Instytut Techniki Budowlanej ma nowego dyrektora

2017-06-06 12:44
Robert Geryło_ITB
Autor: Instytut Techniki Budowlanej Robert Geryło, od 31 maja 2017 r. p.o. dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej

Minister infrastruktury i budownictwa odwołał dr. inż. Marcina M. Kruka z funkcji dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Od 31 maja pełni ją dr inż. Robert Geryło, który wcześniej był wicedyrektorem Instytutu ds. strategii i rozwoju. Jaki jest powód tej zmiany?

– To efekt kontroli w ITB – stwierdził wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski w rozmowie z serwisem Muratorplus.pl. Nie chciał ujawnić jej szczegółów. Dodał tylko, że Marcin Kruk niezbyt dobrze radził sobie z zarządzaniem Istytutem Techniki Budowlanej.

Cicha wymiana dyrektora ITB

Dodajmy, że o zmianie na stanowisku dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej nie informuje na swojej stronie ani ministerstwo, ani instytut. Ten brak rozgłosu to najpewniej efekt burzy wokół tego instytutu, którą rozpętały niektóre media w 2016 r. Skończyło się to pozwem o ochronę dóbr osobistych przeciwko autorom publikacji.

„Artykuły oparte są na pomówieniach, licznych nieprawdziwych i nieścisłych informacjach oraz zawierają błędy merytoryczne. Opublikowane treści, sugerujące czytelnikom istnienie rzekomych nieprawidłowości w Instytucie Techniki Budowlanej, mijają się z prawdą i uderzają w dobre imię kadry Instytutu oraz przedstawicieli nadzorującego go Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa” – czytamy w oświadczeniu ówczesnego dyrektora ITB Marcina Kruka, wydanym 3 lutego 2017.

W ITB częste zmiany dyrektorów

Wygląda na to, że – według kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Robert Geryło opanuje sytuację kryzysową. To dlatego – jak wynika z naszych informacji – resort nie będzie się kwapił z ogłoszeniem konkursu na dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej. A przypomnijmy, że w ITB zmiany na stanowisku dyrektora były ostatnio dość częste. Po mgr. inż. Marku Kaproniu, który w wyniku konkursu objął tę funkcję na pięć lat w roku 2007, od 2012 Instytutem kierował dr inż. Jan Bobrowicz. W 2014 przeprowadzono kolejny konkurs na dyrektora, który wygrał dr inż. Marcin M. Kruk. Od  stycznia 2015 miał zarządzać Instytutem Techniki Budowlanej przez cztery lata. Jak widać swoją kadencję zakończył przed czasem.

Kim jest pełniący obowiązki dyrektora ITB?

Robert Geryło jest absolwentem Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej o specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie. Z Instytutem Techniki Budowlanej Gieryło związał się w roku 1999. Specjalizuje się w podstawowych zagadnieniach zrównoważonego budownictwa, w szczególności związanych z ochroną cieplną budynków i wykorzystaniem energii. Dr inż. Robert Geryło jest autorem ekspertyz technicznych, opinii sądowych oraz wielu opracowań i publikacji naukowych. Od 2008 r. jest członkiem Rady Naukowej ITB, a od 2012 również pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej