Giełdowy dzwonek zabrzmi dla Mirbudu

2007-07-26 18:35

Z miesiąca na miesiąc powiększa się na giełdzie grupa deweloperów. Po czerwcowym debiucie LC Corp, swoich sił na warszawskim parkiecie zamierza w najbliższym czasie spróbować kolejna spółka - Mirbud. Firma złożyła już prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego.

Spółka powstała w 2002 roku i zaczynała od kontraktów, związanych głównie z budową hal sportowych, obiektów handlowych czy robotami drogowymi, które już dwa lata później realizowała wyłącznie jako generalny wykonawca. Wówczas to zaczęła się  specjalizować w budowie centrów handlowych i logistycznych. Przełomowy okazał się jednak dla niej rok 2005, kiedy to nastąpił prawie trzykrotny wzrost przychodów ze sprzedaży usług budowlanych (z 38 mln zł w 2004 r. do ponad 100 mln zł). Rok później nie zanotowano już tak dynamicznych wzrostów i firma osiągnęła ponad 107 mln zł przychodów ze sprzedaży. W tym czasie również przekształcono ją w spółkę akcyjną.
Mirbud, którego wiodącym akcjonariuszem jest Jerzy Mirgos, chce wykorzystać pieniądze z giełdy przede wszystkim na finansowanie projektów deweloperskich. Mają się one koncentrować głównie w miastach Polski Centralnej i Pomorza. Zasadniczo, plany inwestycyjne spółki obejmują budowę mieszkań, a także nowych hal magazynowo-usługowych dla potrzeb branży logistycznej. Nie ma jednak mowy o rezygnacji z budowy centrów logistycznych, magazynów czy obiektów handlowych - ponieważ zapotrzebowanie na nie systematycznie rośnie.
Czy debiut Mirbudu będzie bardziej udany niż LC Corp, którego akcje już pierwszego dnia zaczęły tanieć? Spółka działa w różnych sektorach (mieszkaniówka, budownictwo użyteczności publicznej, roboty inżynieryjno-drogowe, obiekty handlowe), co pozwala jej uniknąć okresowej dekoniunktury w poszczególnych segmentach oraz lepiej wykorzystać potencjał produkcyjny. A to zmniejsza ryzyko inwestycyjne. Poza tym nie powstała tak jak poprzedni debiutant przed rokiem, wobec którego inwestorzy okazali się dość wstrzemięźliwi.

Zestawienie wyników finansowych za lata 2004-2006

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej