operacyjny oraz przychody o 90,6% wyższe niż w I kwartale roku 2008. Pierwsze miesiące roku przyniosły też ożywienie sprzedaży – spółka sprzedała ponad 120 mieszkań.

Przychody ze sprzedaży po I kwartale 2009 wyniosły 240,5 mln zł wobec 126,2 mln zł w I kwartale roku ubiegłego. Wzrosła również marża brutto. Po I kwartale kształtowała się na poziomie 25,9% - wyższym o 2,8 punktu procentowego niż przed rokiem. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 50,5 mln zł wobec 18,1 mln zł w I kwartale 2008. Oznacza to wzrost o 179% rok do roku. Rekordowy okazał się wzrost zysku netto. Z poziomu 11,7 mln zł w I kwartale 2008 wzrósł do 35,5 mln zł rok później. To wzrost o 204% rok do roku.

- Tak dobre wyniki naszej firmy świadczą o przełamaniu złej passy w sektorze mieszkań popularnych. Liczymy na kontynuację tego trendu, biorąc pod uwagę liczbę mieszkań, które w najbliższych miesiącach zostaną przekazane nabywcom. Wyraźne ożywienie popytu na nasze mieszkania to również sygnał, że dobra koniunktura powinna utrzymać się co najmniej do końca roku – wyjaśnia Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor Pionu Ekonomicznego J.W. Construction Holding SA.

Wzrosty wynikają również ze zmiany polityki księgowania inwestycji. Od początku roku 2009, wszystkie spółki deweloperskie zmieniły sposób księgowania inwestycji z MSR 11 na MSR 18. Dotychczas JWCH stosował tak zwaną "metodę zerową", zgodnie z którą inwestycje były zaliczane do wyniku po przekroczeniu 50% przychodów z projektu oraz 40% kosztów budowy. Nowa reguła księgowania inwestycji (MSR 18) przesuwa w czasie moment rozpoznania przychodów. Obecnie przychody zaliczane są do wyniku po przekazaniu lokalu nabywcy aktem notarialnym. Możliwe jest również zaksięgowanie przychodów po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku, otrzymaniu pełnej płatności za kupiony lokal oraz po protokolarnym odbiorze lokalu przez nabywcę.

Wynik brutto ze sprzedaży po I kwartale wyniósł 62,5 mln zł. Na jego wysokość wpłynęły przede wszystkim następujące inwestycje: Osiedle Górczewska, Osiedle Lazurowa, Rezydencja na Skarpie, Osiedle Leśne, Willa Konstancin, Osada Wiślana i Osiedle Centrum w Łodzi.

W pierwszym kwartale 2009 J.W. Construction Holding SA rozwijał działalność pozadeweloperską. Spółki należące do grupy zabiegały o zewnętrzne zlecenia z zakresu budownictwa, projektowania architektonicznego oraz produkcji prefabrykatów budowlanych. Do oferty zostały włączone inwestycje komercyjne z powierzchniami biurowymi. Kontynuowane były liczne inwestycje mieszkaniowe - spółka nie wstrzymała prac na żadnym ze swoich projektów. Jednocześnie trwały przygotowania do rozpoczęcia nowych inwestycji. Spółka przygotowuje dokumentację, zbiera uzgodnienia potrzebne do wystąpienia o pozwolenie na budowę. Projekty nie zostaną jednak uruchomione do czasu znacznego polepszenia się sytuacji na rynku deweloperskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej