Grupa PSB ocenia grudzień 2010 - ceny materiałów budowlanych

2011-01-12 16:19
Materiały budowlane
Autor: CzeM

W grudniu 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły jedynie ceny suchej zabudowy (o 0,7%). O 2,4% spadły ceny izolacji termicznych, a minimalnie silikatów, chemii budowlanej i izolacji wodochronnych. W pozostałych 6 grupach ceny nie zmieniły się: materiały ścienne – gazobetony i ceramiczne, pokrycia dachowe, drewno, stolarka otworowa, narzędzia.

W grudniu 2010 r., w porównaniu do stycznia 2010 r., największy wzrost cen zanotowano w izolacjach wodochronnych (o 7,5%), drewnie i materiałach drewnopochodnych (o 6,3%) oraz izolacjach termicznych (o 3,9%), a rekordowy spadek w materiałach ściennych ceramicznych (-15,4%), silikatach (-14%) i suchej zabudowie (-9,7%). W zbiorczej kategorii "inne" ceny wzrosły (o 7,1%), a to za sprawą wzrostu o 32,6% cen wyrobów stalowych oraz kilkuprocentowych wzrostów cen instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji oraz bram i ogrodzeń - Grupa PSB S.A. śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaje poniższy wykres.

PSB: grudzień 2010
Autor: Grupa PSB S.A.

Wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie styczeń-listopad 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość minus 1,9%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 3%. Równolegle dodatnią dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – plus 11,5%, jednak w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym był to minus 2,6%.

Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w grudniu 2010 r. były o 10% wyższe niż przed rokiem ale zarazem o 31% niższe niż w listopadzie 2010 r. Sprzedaż po 12 miesiącach tego roku była wyższa o ponad 8% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.


Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. z siedzibą w Wełeczu k/Buska-Zdroju, działa na rynku od ponad 12 lat, jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych w Polsce. PSB zrzesza 290 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 420 obiektach. Ich oferta obejmuje ponad 150 000 pozycji asortymentowych, pochodzących od ok. 450 dostawców krajowych i zagranicznych. 
Od kilku lat Grupa PSB tworzy w miastach powiatowych nowoczesne sklepy samoobsługowe sektora „dom i ogród” pod nazwą „PSB-Mrówka” - obecnie działa ich już 59.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej