Grupa PSB ocenia grudzień 2010 - ceny materiałów budowlanych

2011-01-12 16:19
Materiały budowlane
Autor: CzeM

W grudniu 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły jedynie ceny suchej zabudowy (o 0,7%). O 2,4% spadły ceny izolacji termicznych, a minimalnie silikatów, chemii budowlanej i izolacji wodochronnych. W pozostałych 6 grupach ceny nie zmieniły się: materiały ścienne – gazobetony i ceramiczne, pokrycia dachowe, drewno, stolarka otworowa, narzędzia.

W grudniu 2010 r., w porównaniu do stycznia 2010 r., największy wzrost cen zanotowano w izolacjach wodochronnych (o 7,5%), drewnie i materiałach drewnopochodnych (o 6,3%) oraz izolacjach termicznych (o 3,9%), a rekordowy spadek w materiałach ściennych ceramicznych (-15,4%), silikatach (-14%) i suchej zabudowie (-9,7%). W zbiorczej kategorii "inne" ceny wzrosły (o 7,1%), a to za sprawą wzrostu o 32,6% cen wyrobów stalowych oraz kilkuprocentowych wzrostów cen instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji oraz bram i ogrodzeń - Grupa PSB S.A. śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaje poniższy wykres.

PSB: grudzień 2010
Autor: Grupa PSB S.A.

Wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie styczeń-listopad 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość minus 1,9%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 3%. Równolegle dodatnią dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – plus 11,5%, jednak w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym był to minus 2,6%.

Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w grudniu 2010 r. były o 10% wyższe niż przed rokiem ale zarazem o 31% niższe niż w listopadzie 2010 r. Sprzedaż po 12 miesiącach tego roku była wyższa o ponad 8% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.


Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. z siedzibą w Wełeczu k/Buska-Zdroju, działa na rynku od ponad 12 lat, jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych w Polsce. PSB zrzesza 290 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 420 obiektach. Ich oferta obejmuje ponad 150 000 pozycji asortymentowych, pochodzących od ok. 450 dostawców krajowych i zagranicznych. 
Od kilku lat Grupa PSB tworzy w miastach powiatowych nowoczesne sklepy samoobsługowe sektora „dom i ogród” pod nazwą „PSB-Mrówka” - obecnie działa ich już 59.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej