Holcim będzie realizował projekty wychwytywania, wykorzystania i składowania CO2

2022-07-18 12:14
cementownia Kujawy Lafarge
Autor: Lafarge Cementownia Kujawy - realizacja projektu Go4ECOPlanet ma na celu stworzenie zeroemisyjnego zakładu do 2027 roku

Holcim, do którego należy Lafarge w Polsce, pozyskał pieniądze na realizację projektu Go4ECOPlanet. Celem projektu Lafarge jest sekwestracja dwutlenku węgla – począwszy od wychwytywania CO2 w Cementowni Kujawy, a skończywszy na składowaniu go na Morzu Północnym.

Fundusz Innowacji Unii Europejskiej dofinansuje przełomowe projekty Holcim i Lafarge z zakresu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Niemczech i Polsce.

Koncern pozyskał dofinansowanie na realizację projektu Westküste 100 w Niemczech, w ramach którego dwutlenek węgla wychwycony z zakładu Holcim w Lägerdorf zostanie przetworzony na paliwo syntetyczne dla sektora motoryzacyjnego oraz surowiec na potrzeby przemysłu chemicznego.

Drugi projekt to Go4ECOPlanet prowadzony Lafarge w Polsce. Celem projektu Lafarge jest sekwestracja dwutlenku węgla – począwszy od wychwytywania CO2 w Cementowni Kujawy, a skończywszy na składowaniu go na Morzu Północnym – z perspektywą stworzenia do 2027 roku zeroemisyjnego zakładu.

Dzięki obu projektom Holcim planuje opracować rozwiązania w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla, które zamierza replikować w innych zakładach. Są to tylko dwa z ponad 30 projektów Holcim na całym świecie, które są oparte na autorskich technologiach.

Holcim jest beneficjentem dwóch dotacji na dekarbonizację cementowni. Wielkie gratulacje należą się naszym zespołom, które zaprojektowały tak inteligentne, skalowalne rozwiązania. Dziękuję też instytucjom unijnym za wsparcie, dzięki czemu inicjatywy te stały się opłacalne pod względem ekonomicznym, mówi Miljan Gutovic, Dyrektor Regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).

Projekty stanowią część strategii Holcim w obszarze obniżenia emisyjności oraz pozwalają na osiągnięcie poziomów redukcji emisji ustanowionych w ramach inicjatywy SBTi oraz wspierają cel prowadzenia co najmniej jednej zeroemisyjnej cementowni do 2030 r.

Zakłady Holcim w całym regionie, a w szczególności Lafarge w Polsce, wykorzystują obecnie paliwa alternatywne, pomagające pokryć ponad 60% zapotrzebowania – paliwa te pochodzą z końcowej fazy recyklingu materiałów (biomasa, odpady komunalne).

Fundusz Innowacji Unii Europejskiej jest jednym z największych na świecie programów finansowania nowoczesnych technologii niskoemisyjnych. W tym roku Fundusz przyznał ponad 1,8 mld euro 17 dużym projektom wśród 138 inicjatyw, przyczyniającym się do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.

źródło: materiały prasowe Lafarge Polska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej