H+H Polska przejęło Grupę Prefabet

2015-02-10 12:03
H+H - producent betonu komórkowego
Autor: H+H POlska

Firma H+H Polska Sp. z o.o. sfinalizowała przejęcie 100% akcji Grupy Prefabet SA. Nowy właściciel zapowiada dużą restrukturyzację, która ma doprowadzić w ciągu dwóch lat do zwiększenia rentowności, jednak konieczna będzie likwidacja dwóch zakładów i redukcja zatrudnienia.   

H+H Polska Sp. z o.o. przejęła akcje Grupy Prefabet SA od Grupy Ożarów SA, na co oczywiście zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– To przejęcie jest kamieniem milowym dla firmy H+H. Mamy zamiar kontynuować umacnianie naszej pozycji, jako jednego z wiodących europejskich dostawców betonu komórkowego, aby w efekcie objąć pozycję lidera na rynkach, na których jesteśmy obecni – wyjaśnia Piotr Dauksza, prezes zarządu H+H Polska.

W związku ze zmianą właściciela powołany został nowy zarząd Grupy Prefabet. Trzeba też dodać, że na rynku funkcjonują obecnie dwa odrębne podmioty prawne: Grupa Prefabet SA oraz H+H Polska Sp. z o.o., tworzące Grupę H+H Polska. Grupa H+H Polska to 10 zakładów produkcyjnych: 5 należących do H+H Polska Sp. z o.o. – w Warszawie, Lidzbarku, Gorzkowicach, Puławach i Skawinie oraz 5 należących do Grupy Prefabet SA – w Kozienicach, Redzie, Wilkasach, Żelisławicach i Długim Kącie. Polska jest największym, obok Niemiec, rynkiem betonu komórkowego w Europie, jednak charakteryzuje go znaczna nadwyżka mocy produkcyjnych, a tym samym bardzo niskie ceny. Pomimo, że H+H jest drugim, co do wielkości graczem na rynku polskim, to rentowność produkcji pozostaje na niskim, niesatysfakcjonującym poziomie. Zakup 100% akcji Grupy Prefabet jest kolejnym etapem realizowanej strategii rozwoju Grupy H+H, który ma doprowadzić do przywrócenia rentowności polskiego połączonego biznesu.

H+H zapowiada, że w ramach restrukturyzacji planuje prowadzenie działalność produkcyjnej tylko w 6 zakładach – 4 swoich zakładach w Warszawie, Puławach, Gorzkowicach i w Lidzbarku oraz 2 zakładach Grupy Prefabet: w Redzie i Żelisławicach. W związku z tym szykują się  grupowe zwolnienia pracowników. 
– Tak znacząca restrukturyzacja, związana z zamknięciem zakładów i redukcja zatrudnienia, jest konieczna do przywrócenia rentowności. Spodziewamy się, że Grupa H+H, po ostatnich kilku latach ponoszenia strat w Polsce, będzie w stanie powrócić do zadowalającego poziomu uzyskiwanych wyników ekonomicznych. W długoterminowej perspektywie rentowność zakładów Grupy H+H jest najlepszą gwarancją stabilnego miejsca pracy dla naszych pracowników – wyjaśnia Michael T. Andersen, dyrektor generalny Grupy H+H.

Plan jest taki, że w ciągu 2 najbliższych lat wzrośnie wykorzystanie potencjału produkcyjnego zakładów kontynuujących działalność, poprawi się rentowności firmy poprzez wybór racjonalnej lokalizacji geograficznej 6 zakładów, nastąpi efektywne gospodarowanie posiadanymi zasobami i prowadzenie racjonalnej polityki w zakresie kosztów produkcji. Grupa H+H Polska planuje w latach 2015-2016 zwiększyć poziom wydatków inwestycyjnych o około 11 mln zł. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej