Geberit przejmuje grupę Sanitec

2015-03-09 16:59
Geberit Monolith - nowy pomysł na aranżację łazienki
Autor: Geberit Sp. z o.o.

Na przejęcie kontroli przez spółkę Geberit nad grupą kapitałową Sanitec wydał zgodę prezes UOKiK, który uznał, że  nie doprowadzi to do ograniczenia konkurencji. Dla rynku jest ważne, że to przejęcie zaowocuje wspólną organizacją sprzedażową.

Ta transakcja ma charakter międzynarodowy, została również zgłoszona do urzędów antymonopolowych w Niemczech,  Holandii, Austrii oraz  Francji. W swoim postępowaniu Urząd Ochrony Konkurecji i Konsumentów (UOKiK) stwierdził, że chociaż łączny udział uczestników koncentracji przekracza w rynku 40% ceramiki sanitarnej (czyli poziom od którego domniemywa się pozycję dominującą firmy), transakcja nie doprowadzi jednak do ograniczenia konkurencji, m.in. ze względu na fakt, że na rynku działa wielu producentów (chodzi tu przede wszystkim o spłuczki podtynkowe), silną pozycję rynkową mają w tym obszarze dystrybutorzy oraz sieci marketów budowlanych. Ponadto obie firmy kierują swoje produkty do różnych odbiorców – Geberit prowadzi sprzedaż poprzez hurtownie specjalistycznie, w których zaopatrują się głownie instalatorzy, natomiast nabywcami wyrobów Sanitec są także odbiorcy nieprofesjonalni. Geberit nie będzie więc mógł działać niezależnie od konkurentów, kontrahentów i konsumentów, przede wszystkim spółka nie będzie mogła samodzielnie kształtować cen.
Nowym prezesem połączonej organizacji sprzedaży firm Geberit oraz Koło w Polsce będzie od 7 kwietnia 2015 Przemysław Powalacz. Do tego dnia obie firmy będą zarządzane przez dotychczasowe kierownictwo. Zmiany własnościowe i zarządcze nie będą miały wpływu na kontakty biznesowe, a zachowanie ciągłości stosunków handlowych jest dla nowego podmiotu rynkowego priorytetem.
 


`

Geberit DuoFresh
Autor: Geberit
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej